$
שאול אמסטרדמסקי

פרשנות

הגז, התקציב ועתיד הקואליציה: מלחמת הכל בכל

זה לא רק הגז. אובדן האמון בין נתניהו לבין שותפיו הבכירים לקואליציה - בעיקר דרעי וכחלון - בשלב כל כך מוקדם בימיה של הממשלה הזו מבשרים רעות לקואליציה הזו

שאול אמסטרדמסקי 09:2430.06.15

משהו מאוד לא טוב עובר על הקואליציה הזו, וזה לא רק ענייני הגז. כמו שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, אלה כנראה החיים עצמם, ובחיים עצמם, ובעיקר בפוליטיקה, הכל קשור בהכל. הנה תקציב הפרקים הקודמים, שימו לב בעיקר לקצב:

 

אתמול, אחרי קרב ארוך מאוד במשכן הכנסת, נתניהו התקפל וביטל את ההצבעה להעביר את סמכויותיו של שר הכלכלה אריה דרעי לממשלה הרחבה, על מנת שזו תוכל לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את מתווה הגז בעצמה.

 

הבוקר, ברגע האחרון ממש, הודיע משרד ראש הממשלה לעיתונאים כי פרסום דו"ח ועדת לוקר לגבי תקציב הביטחון שתוכנן לשעה שלוש בצהריים היום נדחה עד לשבוע הבא. בלי נימוק טוב, פשוט נדחה ברגע האחרון. אף אחד לא מסביר בדיוק למה, אבל מאחורי הקלעים מספר גורמים מספרים על הלחץ הרב שמפעיל שר הביטחון על ראש הממשלה, ועל הלחץ הרב שמופעל על חברי הוועדה, לשנות חלקים מן הדו"ח. ובעיקר, לשנות ולהקל רפורמות בהתנהלות מערכת הביטחון שהוכנסו לדו"ח. בפנסיה הצה"לית ודברים נוספים שלא יהיו נוחים למערכת הביטחון ויעשו רעש גדול.

 

במקום זה, אגב, שר האנרגיה יובל שטייניץ הודיע הבוקר כי בצהריים יציג סוף סוף לציבור, יחד עם הפקידים הבכירים שעסקו בכך, את מתווה הגז, מתווה המריבה.

 

וזה עוד לא הכל. כי אתמול, בצל משבר הגז, ראש הממשלה ביטל, שוב, את הפגישה הקריטית שהייתה אמורה להיות לו יחד עם שר האוצר משה כחלון ופקידי אגף התקציבים לגבי תקציב המדינה. נתניהו עדיין מתעקש שתקציב המדינה יהיה תקציב תלת שנתי (לשנים 2015-2017) במקום תקציב דו שנתי (לשנים 2015-2016). אין שום נימוקים כלכליים בסיפור הזה, רק פוליטיים. למעשה, הנימוקים הכלכליים הם נגד הצעד הזה, אבל התועלת הפוליטית של הצעד הזה אדירה עבור ראש הממשלה. היא מבטיחה את הישרדותו עד אמצע 2016 לפחות, ולכן הוא נלחם על זה, נגד כל השותפים שלו לקואליציה.

 

נתניהו. בלי תקציב ראש הממשלה יהפוך לחיץ אפילו  יותר מהיום נתניהו. בלי תקציב ראש הממשלה יהפוך לחיץ אפילו יותר מהיום

 

אם כל הסיפור התקציב הזה לא ייסגר עד יום חמישי הזה - ענייני תקציב הביטחון, ענייני התקציב הדו או תלת שנתי, וגם ענייני ההסכמים הקואליציוניים שמשרד האוצר דורש לפרוס אותם על פני שנתיים כי אין מספיק כסף בשנה הבאה (הפתעה!) - לראש הממשלה יהיה קשה מאוד לעמוד בלוחות הזמנים שמכתיב החוק. כלומר, הוא יתקשה מאוד להביא את התקציב לממשלה עד סוף יולי, ולכן יתקשה להביא את התקציב לכנסת עד סוף אוגוסט.

 

זה, לכשעצמו, מעניין את נתניהו כקליפת השום. רק שהוא יודע מה זה אומר מבחינה פוליטית - שהוא הופך להיות עוד יותר לחיץ וסחיט ממה שהוא כבר עכשיו בקואליציית ה-61 שלו. בפעם האחרונה שבה ראש הממשלה נתניהו לא עמד בתאריכים של הגשת התקציב - ב-2012 - העניין הסתיים בהקדמת הבחירות.

 

כך שבשורה התחתונה, הכל פה קשור להכל. אובדן האמון בין נתניהו לבין שותפיו הבכירים לקואליציה - בעיקר דרעי וכחלון - בשלב כל כך מוקדם בימיה של הממשלה הזו, העובדה שראש הממשלה מתקשה להביא לפרסום הדוח על תקציב הביטחון, העובדה שראש הממשלה מתקשה להביא את עניין הגז לסיום כפי שהוא היה מעוניין בו, העובדה שהוא מתקשה להכריע בעניין התקציב, כל אלה מבשרים רעות לקואליציה הזו. אם העניינים האלה לא יתחילו להסתדר עד יום חמישי הזה, זה עוד לא אומר שהבחירות בפתח, אבל זה בהחלט יהיה סימן רע מאוד לעתיד הקואליציה הזו, ויגדיל את הסיכוי שהיא תשתנה לקואליציה אחרת.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x