$
חקר ביצועים

מוסף כלכליסט

חקר ביצועים: השבוע של חדוה בר, התקציב והמהגרים לאירופה

עוד התחמקות של כחלון, הבנקים ייפרדו מחברות האשראי, מה בין הגז למפכ"ל, גדרות התיל באירופה חוזרות ומאייר מציגה הריון

כתבי כלכליסט 06:2503.09.15
אין צמיחה בתקציב

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף השבוע לשיחות בין התעשיינים לאוצר בראשות משה כחלון, שעוסקות בגיבוש "תוכנית לעידוד התעשייה והגברת הייצוא ועידוד הצמיחה". זו יוזמה חשובה, ומצוין ששמים עליה גז. אבל זה לא צריך להיעשות ככה, באיזו דרך פתלתלה, חיצונית לתקציב, במעקף מסובך. בדיוק בשביל דברים חשובים כמו עידוד הצמיחה וחיזוק התעשייה למדינה יש תקציב שנתי. אלא שהתקציב הנוכחי

לא מטפל בשום דבר חשוב: לא בביטחון, לא בגז, לא בתשתיות. אז גם לא בצמיחה. זו רק עוד אבן דרך בהתחמקות הסדרתית של נתניהו וכחלון מטיפול בנושאים חשובים.

נעמה סיקולר

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

בר מעודדת תחרות

חדוה בר הציגה השבוע בוועידת "כלכליסט" יעדים שאפתניים: להוציא את חברות כרטיסי האשראי מידי שני הבנקים הגדולים, ולאפשר לבנקים להתחרות בתחום הביטוח. המפקחת הטרייה על הבנקים העזה למעשה לומר שהיא לפחות תנסה להשלים את העבודה הרשלנית שוועדת בכר לא סיימה, ואת מה שכל המפקחים על הבנקים בעשור האחרון לא העזו אפילו להתחיל. משמח לגלות סוף סוף מפקחת שאינה מקובעת בקונספציית ה"יציבות מעל הכל" שבבנק ישראל אימצו בחום ושגרמה לחיסול כל ניסיון לנער את התחרות בתחום. מי יודע, אולי בר אפילו תתיר לבנק אלטרנטיבי לקום כאן. ייתכן שבשביל צעדים כאלה בדיוק היה נכון למנות לתפקיד מישהי עם קריירה ארוכה בבנק גדול. מישהי שיודעת שיש מקום לעוד הרבה תחרות בלי שאף בנק יחוש אפילו מכה קלה ביציבות.

גלית חמי

 

חדוה בר חדוה בר צילום: אריאל שרוסטר

 

סלינגר בעלטה

לפני כחודש אגף שוק ההון באוצר הוציא טיוטת חוזר ובה הסביר איך הוא מתכוון לשנות את הכללים לקרנות הפנסיה, כך שהחיסכון של הפנסיונרים יקוצץ. על פי הנוהל, אחרי הפרסום החל הליך של שימוע ציבורי כדי שכל מי שרוצה, למשל גופי הפנסיה, יוכלו להתייחס להצעה. פניתי השבוע לאגף וביקשתי לקבל את ניירות העמדה שקיבל. בכל זאת, מדובר ביותר מטריליון שקל מכספם של החוסכים לפנסיה, מגיע להם לדעת מה קורה מאחורי הקלעים. בשימועים ציבוריים חשובים פחות משרדי הממשלה העמידו לרשות הציבור את כל החומר, אבל באגף שוק ההון מסרו בתגובה שמדובר בחומר שמיועד רק לעיני האוצר. ככה זה. הם עדיין מתייחסים לשקיפות בסיסית כאל הפרעה לעבודה, ואל הכסף של הציבור כאל האוצר הסודי שלהם.

שאול אמסטרדמסקי

 

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: עמית שאבי

 

ההקפאות ומנהיג אין

מתווה הגז הוקפא השבוע. גם מינוי המפכ"ל. לכאורה אין קשר בין הדברים, אבל בעצם יש. הממשלה יכולה לטעון שבשני המקרים ההקפאה נבעה מסיבות חיצוניות, הדיווח על גילוי גז במצרים וחיקור הדין לגל הירש בגיאורגיה. אבל מעבר לסיבות הללו, יש כאן החלטות שקורסות מול לחץ ציבורי, תקשורתי ומשפטי, ותחושה של חוסר משילות שמקשה על הממשלה לבצע את תפקידה. ישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אבל בהדרגה היא נהפכת לדמוקרטיה עממית של כיכר השוק, שהולכת ומשתכללת בהפלת החלטות בעייתיות.

משה גורלי

 

גל הירש גל הירש צילום: יריב כץ

 

פליטים באירופה - איחוד לא היה פה

משבר הפליטים באירופה, שמספר הקורבנות בו הולך וגדל ושהתגלגל השבוע לעוצר רכבות בהונגריה, חושף את הפערים העצומים בין מדינות האיחוד. מתברר שהגיבוש הכלכלי, סבוך ולא פתור ככל שיהיה, היה החלק הקל. מספיק כסף יכול לקרב את מדינות מזרח ומרכז היבשת למדינות המערב. בכל הקשור לתרבות השלטונית, המצב מורכב הרבה יותר. מדינות המערב חשופות הרבה יותר למשבר המהגרים, אבל את היד הקשיחה מפגינות דווקא תחנות המעבר שבמרכז ובמזרח. הן אלה שמקימות גדרות תיל נגד הנמלטים ממלחמות האזרחים של המזרח התיכון, מסלקות אנשים מהרכבות ומעוררות קונוטציות קשות. עם כל רצונן להתנער מהעבר הקומוניסטי, בכל הנוגע לזכויות אדם הן רחוקות מאוד מערש הדמוקרטיה בצרפת ומשאר מדינות המערב. בלי מדיניות אחידה של האיחוד, כשהטיפול בפליטים הוא משימה של כל מדינה בנפרד, שבריריות האינטגרציה האירופית בולטת מתמיד.

סופי שולמן

 

פליטים באירופה פליטים באירופה צילום: איי פי

 

סוני מה שאתם לא צריכים

"אף אחד לא צריך יותר מ־640K זיכרון במחשב", אמר פעם ביל גייטס. שנים חלפו, והתעשייה החלה במרוץ להעצמת היכולות ומזעור המכשירים. השנה יצרניות הסמארטפון התחילו לדחוף ללקוחות מעבד מתומן ליבה, והשבוע התברר כי לאקספריה Z5 שסוני תציג בשבוע הבא יהיה מסך ברזולוציית 4K (פי ארבעה יותר מהפרדת HD). מה לעשות שמגבלת ההפרדה של העין האנושית הממוצעת עומדת איפשהו על כ־320 ppi (פיקסלים לאינץ') לפי אפל, או על 800 ppi לפי אחרים. בקיצור, אין שום צורך במסך בהפרדה כזאת, וגם לא ממש במעבד מתומן. זה כמו לתקוע מנוע סילון במכונית משפחתית. אבל הרבה יותר קל למכור לצרכנים יכולות בומבסטיות ולא שימושיות במקום להשקיע בלהפוך את המכשירים לנוחים יותר, ידידותיים יותר ועם ערך מוסף אמיתי למשתמש.

רפי קאהאן

 

מאייר קונטרול פריק

שלוש שנים לאחר לידת בנה הבכור מנכ"לית יאהו מריסה מאייר סיפרה כי היא בהיריון עם תאומות זהות, שעתידות להיוולד בדצמבר. מאייר הודתה כי הופתעה מאוד לגלות שמדובר בתאומות, ועוד זהות, אך הבינה ש"מקרים כאלה מתרחשים באופן רנדומלי באחד מכל 300 הריונות". זה כנראה היה הרגע היחיד שבו התמסרה לאי־הוודאות הכרוכה בתהליך. כי כבר עכשיו היא מצהירה שכמו בהיריון הקודם, גם הפעם תעבוד עד הרגע האחרון ותצא לחופשת לידה קצרצרה בת כשבועיים. התקווה הנלווית תמיד לנשים מנהלות היא שהן יביאו איתן תפיסת עולם קצת אחרת, אבל במקרה הזה, ההריונות של מאייר מוכיחים שעל הצורך המוכר של מנהלים לשלוט בכל היא לא יכולה לוותר.

תמר טוניק

 

מריסה מאייר מריסה מאייר צילום: בלומברג

 

טראמפ וסנדרס - אמריקה אחרת

ברני סנדרס, הסנטור שרוצה להיות נשיא ארצות הברית, פוליטיקאי יהודי ואפור שמגדיר עצמו סוציאליסט, הצליח למשוך לכנסים שלו כ־100 אלף בני אדם בפחות מחודש, והשבוע צמצם את הפער בינו להילרי קלינטון לכ־7%. בצד השני, כמעט בכל סקר רפובליקני דונלד טראמפ — שמתמחה בהערות גזעניות וסקסיסטיות - מוביל בהפרש דו־ספרתי על שאר המתמודדים במפלגה, כולל ג'ב בוש. גם אם בסופו של דבר סנדרס וטראמפ לא יהיו המועמדים לנשיאות, הפופולריות הגוברת שלהם מצביעה על מיאוס אמריקאי עמוק משושלות מלוכה ומרעב למנהיג אאוטסיידר ואנטי־ממסדי שמחזיק בדעות שנויות במחלוקת ולא מפחד לומר אותן. ייתכן שזה השיעור הגדול ביותר של בחירות 2016.

מיכאל פרל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x