$
בלדד השוחי

מה זה בעצם טרשת נפוצה?

לאחרונה התבשרתי שבן משפחתי חולה בטרשת נפוצה. האם תוכל לפזר לי את מסך הערפל ולהסביר לי מה זו בדיוק המחלה הזאת, ממה היא נובעת ומהם מאפייניה? אליפז

בלדד השוחי 06:2906.11.14

אליפז רעי,

 

כמעט כולם שמעו על המחלה הזאת, אך רק מעטים יודעים עליה משהו מלבד שמה המאיים. אפילו המדענים שחוקרים אותה לא מבינים בדיוק מה הולך שם. כל מה שאנחנו יודעים זה שלפעמים המערכת החיסונית תוקפת את מערכת העצבים המרכזית, מה שיכול לגרום לכמעט כל תקלה עצבית שמוכרת למדע - מעיוורון ועד איבוד שליטה על הסוגרים - ולזה קוראים טרשת נפוצה. לא תמיד הנזק חמור. לעתים המחלה נעלמת מעצמה או מופיעה בצורה מעודנת, אך זו עדיין מחלה מאד לא סימפטית.

 

הגוף מורכב מהמוני מערכות ותת־מערכות שחייבות לפעול בתיאום מזהיר. אמצעי תיאום מפורסם אחד הוא ההורמונים שמופצים דרך מחזור הדם. כשאתה נבהל, לדוגמה, בלוטת יותרת הכליה משחררת לדם אדרנלין שמודיע, בין השאר, לשיער לסמור וללב ולריאות להגביר תפוקה. זה טריק יפה, אבל גס ואטי. למידע דחוף ומפורט יש מערכת אחרת, שבנויה מתאי עצב (נוירונים בשפת המדע), אשפי תקשורת שמצוידים במעין חדק ארוך להעברת אותות חשמליים, וכדי שהחשמל יזרום כראוי החדק מצופה מעטה מבודד של חומצות שומן עסיסיות שנקרא "מיאלין".

 

תאי עצב תאי עצב צילום: ויקיפדיה

 

בטרשת נפוצה תאי דם לבנים מתבלבלים ותוקפים את הציפוי הזה עד שנפוצות בו הצלקות שנתנו למחלה את שמה: כגושי סלעים שהופכים את העצבים מאדמה פורייה, מוכשרת להעברת מידע, לאדמת טרשים (ואל תתבלבל עם טרשת העורקים, מחלה שונה לחלוטין שבה העורקים מתקשים ומצמיחים טרשים, לא עלינו). התוצאה עלולה להיות נזק בלתי הפיך ליכולתם של העצבים לתאם בין המערכות השונות.

מדענים משערים שלמחלה גורם וירוס או זיהום שמבלבל את התאים הלבנים, אבל הם לא באמת יודעים. גם לא יודעים למה המחלה נפוצה יותר בקרב נשים, מדוע היא נדירה יותר בקרבת קו המשווה או אפילו איך לסווג אותה: ככשל חיסוני קלאסי או כתקלה בגדר ההפרדה שחוסמת את תאי הדם הלבנים ממערכת העצבים המרכזית.

 

גם התקדמות המחלה מסתורית. לרוב היא מופיעה בהתקפים. לפעמים התסמינים נעלמים למשך עשרות שנים, לפעמים הם נעלמים לגמרי, ולפעמים המצב הולך ומחמיר. בקיצור, יש הרבה ממה לדאוג. אבל כששרויים באפילה יש גם שפע של מקום לתקווה. שנהיה בריאים.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x