$
אנשי הכאוס
מוסף 100 המשפיעים 2014 אנשי הכאוס

גנאדי טימצ'נקו, אוליגרך רוסי

15 מיליארד דולר מחזיק האיש העשיר ברוסיה - אך אולי הם בכלל של פוטין

סופי שולמן 08:2422.09.14
שמו של גנאדי טימצ'נקו (61) עלה לכותרות רק בשנתיים האחרונות, אז התייצב בראש רשימת האוליגרכים העשירים ברוסיה. הונו האישי של איש הצללים נאמד ב־15 מיליארד דולר, אך השאלה היא כמה ההגדרה "הון אישי" מדויקת. על פי ניתוחים ברוסיה ובארצות הברית שהובילו להחלטה להפוך את טימצ'נקו לאחד היעדים הראשונים של הסנקציות האמריקאיות, הכסף של טימצ'נקו הוא למעשה כספו של הנשיא ולדימיר פוטין.

מי שמכיר את הקודים של רוסיה היה יכול למצוא אישוש להשערה זו בראיון שנתן טימצ'נקו לפני חודש, שם הצהיר ש"אם רק ידרשו ממני, אמסור כבר מחר את כל כספי למדינה או לצדקה". כעבור שלושה שבועות הגיע הגמול על הצהרת האמונים: חברה של טימצ'נקו זכתה במכרז ענק להקמת גשר בחצי האי קרים, הרכש הטרי של פוטין. על פי פרסומים ברוסיה, המכרז נוסח כך שרק חברות מועטות, אם בכלל, יכלו להתחרות בטימצ'נקו.

 

גנאדי טימצ'נקו גנאדי טימצ'נקו צילום: רויטרס

 

לצדו זכתה בפרויקט גם חברה של האחים בוריס וארקדי רוטנברג, כוכבים נוספים ברשימה השחורה האמריקאית. ככה זה אצל פוטין: נכווית בגלל נאמנות לכתר - קבל פיצוי. הצהרות נאמנות לפוטין אף פעם לא הזיקו לאוליגרכים. אולג דריפסקה וולדימיר פוטאנין עשו זאת כדי שירשו להם להחזיק בנכסים, או שילאימו מהם מפעל מפסיד. באמצעות קבוצת VOLGA יש לטימצ'נקו אחזקות מהותיות בחברות גז, פחם, נפט (הפקה, הובלה וזיקוק), נמל וחברת בנייה. הוא יכול לנפוש באחד מנכסי הנדל"ן הרבים שלו: דירה בשאנז אליזה, וילה בז'נבה או אחוזה בריביירה הצרפתית.

 

הדרך של טימצ'נקו אל העושר אינה שקופה. היא עוברת כנראה בקג"ב, משם הגיע גם פוטין, אך הוא מכחיש ששירת בכוחות הביטחון הרוסיים. בתחילת שנות השמונים הוא היה רק מנהל אולם ייצור במפעל שקשור לאנרגיה אטומית, אך בתוך שנים ספורות זינק לעמדת המהנדס הראשי במשרד לסחר חוץ של ברית המועצות. לאחר נפילת האימפריה החל להתרחב לתחום הנפט עד שהקים ב־2007 את קבוצת האחזקות הנוכחית שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x