שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סופי שולמן

מהו ההסבר להישג הפנומנלי?

ברקע להצלחה האדירה של הנפקת מוביליאיי עומדת העובדה שהיא קורצת ללהיט החם בארה"ב - המכונית ללא נהג

סופי שולמן 08:1803.08.14

שלוש הנפקות שהיו מתוכננות לשבוע החולף בנאסד"ק בוטלו ושש נוספות נדחו על רקע עצבנות בוול סטריט. מדד S&P500 רשם את הירידה השבועית החדה מזה שנתיים, ואולם דווקא למובילאיי זה לא הפריע. איך הצליחה החברה, שעדיין רושמת הפסדים ומגיעה ממדינה שנמצאת בעיצומה של מלחמה, לעלות על מסלול עוקף טילים וצרות בדרך להצלחה היסטורית?

 

התשובה היא הייפ. מובילאיי קורצת ללהיט החם בארה"ב - המכונית ללא נהג. גוגל מפתחת אחת כזו, הרגולטור האמריקאי מעודד זאת מתוך תקווה להפחית את שכיחותן של תאונות דרכים, ואפילו הסדרה הפופולרית "סיליקון ואלי" הקדישה לכך פרק שלם, גם אם ביצועי המכונית התבררו כמאכזבים למדי.

 

מובילאיי פיתחה מערכת לרכב המתריעה על סטייה עתידית מהנתיב, מזהה סכנת התנגשות, בודקת שמירת מרחק ומזהה הולכי רגל ותמרורים. במובילאיי מזהים כמובן גם הטרנד של המכונית האוטונומית ומנסים לפתח אחת כזו בשיתוף פעולה עם טסלה, עוד שם חם בתעשיית הרכב החשמלי האמריקאית, שמצליחה בינתיים במקום בו כשלה בטר פלייס הישראלית.

 

ואם מזכירים את בטר פלייס - ובמובילאיי ודאי לא ישמח למראה שמן של שתי החברות באותו משפט - קשה שלא להיזכר ב"דוגמנית" טרנד הרכב הקודמת שהגיעה מישראל. אמנם למובילאיי יש מודל עסקי ברור, הכנסות אמיתיות ולקוחות גדולים ובראשם GM, BMW והונדה, אך גם היא עדיין רושמת הפסדים וחלק לא קטן מהצלחתה מבוסס על חלום.

 

האתגר המרכזי של מובילאיי לשנים הקרובות הוא להגיע להתקנות ברכבים העממיים, ולא רק ברכבי היוקרה, כפי שנעשה היום. הדבר גם אמור להעביר אותה לרווחיות. בכל

הקשור למכונית ללא נהג, דאגו במובילאיי להדגיש בתשקיף וגם ברוד שואו כי אינה מצפה ש"מערכת אוטונומית מלאה תהיה בעתיד הקרוב, אבל מאפיינים אוטונומיים לנהיגה ייחשפו בקצב הולך וגובר".

 

נראה כי גם במובילאיי עצמה ובחלומות הפרועים ביותר של המייסדיים, לא ציפו לקבלת פנים כה חמה מהמשקיעים האמריקאיים.אנשים הבקיאים בתחום הרכב ציינו בסוף השבוע שלקנות מניות של החברה היום זו הזדמנות של פעם בחיים, בערך כמו לקנות מניות ענקית הצמיגים גודייר, שנה לפני שהיה ידוע שצמיג יהיה פריט חובה בכל רכב. עם נטל הוכחה כבד שכזה יוצאת מובילאיי לדרכה הציבורית.

 

היזם אמנון שעשוע היזם אמנון שעשוע צילום: נתי שוחט

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x