$
מוסף 01.01.2015
שאלות מוסף 01.01.15

הון אנושי: כל העולם מושחת

מטקס חלוקת פרסים של לשכת המסחר ישראל־יפן ועד לפרמיירה בבית לסין, נושא אחד השתלט על שיחות האלפיון השבוע

ארי ליבסקר 09:1001.01.15
הנהלת לשכת המסחר ישראל־יפן חילקה בסוף השבוע שעבר פרסי מצוינות לעסקים הפועלים ביפן באודיטוריום של בנק לאומי בבית לין. חיפויי השיש על הקירות והעיצוב הכללי של בית לין, שנמצא ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, החזירו אותי במנהרת הזמן לאמצע שנות השמונים: משבר מניות הבנקים, מכוניות סובארו, וידיאו סאניו, טלוויזיות סוני. באותה תקופה כל מה שהיה טוב הגיע מיפן, שהיתה מעצמת־העל שאיימה לכבוש את העולם. היום נושא העולם את עיניו לסין, ונדמה שהעסקים היחידים עם יפן קשורים ביבוא מוצרים להכנת סושי.

 

זאב רוטשטיין זאב רוטשטיין

 

"היפנים רוצים להשקיע כאן כסף לטווח הארוך, בניגוד לסינים", הסביר לי אריק דן, מנכ"ל חברת יסקאווה, ענקית הרובוטיקה מיפן. "היום כבר לא מדברים על יצוא ויבוא אלא על שיתוף אסטרטגי". שאלתי אותו אם פרשיות השחיתות האחרונות פוגעות בדימוי של ישראל בעולם. "זה לא מגיע אליהם. הסיפור עם אולמרט אולי כן, אבל גם אצלם ראש הממשלה נתפס על שחיתות. הם מודאגים יותר מהמצב הביטחוני. הרי כל העולם מושחת בעצם". בזמן שהוא אמר את זה הבחנתי בדוד ברודט, יו"ר בנק לאומי. לאור הסיפורים שנחשפו לאחרונה בנוגע לסיוע של הבנק להעלמות מס של לקוחותיו, הנחתי לתומי שיהיה לו מה לתרום לשיחה על שחיתות. ברודט בחר להרגיע: "אתה יכול להיות בטוח שהבנק יציב ושהכסף של הלקוחות בטוח. הם לא ייפגעו מזה. זה כל מה שאוכל להגיד על הפרשה".

 

מימין שמואל שניצר, שיגאו מאטסוטומי ורוני בורנשטיין מימין שמואל שניצר, שיגאו מאטסוטומי ורוני בורנשטיין

 

עם רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא, דיברתי על השחיתות. "יש כל כך הרבה פרשיות שחיתות, במה אתה רוצה שנתחיל?", שאל. הרולטה עצרה על ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר. "הוא פשוט נפל בגלל חוסר הניסיון שלו", אמר גבאי. "הרצון שלו להיות ראש עירייה הפיל אותו. הוא נתפס על הדברים הכי פעוטים, והוא בכלל לא הרוויח מהם. זו חלמאות של מתחילים".

את המשנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי קטריבס, הממונה בין היתר על פתרון בעיית הדיור, שאלתי כיצד תיפתר הבעיה, והוא כמעט נחנק מדג טונה חי. "אני לא רשאי לדבר על כלום, יש לי דוברת", אמר בפה מלא, ומיד התפנה לאכול עוד חתיכת סושי. הבנתי אותו. גם אני הייתי נמלט מעיתונאים ולא אומר מילה אחרי תוצאות כה עגומות.

 

גם בפרמיירה החגיגית של ההצגה "לחנך את ריטה" בבית ליסין, ביום שני השבוע, עמדו פרשיות השחיתות במרכז שיחות הערב. מנכ"לית התיאטרון ציפי פינס אמרה בסרקסטיות לעו"ד נחום פינברג, "עכשיו אני מבינה למה לא קיבלתי תקציבים. פשוט לא ידעתי את מי צריך לשחד".

 

דוד ליבאי דוד ליבאי

 

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל בית החולים תל השומר, סיפר כי הוא שמח שחרב הרפורמה של שרת הבריאות המפוטרת יעל גרמן הוסרה מצווארו. "אם הרפורמה היתה מתבצעת הייתי עוזב את בית החולים ויורד מהארץ. מדובר בדבר הכי לא דמוקרטי, שיוצא נגד חוקי יסוד של המדינה. גרמן רצתה לאסור לחלוטין על ביצוע ניתוחים פרטיים. אתה מבין, אדם שבוחר לערוך ניתוח מכספו היה נאלץ להמתין חודשים בתור, וזה היה גורם לאנשים שידם אינה משגת להמתין יותר משהם ממתינים היום. הבעיה היא שעודף רגולציה מאלץ אנשים להיות מושחתים". שאלתי אותו אם גם הוא מושחת, והוא אמר: "חיפשו עליי אבל איש לא מצא כלום. אולי אתה תצליח".

 

עו"ד דוד ליבאי הביע זעזוע מפרשת השחיתות של ישראל ביתנו. "זה ממש לא עניין פשוט, אבל אני מנוע מלדבר כי אני מייצג את משה ליאון". אחר כך הוא הסביר לי כי ישנם גם אנשי ציבור וראשי עיריות שאינם מושחתים, והביא כדוגמה את רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב. אמרתי לו שברור שהוא יצדד בחולדאי, כי הוא מייצג את המיליארדר יוסף בוכמן בעסקת הדולפינריום, שבה יוותר בוכמן על שטח ששווה 42 מיליון שקל ויקבל בתמורה שטח בשווי 1.3 מיליארד שקל, והוא אמר: "העסקה הזאת הוגנת ונכונה מצדו של ראש העיר. היא נקבעה כבר מזמן וצריכים לכבדה. והנתונים לגבי הרווח של בוכמן לא כל כך מדויקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x