$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

איך להתרגש יותר מט"ו באב?

פרופסור יקר, החברים שלי ואני שונאים חגי אהבה שרירותיים ומאולצים כגון ולנטיינס ודומיהם. איך נוכל לשנות את הגישה שלנו ולגרום לימי אהבה להיות משמעותיים יותר? פ'

דן אריאלי 09:1930.07.15

פ' היקר,

 

מה שמפריע לך הוא ככל הנראה לא השרירותיות של חגי אהבה כמו ולנטיינס (וט"ו באב). אחרי הכל, כל החגים, המועדים וימי הזיכרון מתקיימים בתאריכים שרירותיים, מיום הכיפורים עד הסילבסטר, ורוב האנשים לא מתלוננים על כך. נראה שמה שמפריע לך הוא התחושה שמישהו מנסה למכור לך משהו, שהחגים האלה נולדו כמזימה במוחם הקודח של מנהלי שיווק בחברות תכשיטים, שוקולד ופרחים, או לפחות טופחו על ידם. הצד הממוסחר הוא כנראה מה שגורם להסתייגות שלך.

 

אז יש לי הצעה. הרשה לי להציע דרך אחרת למסגר את היום: מניסיוני רוב האנשים, רוב הזמן, הם לא רומנטיים מספיק. לעתים קרובות מדי אנחנו לוקחים את בני הזוג שלנו כמובנים מאליהם. חוסר תשומת הלב והיחס האגביים מיתרגמים פעמים רבות לעלבונות, ריבים וסבל משותף. וכשמנסים לפשט את הבעיה לרמה הבסיסית ביותר, לחלק שתלוי רק בנו, אנחנו פשוט לא עושים מספיק. אפילו לא זוכרים סתם להתקשר - כדברי חוקר הכלכלה התנהגותית הנודע סטיבי וונדר - כדי להראות כמה אכפת לנו.

 

דייט רומנטי. איך להתרגש מוולנטיינס? דייט רומנטי. איך להתרגש מוולנטיינס? צילום: shuterstock

 

ודווקא מפני שאנחנו מאותגרים רומנטית, תסכים איתי שלא יזיקו לנו כמה תזכורות וכללי טקס שיעודדו אותנו להפגין יותר חיבה לאנשים שבחיינו. חשוב שאהבה תבוא מבפנים, אבל חשוב לא רק להרגיש אותה אלא גם להפגין אותה, ולזה לא יזיקו תזכורות, בדיוק כמו לכל דבר חשוב אחר.

 

אז נסה לחשוב על יום האהבה כעל מנגנון שנתי שעוזר לך לחשוב על האנשים האהובים עליך ביותר ולהעניק להם קצת יותר תשומת לב.

 

ואז נשארת שאלה מהותית אחרונה אחת: למה יש רק ט"ו באב אחד בשנה, וולנטיינס אחד בשנה? האם אנחנו לא זקוקים ליום כזה לכל הפחות פעם בשבוע?

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x