שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חובק עולם

תסתדרו לבד

דמי אבטלה לעצמאים הוא נושא שמונח פעם אחר פעם על שולחן הכנסת. שר האוצר משה כחלון אפילו העלה אותו לדיון במסגרת חוק ההסדרים, אבל קידומו נפל לבסוף. איך זה עובד במדינות אחרות?

רן אברמסון 10:5630.12.15

שיעור העצמאים בישראל יציב בשנים האחרונות ועומד על כ־12% מכוח העבודה. אבל מגמות עולמיות כמו כלכלת שיתוף — כלומר, פריצתן של חברות דוגמת Uber ו־Airbnb - צפויות להעלות את מספר המועסקים עצמאית. בעולם הגדילה ההאטה הכלכלית את המגמה של העסקה עצמאית. בבריטניה, למשל, הגיע אשתקד שיעור העובדים שמגדירים אותם עצמאים לשיא של 15%. רובן של המשרות החדשות שנוצרו בממלכה בשנה שלפני כן הוגדרו משרות לעצמאים. מנגד, חוקי העבודה במדינות רבות, ובכללן ישראל, לא מתאימים למגמת הגידול בהעסקה העצמאית.

 

בישראל היה הנושא של דמי אבטלה לעצמאים חלק ממצע הבחירות של מפלגת כולנו, מפלגתו של שר האוצר משה כחלון. הצעת חוק לדמי אבטלה לעצמאים צורפה לחוק ההסדרים האחרון, אולם בהסכמת כל חברי ועדת העבודה הרווחה והבריאות וגם בהסכמת ארגון העצמאים הוסר ממנו. הטענה היתה שהצעת החוק לא נתנה מענה אמיתי לעצמאים. כעת מתחילים שוב הליכי חקיקה בנושא, שהמחלוקות סביבו, בין האוצר לארגוני העצמאים, נוגעות, בין היתר, למנגנון הנכון לקביעת דמי האבטלה: האם יצטרכו העצמאים להפריש כמו שכירים ולקבל כמו שכירים, או שייקבע מנגנון אחר? ממתי תיחשב תקופת האבטלה ומה יהיו הקריטריונים לה? לדוגמה, האם עצמאי שסגר עסק, ופתח עסק אחר כמה חודשים לאחר מכן, ייחשב מובטל? והאם זה יתנהל באמצעות ביטוח לאומי?

 

ההצבעה על התקציב. הצעת החוק לדמי אבטלה לעצמאים הושמטה ברגע האחרון ההצבעה על התקציב. הצעת החוק לדמי אבטלה לעצמאים הושמטה ברגע האחרון צילום: עומר מסינגר

 

דנמרק

הצטרפות וולונטרית

 

זכאות לקבלת דמי אבטלה בדנמרק אינה מעוגנת בחוק. כדי שעצמאי או שכיר יקבל דמי אבטלה, עליו להיות חבר למשך שנה לפחות באחת מ־26 קרנות ביטוח האבטלה שמפעילים איגודי העובדים השונים הפועלים במדינה, ולהפריש כסף למטרה זו. ההצטרפות לקרנות היא וולונטרית.

 

לצורך קבלת דמי אבטלה, על העצמאי להוכיח כי בשלוש השנים שלפני הפסקת העבודה הוא היה פעיל עסקית בהיקף של משרה מלאה למשך 52 שבועות לפחות. התשלום הראשון של דמי אבטלה ניתן לאחר שלושה שבועות מהפסקת העבודה וכל עוד המועמד מוכיח שהוא מחפש עבודה.

 

דמי האבטלה מחושבים כאחוז מההכנסה בפועל של העצמאי, אך אינם יכולים להיות יותר מ־3,415 קרונות (כ־455 יורו) לשבוע. בדנמרק אין צורך לחכות לאבטלה ממשית. הקרנות מציעות לעצמאים מסלולים לקבלת דמי אבטלה גם כאשר העסק שלהם נמצא בגירעון, ואין להם יכולת למשוך ממנו שכר.

 

אירלנד

המדינה נותנת, העצמאי בוחר

 

האבטלה לעצמאים באירלנד היא ממלכתית־וולונטרית. העצמאי יכול לבחור אם להצטרף אליה, אם לאו. אם הוא הפריש כספים עבור דמי אבטלה, הקצבה תינתן לו על ידי המדינה. הוא יהיה זכאי לה גם אם הפסיק לעבוד, או שהכנסותיו הצטמצמו באופן משמעותי. עצמאים שפונים לרשויות כדי לקבל דמי אבטלה לא חייבים לסגור את העסק שלהם.

כדי לקבוע את גובה דמי האבטלה, ממשלת אירלנד מבצעת הערכה של ההכנסות שהמועמד צפוי לקבלן ב־12 החודשים הקרובים, אשר מתבססת על ההכנסות ב־12 החודשים שקדמו להגשת הבקשה. היא גם מביאה בחשבון גורמים נוספים שעשויים להשפיע על כך כמו הוצאות רכב, פחת על ציוד ששימש בעסק והוצאות ביטוח שכבר שולם על העסק.

 

 

איסלנד

שכירים הם כמו עצמאים

 

החוק באיסלנד אינו מפלה בין עצמאים לשכירים, ובמקרה של אובדן התעסוקה, עובדים משני המגזרים זכאים לקבל סיוע כלכלי מהמדינה. קבלת דמי האבטלה נקבעת על פי קריטריונים זהים הן לשכירים והן לעצמאים. כדי להיות זכאי להם, על מי שדורש אותם להוכיח שהוא נמצא בחיפוש פעיל אחר עבודה, ולדווח בכל חודש על תוצאות חיפושו.

בתחילה דמי האבטלה ניתנים למשך עשרה ימים על בסיס יומי, ולאחר מכן הם ניתנים כקצבה חודשית למשך שלושה חודשים. לאחר התקופה הזאת משרד התעסוקה מבצע הערכה מחדש של הזכאות. מדינה נוספת שבה האבטלה ניתנת על ידי המדינה גם לשכירים וגם לעצמאים היא לוקסמבורג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x