$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

מותר לבטוח ביועץ ההשקעות?

פרופסור יקר, האם יועצים פיננסיים למיניהם באמת יכולים לעמוד במחויבות שלהם כלפי הלקוח, ולתת ייעוץ נטול פניות כשהם מרוויחים לפי עמלות? הלן

דן אריאלי 08:5617.09.15

הלן היקרה,

אם השאלה שלך היא האם יועצים פיננסיים יכולים לפעול לטובת האינטרס של הלקוח ולהעניק לו ייעוץ אובייקטיבי, אז התשובה היא לא. מדכאת אפילו יותר ההבנה שאין בעולם אדם שיישאר אובייקטיבי ונטול פניות, כשהוא יודע שהמלצה אחת תתן לו עמלה נמוכה והמלצה אחרת תתן לו עמלה גבוהה.

 

אני לא אומר שיועצים פיננסיים מטעים אנשים בזדון. כולנו עושים את זה כשהתמריצים שלנו מניעים אותנו לראות את העולם בצורה מסוימת. אנחנ ורק צריכים לשכנע את עצמנו שמה שטוב לנו טוב גם מבחינה אובייקטיבית. ולצערי, קל גם להשתכנע בכך.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

לכן עלינו להימנע (או לפחות לצמצם) ניגודי ענייני בשוק ההון, ולברר תמיד אם לספק השירות שלנו יש ניגוד עניינים. בארצות הברית, למשל, מודעים לחסרונות הללו ומקשים מאוד על פוליטיקאים להיות מושפעים מאינטרסים חיצוניים ומכסף פרטי.

 

איך לשכנע ילד לאכול בריא?

פרופסור יקר, כיצד אוכל לגרום לילדיי לאכול יותר ירקות? יעל

 

אולי תנסי גרסה חדשה של הסיפור על פופאי? בעתות משבר פופאי נהג לבלוע תרד ולקבל כוח על־אנושי. את יכולה לעדכן את הסיפור בכך שפשוט תשני את המינוחים שקשורים לארוחת הערב. לדוגמה, תבקשי שיעבירו את איש הברזל (כרוב), את סופרמן (עגבניות), הפינגווין (עוגיות) והג'וקר (שתייה קלה). מעניין מה החיבור שעשיתי בין מאכלים ודמויות אומר על הנטייה ההורית שלי.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x