שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 16.04.15
כותרת מוסף 16.4.15

הון אנושי: קנטטה לשווארמה

מאוהל המימונה בסביון יצאה תחזית האלפיון: מחירי הנדל"ן עוד רחוקים מהגבול העליון

ארי ליבסקר 10:0416.04.15
לא משנה מה, למימונה הבאה אני חייב להשיג לעצמי סיגר קובני איכותי. אחד שעולה מינימום 50 יורו, כי השנה בלעדיו הרגשתי קצת לא שייך, שלא לומר קצת לא גבר, בחצר של איתמר ומאיה פרץ בסביון. כל הגברים שסבבו אותי על הדשא של בעלי חברת הקייטרינג לאלפיון החזיקו ביד סיגר וכוס וויסקי. נשים לא.

 

יכול להיות שהם עישנו כדי להרגיע את העצבים, כי עקב מזג האוויר הסוער היה חשש כבד שהאירוע יבוטל. אחרי הכל זאת הפעם התשיעית ברצף, ואף אחד לא רוצה לשבור מסורת. כדי שזה לא יקרה הפרצים ארזו מבעוד מועד את האירוע לתוך אוהל ענק מוסק בתנורים. מאיה פרץ הביטה לשמים וביקשה "אלוהים תעזור לי ותפסיק את הגשם", אבל היושב במרומים, אולי מכיוון שכבר היה עסוק בביקור הממשמש של הקרדשיאנס, עשה את ההפך והמטיר ברד. המאמות, שהיו מופקדות על הכנת המופלטות, כבר החלו במלאכה, על שולחנות ענק הונחו שווארמות פרגית ועגל ומתוקים כיד המלך, הכל היה מוכן, רק האורחים בוששו.

 

מימין רוני שטן, מיה פרץ, ישראל רייף ועפרה שמלצר מימין רוני שטן, מיה פרץ, ישראל רייף ועפרה שמלצר

 

מי ששבר את הנאחס היה איש העסקים רוני שטן, שרק עד לפני שנה היה דירקטור בישראכרט. הוא הגדיל לעשות ואחז בידו שני סיגרים מזן משובח. אחד העניק כמתנה לבעל הבית ואת השני הצית לעצמו. "גם בגשם אני בא לפרגן לשכנים, כזה אני", אמר לי. שאלתי אותו אם הוא לא מודאג מהכוונה של משה כחלון להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, ורוני שטן הפתיע: "במדינה כל כך קטנה ראוי שתהיה הפרדה בין בנק לחברת אשראי, ויש כלים לעשות זאת. בעבר, כשדני דנקנר היה יו"ר בנק הפועלים, הוא רצה למכור את ישראכרט להפניקס של תשובה, ובמחיר מעולה, אבל הממונה על ההגבלים אז רונית קן התנגדה. אני הייתי אמור להרוויח מזה המון כסף כי אני הייתי המתווך". אחר כך סיפר שהספיק כבר לבקר את ידידו דנקנר, שזה עתה השתחרר מהכלא. "עשו לבן אדם עוול גדול. חיפשו אותו ורצו להוריד לו את הראש", סיכם.

 

למרות הגשם, האוהל התחיל להתמלא. המסעדן עדי שטראוס סיפר שהוא עומד לפתוח סניף נוסף למסעדת הרברט סמואל ברחוב הרברט סמואל בירושלים. "האחים נקש פותחים שם מלון ורוצים אותנו בפנים", אמר. "מתברר שיש עשירים בירושלים שיכולים לשלם את המחירים שלנו. אף על פי שאני חייב להודות שאני אמנם מעסיק את השף הכי שווה בארץ, אבל האוכל המועדף עליי הוא שווארמה". גם אשת החברה שרון אילון שיבחה את השווארמה: "אני מתה עליה ולא מתביישת". "אני מפרגן לה, בקטע של השווארמה לפחות", השיב בעלה ארז אלוביץ'.

 

מיכאל ססלר מיכאל ססלר

 

מי שלא כל כך התחברה לקטע של השווארמה היתה רחל תורג'מן, אחת המרוקאיות היחידות באזור. "מה הקשר בין פלאפל ושווארמה למימונה?", תהתה, ומישהו הסביר לה שזה כדי להרגיע את האשכנזים. תורג'מן, עד לפני כשנתיים יו"ר חלמיש, סיפרה על תסכולה מהחברה שאמורה לדאוג לדיור ציבורי בתל אביב. "את עיריית תל אביב והמדינה לא מעניין דיור ציבורי. כולם מניחים לחברה לגווע. אני הבאתי פתרונות לבניית עשרות אלפי יחידות דיור, אבל זה לא מעניין איש".

 

רחל תורג'מן רחל תורג'מן

 

מכאן הדיונים הוסטו לבועת הנדל"ן, שלא לומר הקונצנזוס שהיא תמשיך ותתנפח. איש העסקים מיכאל ססלר, שבפגישתנו הקודמת בחגיגות הניצחון לכבוד יאיר לפיד ב־2013 אמר לי "מהפכת הנדל"ן של לפיד הולכת לעבור, אני בטוח", היה כבר הרבה יותר סקפטי: "אני בעד לפיד", אמר הפעם ססלר, "אבל את בעיית יוקר הדיור אי אפשר לעצור. המחירים יעלו מאוד בשנתיים הבאות, ולכן אני בתחום. אפשר להרוויח בו הרבה מאוד כסף". רון אבידן, מנכ"ל עופר השקעות, סיפר לי שהחברה משקיעה הרבה בנדל"ן למגורים בהרצליה כי גם הוא חושב שהמחירים ימשיכו לעלות, "אף על פי שאישית, כבן אדם שחי כאן, אני חושב שצריך למצוא פתרון לבעיית הנדל"ן". רונן פלד, מבעלי חברת הנדל"ן בראק קפיטל ותומך נלהב בלפיד, אמר: "להערכתי נסבול את ביבי עוד עשור. העם לא בשל עדיין לחילופים". בשלב הזה, חרף הגשם והבוץ שעשה שמות בנעלי העקב היוקרתיות, המקום כבר המה אדם עד אפס מקום. עשן הסיגרים התערבב בשירי המוזיקה המזרחית, וכבר היה קשה להשיג פיסת נדל"ן לעמוד עליה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x