שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מעסיקים

מיקום זה הכל: היכן כדאי לשבת בחדר הישיבות

בחירת מקום הישיבה סביב השולחן היא מהותית. באמצעות התמקמות אסטרטגית נכונה תוכלו לשדר סמכות ולהשפיע על מהלך הפגישה

שירות כלכליסט 13:4715.03.15

הנושא הזה לא זוכה כלל לאזכורים בספרי ניהול, או בהרצאות, אולם בחירת המיקום בישיבה חשובה היא מהותית. אף שגורמים רבים אחרים כמו הופעה, הכנה ושפה חשובים לרוב יותר, אי אפשר לזלזל בחשיבות של בחירת המקום הנכון בישיבה. ג'וזף קרפאלדי, הבעלים של קרשנדו פרטנרס, פרסם בלינקדאין עצות כיצד לבחור את המקום הטוב ביותר.

 

כמובן שבחירת המיקום משתנה בהתאם למטרות של כל אדם. כך, אם אתם מתכוונים להיעלם במהירות מהישיבה או חוששים מאסטרטגיית פינוי הבניין במקרה חירום - מומלץ שתשבו ליד דלת החדר. אם אתם מחפשים הסחת דעת במהלך הישיבה - שבו מנגד לחלון. אם אינכם שומרים על דיאטה, שבו ליד ארון האוכל אם יש כזה וניתן להגיע אליו בדיסקרטיות.

 

אך אם אתם מעוניינים להשאיר רושם ולהשפיע על מהלך הישיבה או להפגין סמכות גם אם אין לכם את המעמד הרשמי (למשל אם אתם יועצים או עובדים חדשים), קבלו כמה עצות לבחירת המיקום עבורכם. 

 

העצה הראשונה היא פשוטה – להגיע בזמן כדי להספיק לתפוס את המקום הרצוי.

 

חדר ישיבות סטנדרטי חדר ישיבות סטנדרטי

 

ההנחה היא שמדובר בחדר ישיבות סטנדרטי, שבו מול הדלת ישנו שולחן מלבני שמשני צדדיו שורה של כסאות ו"ראש" שולחן. במדינות המערב נהוג שהאדם הבכיר בישיבה הוא שיושב בראש השולחן, בעוד שבאסיה הוא דווקא יושב במרכז אחת השורות המקבילות.

 

בחדר ישיבות באסיה הבכיר יישב במרכז השולחן אך במערב - הבכיר ביותר יישב בראש השולחן בחדר ישיבות באסיה הבכיר יישב במרכז השולחן אך במערב - הבכיר ביותר יישב בראש השולחן

 

קרפאלדי מציין כי הוא נוהג להגיע מוקדם לישיבות ולבחון את החדר כדי לזהות היכן יישב האדם החזק ביותר. הוא מנסה לאזן בין תחושת הבטן וההיגיון שלו כדי להסיק בצורה נכונה.

 

חדר ישיבות, בחירת המיקום יכולה להשפיע על מהלך הישיבה חדר ישיבות, בחירת המיקום יכולה להשפיע על מהלך הישיבה צילום: שאטרסטוק

 

"מושב הכוח"

 

קרפאלדי מזהה בכל ישיבה את מה שהוא מכנה "מושב הכוח", שלדבריו חשוב במיוחד בפגישות חדשות שבהן לא מכירים את מרבית האנשים ומעוניינים להשאיר רושם. הכסא הזה חשוב מכיוון שהוא מאפשר להשיג ולשמור על תשומת הלב משאר המשתתפים.

 

"מושב הכוח" משתנה בהתאם להיכרות עם האיש הבכיר ביותר בחדר "מושב הכוח" משתנה בהתאם להיכרות עם האיש הבכיר ביותר בחדר

 

בפגישות חדשות, בהן אין היכרות עם הבכיר בחדר, מושב הכוח הוא בקצה אחת השורות, רחוק מהמנהל. הטענה היא שאם תגידו במהלך הישיבה דברים משמעותיים הקשורים למשל לחזון עתידי שיש לכם לגבי החברה, אז בשילוב עם ישיבה במיקום הנכון, תהיה לכך קרוב לוודאי השפעה חזקה במיוחד, שתשנה לגמרי את הדינמיקה של החדר, ותאפשר לכם לשלוט על זרימת מהלך הישיבה. האנשים שיושבים באותה שורה שלכם, יאלצו לזוז ממקומם כדי לראות אתכם בצורה טובה יותר. נוצרת מערכת יחסים הדדית יותר עם הבכיר בחדר, וכן זוכים לכבוד משאר המשתתפים.

 

בחירת המיקום הרחוק יותר יכולה דווקא לשנות את דינמיקת הכוח בחדר בחירת המיקום הרחוק יותר יכולה דווקא לשנות את דינמיקת הכוח בחדר

 

עם זאת, קרפאלדי מציין כי המיקום של מושב הכוח משתנה. אם מדובר לדוגמה בפגישות שבהן כבר מכירים את המנכ"ל. במקרים כאלה רצוי לשבת בסמוך אליו. אם כי באסיה, הבחירה תהיה לשבת מול המנכ"ל.

 

במקרה שמכירים את המנכ"ל כדאי לשבת בסמוך אליו במקרה שמכירים את המנכ"ל כדאי לשבת בסמוך אליו

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x