$
מוסף 31.07.2014
מוסף שבועי 31.7.14

רכישות האמנות של גוטקינד: על קירות הבית המשוגע

בעוד שבעולם העסקים אפרים גוטקינד אינו מוכר כלל, לא מעט בעלי גלריות מכירים את שמו היטב

שי אספריל 09:0631.07.14

"הבניין המשוגע" ברחוב הירקון בתל אביב שבו גר גוטקינד. "אתה לא יכול ללכת בדירה בלי לדרוך על יצירת אמנות" "הבניין המשוגע" ברחוב הירקון בתל אביב שבו גר גוטקינד. "אתה לא יכול ללכת בדירה בלי לדרוך על יצירת אמנות" צילום: דמיטרי שבצינקו

בעוד שבעולם העסקים גוטקינד אינו מוכר כלל, לא מעט בעלי גלריות מכירים את שמו היטב. בעשור האחרון השקיע גוטקינד סכומים נכבדים ברכישת יצירות אמנות, בעיקר ישראלית. בין השאר רכש יצירות של מרסל ינקו, אביגדור אריכא, רפי לביא ואחרים תוך שהוא מרחיק את שמו מכל רישום.

 

"הוא ממודר מאוד, מקמץ במילים, וגם כשהוא קונה זה אף פעם לא על שמו. באופן רשמי הוא לא קיים אצלנו במערכת", מספרת בחשש ל"מוסף כלכליסט" דמות מוכרת בעולם האמנות שביקשה להישאר לא מזוהה. לידי "מוסף כלכליסט" הגיעו חשבוניות וקבלות שהופקו לגוטקינד, ועליהן אפשר למצוא הערות בכתב יד המציינות כי היצירה "נרכשה עבור קרן שוויצרית" או "עבור סיגראס".

 

אנשים שביקרו בדירותיו של גוטקינד בז'נבה ובתל אביב מספרים כי הן גדושות בחפצי אמנות: ציורים, פסלים וכלי נגינה יוצאי דופן. "אתה לא יכול ללכת אצלו בבית בלי לדרוך על איזו יצירת אמנות. זו אספנות ברמה הכי קיצונית שאתה יכול לתאר", סיפר אדם שהיה מקורב בעבר לגוטקינד וביקר לדבריו בדירתו.

 

גם המקום שבו בחר גוטקינד כביתו בתל אביב מעיד על זיקתו לעולם האמנות: "הבית המשוגע" ברחוב הירקון, קוריוז ארכיטקטוני שתוכנן בהשראת האדריכל הקטלוני אנטוני גאודי. מי שמכרה לו את הדירה היא רבקה סאקר, יו"ר סותביס ישראל. גם הדירה אינה רשומה על שמו של גוטקינד, אלא מוחזקת בנאמנות על ידי עו"ד עדנה חירותי, שסירבה למסור את תגובתה.

 

יו"ר סותביס ישראל רבקה סאקר. מכרה לגוטקינד את הדירה בתל אביב יו"ר סותביס ישראל רבקה סאקר. מכרה לגוטקינד את הדירה בתל אביב

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x