$
מחפשי עבודה

רומן בעבודה - שווה את הסיכון?

4 מתוך 10 עובדים ניהל קשר רומנטי עם מישהו מהעבודה. הסיכויים של זוגות שהכירו במשרד גדולים מזוגות שנפגשו במקומות אחרים. למרות זאת, לעובדים יש דעה שלילית על רומנים בעבודה

מעין מנלה 08:1916.08.14
ביל גייטס פגש את מלינדה, היום אישתו, בשנת 1987, ארבעה חודשים לאחר שהיא התקבלה לעבודה במיקרוסופט. הם ישבו אחד ליד השנייה באירוע של העבודה ומספר חודשים לאחר מכן ביל הזמין את מלינדה לצאת איתו במגרש החניה של מיקרוסופט, כך היא סיפרה בעבר בראיון לאינדיפנדנט הבריטי.

גם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכיר את אישתו, מישל בעבודה. מישל עבדה כעורכת דין במשרד עו"ד בשיקגו ומונתה כאחראית על ברק אשר הגיע להתמחות קיץ במסגרת לימודיו בבית הספר למשפטים של הארווארד. כמה מהזוגות המפורסמים בעולם נפגשו במקום העבודה, וזה לא מפתיע. לפי סקר שנערך לאחרונה על ידי האתר CareerBuilder.com בקרב 8,000 עובדים, 4 מתוך 10 עובדים ניהלו קשר רומנטי עם מישהו מהעבודה; 17% עשו זאת פעמיים לפחות.

 

רומנים בעבודה הם לא דבר חדש, וחוקרים בתחום אף טוענים ששיעורם צפוי רק לגדול. הטיעון הוא שכאשר עובדים ביחד עם מישהו באופן קבוע החשיפה הקבועה הזו נוטה להוביל למשיכה. נסיעות מטעם העבודה או בילויים מחוץ למשרד של עובדים אשר מבלים יחד את מרבית שעות היום, אף מגדילים את הסיכוי להיווצרות משיכה. שינויים בשוק העבודה גורמים לכך שקשה יותר להשיג ולשמור על משרה, לכן עובדים יותר שעות. כך, רווקים ורווקות מוותרים על פעילויות פנאי שבעבר היו מנוצלות להיכרויות רומנטיות. גורמים אלו יוצרים קרקע פורייה להיווצרות רומנים במקום העבודה. מלבד הקרבה הפיסית שהופכת את הרומן בעבודה לנוח מאוד, לרוב, לאנשים שעובדים יחד יש תחומי עניין משותפים, והם תמיד יכולים להשתמש ברכילות המשרדית, למשל על זוגות אחרים שמנהלים רומנים סודיים במשרד, כנושא שיחה.

 

ברק ומישל אובמה. הכירו במשרד ברק ומישל אובמה. הכירו במשרד צילום: בלומברג

 

הדרך מרומן בעבודה לחופה קצרה משחשבתם

 

השכיחות של רומנים בעבודה אינה מפתיעה, אך מסתבר שהסיכוי של זוגות שהכירו בין כתלי המשרד ליהנות ממערכת יחסים ארוכה ומשמעותית, גבוה משל זוגות שהכירו במקומות אחרים. בסקר של CareerBuilder שליש מתוך אלו שהשיבו כי הם ניהלו רומן במשרד העידו כי הרומן הוביל לחתונה.

 

לפי מחקר חדש שנערך בבריטניה בקרב 2,000 אנשים, 14% מהזוגות שהכירו בעבודה התחתנו לעומת 11% זוגות שחבר משותף הכיר ביניהם. כמו כן, קרוב לאחד מכל עשרה זוגות שהגיעו לחופה, הכירו בחופשה. באותו הסקר, 20% מהנשאלים סיפרו שהם משקרים לגבי האופן בו הכירו את בן או בת הזוג כאשר מחציתם ציינו שהסיבה לכך היא שהסיפור האמיתי מביך אותם. 37% שינו את הסיפור כדי להפוך אותו למעניין יותר בעוד ש-17% פשוט משתעממים מלחזור שוב ושוב על אותו הסיפור. 

 

למרות התפיסה השלילית והשיפוטית לגבי עובדים שמנהלים רומנים בעבודה, וההשלכות האפשריות של רומן כזה על הקריירה של העובדים, מרבית האנשים שמנהלים רומן בעבודה לא מנסים להסתיר זאת. בסקר של אתר CareerBuilder.com נמצא כי 72% מהזוגות שניהלו רומן בעבודה היו כנים לגבי זה. נתון זה מעניין מכיוון שהגישה השלילית של עמיתים לעבודה לגבי הרומן קשורה גם לדרך בה התוודעו לקיום הרומן. עם זאת, ללא קשר לסודות והשקרים הכרוכים בהסתרת מערכת יחסים עם מישהו ממקום העבודה, התפיסה של מרבית העובדים לגבי רומנים בעבודה היא שלילית, גם כאשר אותם עובדים ניהלו רומנים כאלו בעצמם. כך לפי מחקר שנערך ב-2009 ופורסם ב-Western Journal of Communication.

 

הסביבה לא תומכת, בעיקר בנשים

 

הדעה שמחזיקים עובדים לגבי עמיתיהם המנהלים רומן מושפעת בעיקר מהשאלות האם הרומן היה בין עמיתים באותה דרגת בכירות והאם מדובר בגבר או אישה. ההשלכות של רומן בין עובדים שאינם באותה דרגת בכירות חמורות יותר. ממחקרים שנערכו לאחרונה עולה כי עובדים סומכים פחות ומרגישים פחות סולידריות עם עובד או עובדת שמנהלים רומן עם מישהי או מישהו בכיר מהם. העובדים שמנהלים רומן עם בכירים נתפסים כאנשים פחות טובים מאשר כאלו שמנהלים רומן עם עמיתים באותה דרגת בכירות.

 

בין אם הן מדובר בבכיר או בעובד באותה דרגת בכירות, נשים סובלות במיוחד מביקורת שלילית כאשר הן מנהלות רומן בעבודה. המחקר מ-2009 מצא שמרבית העובדים מאמינים שנשים מנהלות רומנים בעבודה ממניעים הקשורים בקריירה ואילו גברים עושים זאת ממניעים של אהבה או אגו. כלומר, אנשים מאמינים שנשים, גם כאשר הן מנהלות רומן עם קולגה באותה דרגת בכירות, עושות זאת כדי להתקדם בעבודה.

 

בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, נפגשו על הסט של "מר וגברת סמית'" בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, נפגשו על הסט של "מר וגברת סמית'" צילום: אם סי טי

 

אחת הסיבות העיקריות שבגללן עובדים לא מפרגנים לרומנים במשרד היא שהם נוטים לייצר רכילות אשר מפריעה לעבודה ומעכירה את האווירה. לפי מחקר שנערך ב-2012 בכתב העת Sex Roles נשים נוטות להיות מוקד הרכילות הרבה יותר מגברים. זה עשוי להסביר את העובדה שכאשר אישה מנהלת רומן עם גבר במשרד, היא הופכת למוקד הרכילות. לכן, עובדים נוטים להאשים נשים בכך שהן מנצלות את הרומן כדי להתקדם, גם אם לא מדובר ברומן עם בכיר מהן.

 

רומן סודי במשרד, צפוי באופן טבעי לתפוס מקום של כבוד בין נושאי הרכילות החמים במשרד, אך מעבר להיותם מקור לרכילות, רומנים גם משפיעים על הארגון ועל תפיסת הפרודקטיביות של העובדים המנהלים את הרומן. במחקר אחד נמצא שכאשר עמיתים לעבודה מאמינים שעובד ניהל רומן למטרת קידום הקריירה, הם גם מאמינים שהוא נעדר יותר מהעבודה. חוקר אחר קבע שלרומנים במקום העבודה אין כל השפעה חיובית על הארגון.  

 

להסתרת הרומן יש מחיר

 

בין אם בגלל השכיחות הרבה או הפתיחות החברתית לתופעה, אנשים מרגישים היום פחות צורך מבעבר להסתיר את הרומן בעבודה. הסתרת הרומן עלולה לגרום לפגיעה בהערכה העצמית וכן לגרור תגובה שלילית מצד החברים לעבודה. החוקרים קוואן והוראן בדקו כיצד הדרך שבה התגלה הרומן משפיעה על דעתם ותפיסתם את עמיתים לעבודה כלפי אלו שניהלו את הרומן. הם מצאו שכאשר אחד העובדים שניהל רומן גילה לעמית לעבודה על דבר הרומן, התגובה של אותו עמית הן לגבי הרומן והן לגבי האנשים המעורבים הייתה חיובית יותר והם אף נטו לסייע להם. במקרים כאלו, העמית לעבודה גילה אמפתיה כלפי העובדים שניהלו את הרומן, גם אם לא חשב שזה רעיון טוב. כך, אחת מהמשתתפות במחקר סיפרה שכאשר חברתה לעבודה סיפרה לה על רומן שהיא מנהלת היא אף סייעה לה להסתיר את הרומן מעובדים אחרים.

 

מנגד, כאשר עמיתים לעבודה מגלים על רומן בדרכים אחרות ( למשל דרך רכילות, או שהם מזהים סימנים בהתנהגות) התגובות שלהם נוטות להיות שליליות יותר, כמו שוק, הפתעה או רכילות. כמו כן, הם נוטים להעריך את המשתתפים ברומן באופן שלילי. הפגיעה במוניטין אולי לא מהווה שיקול עבור זוגות אשר מצאו את אהבת חייהם במקום העבודה, אך במקרים בהם מערכת היחסים לא צולחת, המוניטין הוא לא הדבר היחיד שנפגע. לפי הסקר של CareerBuilder, מתוך העובדים שניהלו רומן בעבודה, 7% נאלצו להתפטר כאשר נפרדו מבן או בת הזוג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x