$
בלדד השוחי

למה בעצם גברים מסתפרים קצר?

מדוע נהוג בחברה שלבנות יש לרוב שיער ארוך ולבנים יש שיער קצר בדרך כלל? תודה, בועז

בלדד השוחי 09:0313.11.14
בועז היקר,

 

ברמה השטחית ביותר התשובה היא כינים, פשפשים ומלחמת העולם הראשונה, שאילצה גברים מגודלי שיער וזקן להסתופף יחד בשוחות במשך ימים וחודשים. אחרי כמה שבועות של גירודים מפקדיהם פשוט דרשו שיתגלחו ויסתפרו. ומה שהתחיל כפקודה הפך במהירות לאופנה, ולסמל לגבריות מערבית מהוגנת. ולא רק בקרב גברים האופנה נפוצה: באותה התקופה גם הומצאה התספורת הנשית הקצרה המודרנית. לנשים זה עבר (וחזר ועבר עוד כמה פעמים), לגברים פחות. אבל האופנה הזו לא נולדה במאה שלנו. בעוד שמנשים כמעט תמיד ציפו לגדל שיער ארוך, אצל גברים אורך השיער השתנה שוב ושוב לאורך ההיסטוריה.

 

גבר מסתפר גבר מסתפר צילום: shutterstock

 

הרומאים החשיבו את השיער הארוך לנחלתם של נשים וברברים (ואף הכריחו עמים שכבשו להסתפר), בברית החדשה שאול התרסי כותב כי בושה היא לגבר להאריך את שערו (אף שלפי הדיווחים זה בדיוק מה שישו עשה), ואפילו היוונים הקדמונים, שסיפרו על אלים ארוכי שיער ושבעצמם יצאו לקרב בשיער ארוך, שינו מתישהו את דעתם והחליטו ששיער ארוך הוא סימן לגאוותנות שאינה הולמת גברים. לאורך רוב ימי הביניים, עם זאת, שיער ארוך דווקא נחשב מקובל אצל גברים בעלי מעמד. במאות שקדמו למלחמת העולם הראשונה גברים אירופים הסתובבו עם שיער ארוך בלי שאף אחד יניד עפעף.

 

יש משהו בקישור בין שיער קצר למהוגנות ובין שיער ארוך לגנדרנות. בלי קשר למגדר, שיער הוא סוג של השווצה. כמו זנב הטווס. כשאבות אבותינו השילו את פרוותם, לפני שניים או שלושה מיליוני שנים, הקרקפת המשיכה להצמיח שיער, בעיקר כדי להגן על המוח מחום השמש. עם הדורות השיער הזה התארך והתקרזל, ומתישהו הוא הפך לעניין מיני.

 

כמו חיות אחרות, גם בני אדם נעזרים בכמה מדדים פשוטים כדי לברור בני זוג בריאים ופוריים. שיער הוא מדד מוצלח כי הוא צומח לאט, ובכך יכול ללמד על ההיסטוריה הרפואית של בעליו. מחלפות מפוארות מעידות על שנים של תזונה ראויה, פנאי לטיפוח וחברים שמוכנים לפלות ממך כינים.

 

אז לא פלא שאנחנו כה עסוקים בשיער, או שבערך 7% מהאוכלוסייה הם טריכופילים, שמגיעים לעירור מיני משיער, ולא מפתיע ששיער מגולח היה כמעט תמיד מנת חלקם של אסירים וצמיתים, וששיער ארוך ופזור נחשב בכמה תרבויות סימן לפריצות מינית, גנדרנות, וכפועל יוצא לנשיות. בשורה התחתונה, היוונים צדקו: שיער ארוך הוא סוג של גאוותנות - הרגש היחיד שיכול לגרום לנו להסתובב עם שטיח על הראש ולחשוב שזה מגניב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x