$
10 עובדות

חוץ משוקולד וסקי: 12 עובדות שלא ידעתם על שוויץ

למשל: המדינה משלמת דמי אבטלה במשך שנתיים; במקרה של מלחמה גרעינית, יש ברחבי שוויץ בונקרים לכל האוכלוסייה; ואיך ניתן לחסום את כל המדינה תוך כמה דקות?

שירות כלכליסט 12:4818.01.15

מה אתם יודעים על שוויץ חוץ מזה שהכל ירוק שם, יש הרבה פרות באחו והשוקולד מעולה? באתר Quora שאלו את הגולשים מהן העובדות המדהימות ביותר שהם יכולים לספר על שוויץ. הנה כמה מהתשובות:

 

1. אם מתחיל לרדת שלג כבד במהלך הלילה, עד הבוקר כל הכבישים יהיו כמובן מכוסים לגמרי ולא יהיה ניתן לנהוג. אך בכל זאת, עד השעה שמונה בבוקר כל השלג יפונה.

 

 

2. במקרה של מלחמה גרעינית, ברחבי שוויץ יש בונקרים שיכולים להכיל את כל האוכלוסייה של המדינה.

 

 

3. במקרה של מלחמה, ניתן להמיר את המחלפים לנתיבי המראה ונחיתה של מטוסים על ידי השוואת הגבהים השונים בין המחלפים.

 

 

4. טייסי חיל האוויר השוויצרי אינם עוברים את מהירות הקול באימונים. שוויץ כל כך קטנה כך שבמהירות כזו גבוהה, המטוסים יעברו את הגבול למדינה אחרת. כתוצאה מכך, חתמה המדינה על הסכם עם צרפת שמאפשר לטייסים לטוס אליה ולחזור כך שיוכלו להאיץ למהירות על קולית.

 

 

5. בלוצרן החליטו למקסם את המס על איסוף אשפה, ולכן קבעו גודל סטנדרטי לשקיות האשפה, והמס כלול במחיר. אם זורקים יותר מנפח השקית, צריך לשלם עוד מס.

 

 

6. על אף הגודל שלה, בשוויץ יש 4 שפות רשמיות: גרמנית, צרפית, איטלקית ורומאנש. שוויצרים ממקומות שונים במדינה נאלצים לדבר אנגלית כדי להבין אחד את השני. בנוסף, הגרמנית שלהם שונה המגרמנית "הקלאסית" המדוברת בגרמניה. היא מכונה "גרמנית שוויצרית", והגרמנים טוענים שהם מתקשים להבין אותה. מתברר גם כי לשוויצרים רבים יש בעיה לשיר את ההמנון.

 

7. שוקולטיירים שוויצרים פיתחו טכניקות לייצור שוקולד עם זהב - זהב אכיל.

 

 

8. אם בשוויץ מעוניינים לחסום את כל המדינה, ניתן לעשות זאת באמצעות כמה חיילים בלבד. המנהרות ומרבית המחלפים בשוויץ כוללים גלילי פלדה שניתן להרים בלחיצת כפתור ובכך לחסום את הכניסות. כמו כן, עצים ינוסרו כדי לחסום את הגישה לכבישים במקרה של פלישה. בנוסף לכך, במקרה של מלחמה ניתן לחסום את כל הגישות על ידי כלי רכב משוריינים בתוך פחות משעה אחת, וניתן להסיר את ההכוונות מהשלטים בלחיצת כפתור. במרבית הרים שוכנים בסיסים צבאיים.

  

בונקר צבאי בונקר צבאי

 

9. המכוניות תמיד נראות חדשות. מסתבר שמקבלים דו"ח אם לא מתקנים שריטה או פגיעה באופן מיידי.

 

 

10. חברות רבות מעסיקות אנשים לתפקידים כמו ניהול חשבונות שניתן לעשות באמצעות תוכנת מחשב. השוויצרים החליטו כחברה ששיעור אבטלה נמוך מטיב עם כולם מספיק כדי שישתלם להעסיק אנשים בתפקידים מסוג זה.

 

11. התחבורה הציבורית של שוויץ זוכה למחמאות מקיר לקיר. באמצעות כרטיס אחד ניתן לחצות את המדינה כולה בכל סוגי התחבורה – אוטובוס, רכבת, סירה, רכבל וכן הלאה. כמו כן, הרכבות מגיעות לתחנה לפני שעה עגולה או חצי שעה, ועוזבות מיד אחרי, כך שבדרך כלל מחליפים רכבות בתוך 20 דקות.

 

 

12. המדינה משלמת דמי אבטלה במשך שנתיים, והם כוללים גם חופשה בתשלום.

 

סקי גם למובטלים סקי גם למובטלים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x