שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

השמרטפית עשתה תאונה באוטו שלי. שתשלם על הנזק?

פרופסור יקר, לא מזמן הבייביסיטר שלנו ביקשה לשאול את המכונית שלי ועשתה איתה תאונה קלה. התיקון עלה לנו כמעט 4,000 שקל. האם לדרוש ממנה לשלם עליו? נטע

דן אריאלי 07:5319.11.15

נטע היקרה,

עדיף שלא, ומשתי סיבות. כדי לבחון את הבעיה מנקודת מבט כללית יותר, בואי נניח שאת הנזק לא גרמה השמרטפית שלך אלא השכן, ושהוא לא נגרם למכונית שלך אלא למקדחה שהשאלת לו, ושנשברה בזמן שהוא ניסה לתלות תמונה בבית. השכן עשוי להציע לשלם על המקדחה, אבל אם הוא לא היה מציע, היית מבקשת ממנו? כנראה שלא. היית מבינה שמדובר בבלאי טבעי, ושזו לא אשמת השכן שהמקדחה התקלקלה דווקא בידיים שלו.

 

 

לעומת מקדחות, בתאונות דרכים אנחנו לרוב ממהרים להאשים את הנהג. אבל לא כל התאונות הן באשמת הנהג. אולי זו הזדמנות טובה להתייחס לתאונה כבלאי טבעי במכונית.

 

זו הסיבה הראשונה. השנייה היא שמדובר בשמרטפית שלך. היא כנראה צעירה אחראית, אבל עדיין צעירה, ואת זו שהחלטת להשאיל לה את המכונית ללא תנאים. קבלי אחריות על ההחלטה.

 

תאונה (ארכיון). מי צריך לשלם? תאונה (ארכיון). מי צריך לשלם? צילום: שאטרסטוק

 

איך לגרום לילד לעזור בבית?

כשילדיי מבקרים אצל חברים הם פתאום עוזרים לפנות מהשולחן ואפילו לרחוץ כלים. איך גורמים להם לעשות את זה גם בבית? ג'ון

 

ילדים, כמו כולנו, מנסים לעשות רושם טוב על האנשים שאכפת להם מהם. למרבה הצער, נראה שכרגע אתה לא כלול ברשימה הזאת.

אולי כדאי לך להתקין במטבח מצלמת רשת, לחבר אותה לחשבונות הפייסבוק של הילדים, ולצפות בכוחה של התופעה בעודם מנסים להרשים את החברים שלהם.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x