$
בלדד השוחי

למה בקיץ גם המים הקרים בברז חמים?

למה המים שמגיעים לברז מצינורות ששקועים באדמה חמים בקיץ? הרי בעומק הקרקע קריר כל השנה. יואל

בלדד השוחי 06:2203.09.15

יואל היקר,

התשובה פשוטה, כל כך פשוטה שאתה עומד לטפוח על פדחתך כשתקרא אותה, אך בטרם ניגש אליה בוא נבהיר דבר חשוב: במעמקי האדמה לא קריר. למעשה, על כל קילומטר שאתה חופר כלפי מטה, הסביבה מתחממת בערך ב־25 מעלות צלזיוס, וגם אם במקרה הזה השמים בבירור אינם הגבול, הרי שהגבול עדיין גבוה למדי.

 

קשה לחקור את מעמקי האדמה, בעיקר כי יש המון אדמה בינינו לבינם, ומובן שטרם הצלחנו לתחוב מדחום למרכז כדור־הארץ, אך מדענים משערים שהטמפרטורה שם, במרכז, היא משהו כמו 7,000 מעלות קלוין (שזה בערך 7,000 מעלות צלזיוס) – משמעותית חם יותר מפני השמש! וזה לא לגמרי מפתיע – פני השמש חשופים לחלל ולכן מאבדים כמויות עצומות של חום בהקרנה, ואילו מרכז הכדור עטוי שמיכה עבה ומבודדת של אדמה.

 

מים זורמים מים זורמים צילום: cc-by turydddu

 

מאיפה מגיע כל החום הזה? אנחנו לא באמת יודעים, אבל חלקו מגיע מהתפרקות של יסודות רדיואקטיביים, וחלקו חום שיורי שנותר מהזמן שהכדור כולו היה לוהט. כשמוציאים בורקס מהתנור, השכבה החיצונית שלו מתקררת בזריזות והפְּנים נשאר מלוהט זמן רב יותר. כשהבורקס שלך בגודל כדור־הארץ, החום יישמר גם ביליוני שנים. אותה שמיכת אדמה שמפריעה לנו למדוד את החום היא זו שמשמרת אותו.

 

עם זאת, בשכבות הרדודות של הקרקע באמת קריר בקיץ. יותר קריר מאשר מעליה. ובחורף קצת חמים יותר. למעשה, החל בעומק של בערך שישה מטרים, הטמפרטורה נשארת פחות או יותר קבועה במשך כל השנה, ובשכבות העליונות הטמפרטורה הזו מאד קרובה לממוצע השנתי של טמפרטורת האוויר (בתל־אביב הוא נע סביב 20 מעלות צלזיוס). וגם זה קורה בגלל אותה שמיכה מבודדת. האדמה מתקררת לאט, אבל היא גם מתחממת לאט, ובעומק שבו עוברים צינורות המים באמת קצת יותר קריר בקיץ, וכמובן גם מוצל יותר.

 

ועכשיו מגיע הרגע שבו אתה אמור לטפוח לעצמך על המצח, כי הברז מעל הכיור שלך לא בוקע ישירות ממעבה האדמה. אפילו אם אתה מתגורר בקומת קרקע, הצינורות שמחוברים לברז מתפתלים בתוך קירות הבית, וקטעי הצינור האלה תמיד מכילים כמות מכובדת של מים. אלה בדיוק המים שמתחממים.

 

נסה פעם, בערבו של יום שרב, לצאת החוצה ולגעת בקיר הבית, בפרט בזה שפונה לכיוון דרום. החמימות שתחוש היא רק חלק קטן מהחום שהקיר אוגר עוד מהבוקר. החום הזה מגיע לצינורות, וכמובן גם למים בתוכם. וכיוון שמים מוליכים חום נהדר, ברגע שתפתח את הברז כל החום הזה יישפך לך על הידיים. אל תאמר נואש. תן להם לזרום והמים הקרירים יגיעו.

 

שאולות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x