$
בלדד השוחי

למה המוניות צהובות?

בלדד היקר, תהיתי לעצמי מדוע המוניות צהובות אך לא מצאתי תשובה. האם תוכל לשפוך אור על הפרשה? דן ק'

בלדד השוחי 10:1614.05.15

דן היקר,

 

אני לא יודע איפה אתה חי, אך בארץ ישראל המוניות אינן צהובות. משרד התחבורה דורש אמנם כמה מרובעים צהובים בסמל המונית ובמספרה, כולם בצבע מחזיר אור, אבל בזה זה נגמר. עם זאת, בהרבה ערים - בעולם בכלל ובצפון אמריקה בפרט - המוניות צהובות. והכל באשמת מהגר אוסטרי בשם ג'ון הרץ.

 

הרץ היגר מאוסטריה לשיקגו ושם, ב־1905, אחרי רצף עבודות מפוקפקות, הוא מצא שותף אמיד וייסד עמו סוכנות רכב. בתוך כמה שנים השניים מצאו את עצמם עם הרבה כסף והמון מכוניות ישנות שלקוחות החליפו תמורת דגמים חדשים יותר. הרץ החליט לנצל את כלי הרכב העודפים ולהפוך אותם לצי מוניות, ממש כמו זה שהוקם כמה שנים מוקדם יותר בניו יורק.

  

מונית בתל אביב מונית בתל אביב צילום: ערן לם

 

המוניות המודרניות הראשונות - עם מנוע בנזין ומונה - כבר היו קיימות ב־1905. הן פעלו בעיר שטוטגארט שבגרמניה כבר בסוף המאה הי"ט וזלגו משם לפריז וללונדון, אבל ההצלחה האמיתית הגיעה רק בניו יורק. איש עסקים מקומי בשם הארי אלן כעס על רכב כרכרה שגבה ממנו סכום שערורייתי עבור נסיעה קצרה, והחליט, בתגובה, לייבא את הקונץ החדש מצרפת. המוניות שלו נצבעו אדום וירוק, והצליחו כל כך עד שבסוף השנה הראשונה אלן קנה לכל הנהגים שלו שעון זהב.

 

מונית בסין מונית בסין

 

מונית בלונדון מונית בלונדון

 

אלן, דרך אגב, הוא גם ככל הנראה ממציא השם "טקסי־קאב". טקסי על שום הטקסימטר ("מד־מס" בתרגום חופשי, ו"מונה" בתרגום המקובל) וקאב על שום הקאבריולט, השם לכרכרות שבהן רכּבים הסיעו את תושבי ניו יורק תמורת סכומים שערורייתיים. אבל כל המקוריות והשעונים לא עזרו לאלן כשהנהגים שלו הכריזו על שביתה, הורידו אותו מנכסיו ופתחו את

השוק למתחרים. אחד מהם, אלברט רוקוול, היה ככל הנראה הראשון שהחזיק צי של מוניות צהובות, ב־1907. הסיבה? לפי הסיפורים אשתו פשוט אהבה את הצבע.

 

בחזרה לשיקגו ולצי המוניות של הרץ. הרץ הבין שכדי להצליח, המוניות שלו מוכרחות לבלוט. אז הוא הזמין מאוניברסיטה מקומית מחקר מיוחד שיקבע איזה צבע הוא הבולט ביותר ממרחק. אתה יכול לנחש בעצמך את התשובה. כשגם העסק הזה צלח והרץ החל למכור זכיונות, המוניות הצהובות השתלטו על צפון אמריקה.

 

ודרך אגב, כעבור כמה שנים, כשהרץ רכש את סוכנות השכרת הרכב של וולטר ג'ייקובס ושינה את שמה ל"הרץ" ואת מעמדה לסוכנות הרכב הגדולה ביותר בארצות הברית, הוא בחר בלוגו בולט על רקע צהוב. עם הצלחה לא מתווכחים.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x