$
משה גורלי

האוויר יצא מבועת הולילנד ומהרשעת רוזן

ה"נפגע" העיקרי בפסק דינו של בית המשפט העליון הוא השופט דוד רוזן, שהרשיע במחוזי את חבורת הולילנד. כמו שהעיר העליון לרוזן, אי אפשר גם לפקפק בעדות עד המדינה וגם לבנות ממנה את עיקר ההרשעה. מי יודע, אולי הווליום הגבוה של המחוזי הדליק את נורות הספק של העליון

משה גורלי 14:4429.12.15

לפני שדנים באולמרט, צריך לדון במשפט ובבתי המשפט. ה"נפגע" העיקרי בפסק דינו של בית המשפט העליון הוא השופט דוד רוזן, שהרשיע במחוזי את חבורת הולילנד. בסגנונו, קירב רוזן את המשפט הכי קרוב לכיכר העיר ולרחבת הגרדומים, יותר מכל פסק דין לפניו.

 

הרטוריקה הקשה, השימוש ב"בוגד", ובכל גלגולי הרקב והטומאה, הפליגו מהנמקה משפטית לפובליציסטיקה לוהטת. אלא שהלהט הערכי הזה לא לווה בשקידה מקצועית סבירה. למשל, כמו שהעיר העליון לרוזן, אי אפשר גם לפקפק בעדות עד המדינה וגם לבנות ממנה את עיקר ההרשעה. אי אפשר להתעלם מכך שעד המדינה דכנר לא נחקר נגדית, אי אפשר לגשר על פערים בעזרת הגיון, סבירות ו"לא יעלה על הדעת".

 

מי יודע, אולי הווליום הגבוה של המחוזי הדליק את נורות הספק של העליון. כמו בסיפור שיוחס לאותו חבר כנסת, שבנאומו סימן לעצמו בטקסט הערות כמו 'הנימוק חלש, להרים את הקול'. פסק הדין של רוזן הוא נימוק חלש שהושמע בקול גבוה, גבוה מדי.

 


 

לאחר שהושמע פסק הדין באולם התלבט אולמרט ארוכות עם פרקליטיו ויועציו האם לצאת לתקשורת. בער לו לחזור על ה'לא ביקשתי ולא קיבלתי', לרומם את הזיכוי ב'שוחד הגדול'. ומצד שני היה ברור לו שיריביו ילעיגו ויגנו את 'מצעד הניצחון הזה' וידגישו את השורה התחתונה, האמיתית, לראשונה הולך ראש ממשלה בישראל לכלא. חתום, סגור, נעול מאחורי סורג

ובריח. על חמישה שופטים אין דיון נוסף.

 

בסוף הוא החליט לצאת. לחגוג את חצי הכוס המלאה ולא להתאבל על החצי הריקה. למזלו, העליון הוריד לו יותר מחצי.

 

פסק הדין ניתק את אולמרט כליל מהולילנד שהפכה מגרוטסקה אדריכלית המתנשאת על קו הרקיע של ירושלים לשם גנרי לעוצמתה ולחומרתה של השחיתות בישראל. והנה, העליון הפחית אחוזים ניכרים מהמפלצת המשפטית הזו, ביחס הפוך ממש לאחוזים המושחתים שנוספו למפלצת הארכיטקטונית. אבל, לאחר שכל הפאר הזה נבנה כדי לאכלס בפנטהאוז את אולמרט, הדייר לא הגיע ליעד. לכלא הוא כן יגיע בסוף, אבל לא בגלל אחיו יוסי אלא בגלל העוזרת שולה זקן שהתהפכה עליו.

 

אהוד אולמרט אהוד אולמרט צילום: גיל יוחנן

 

שופטי העליון החליטו שבסיפור יוסי יש ספק סביר ואילו בסיפור שולה אין. בסיפור יוסי לא ניתן לשלול את האפשרות שלא ידע על העברת הכספים מדכנר, ואילו בסיפור שולה ניתן לשלול. כלומר הוא ידע על מימוני הבחירות, גם אלה שהוזרמו במסלול דכנר-זקן-אורי מסר. 

 

ב-19 בינואר קבוע הערעור של אולמרט על הרשעתו בסיבוב השני של מעטפות טלנסקי. שם מזומנים לו עוד שמונה חודשי מאסר. כרגע יש דיבור שהערעורים בפרשה זו יימשכו ולבית המשפט תוגש הסכמה למזג את החודשים האלה ב-18 החודשים שנגזרו עליו היום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x