$
שאול אמסטרדמסקי

הגבלת הזמן טובה גם בשביל לפיד

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי הצליח להוריד את שר האוצר מהעץ הגבוה שעליו טיפס והשניים סיכמו על פטור ממע"מ כהוראת שעה ולא כחוק קבוע. יכול להיות שבמבחן הזמן ההחלטה תעשה ללפיד רק טוב

שאול אמסטרדמסקי 07:1529.07.14
איפשהו בשעות אחר הצהריים אתמול פקידי האוצר ודאי נשמו לרווחה. יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי הצליח להוריד את שר האוצר יאיר לפיד מהעץ הגבוה שעליו טיפס בחזרה לקרקע המציאות. אחרי שבועיים לפחות של דיונים ולחצים, הסכים לפיד שתוכנית 0% מע"מ תהיה זמנית, וטוב שכך. כך, אחרי שבע שנים יוכלו נבחרי הציבור והפקידים לבחון אם התוכנית הצליחה, או שמא הכניסה את קופת המדינה לברוך תקציבי לשווא.

 

אם כנגד כל הערכות הגורמים המקצועיים התוכנית תצליח איכשהו, תוריד במתינות את מחירי הדירות ותיטיב עם הזוגות הצעירים ולא עם הקבלנים או עם אוכלוסיות אחרות, אפשר יהיה לשקול להאריך את התוכנית. אבל אחרת, אם התוכנית לא תעבוד, אם עליית מחירי הדיור רק תתגבר והקבלנים יגזרו קופון, אפשר יהיה לגנוז את הרעיון הזה מבלי שהאגו של שר האוצר יינזק יתר על המידה.

 

פטור ממע"מ הוא דבר נחמד. אפשר להטיל פטור ממע"מ על הרבה דברים. על תרופות, על מוצרי יסוד, על תשמישי קדושה. ההיסטוריה הישראלית מלמדת שהעניין הזה עם הפטור ממע"מ הוא חד־סטרי - ברגע שהפטור נכנס לספר החוקים אי אפשר להוציא אותו משם. לכן הוראת שעה היא פתרון אלגנטי. הדבר הזה פשוט ייגמר מעצמו בתוך שבע שנים, בלי צורך בקרבות ענק.

 

לפיד. סלומינסקי בכלל עשה לו טובה? לפיד. סלומינסקי בכלל עשה לו טובה? צילום: נמרוד גליקמן

 

בינתיים, בשבע השנים האלה ייפער חור מצטבר של 21 מיליארד שקל בהכנסות המדינה. הכלכלן הראשי של האוצר לשעבר מיכאל שראל טען בוועדת הכספים שהחור הזה יהרוג אנשים, כי הכסף היה יכול ללכת במקום לתרופות או משהו כזה. אבל אין צורך להגיע למלודרמטיות של שראל בשביל להבין שמישהו יצטרך לכסות את החור הזה, והמישהו הזה הוא הציבור. בין שזה בהעלאת מע"מ כללית על יתר המוצרים (שרק תיטיב עוד יותר עם רוכשי הדירות) ובין שבהעלאת מס הכנסה או מס אחר.

 

ההוקוס פוקוס הזה לא יכול לעבוד אחרת. לכן טוב שלפחות יהיה זמני. לכו תדעו, אולי עד אז לפיד יהיה ראש ממשלה ויראה דברים שלא רואים ממקום מושבו על כיסא שר האוצר. למשל, שבסוף מישהו צריך להתמודד עם הגירעון ששר האוצר הקודם יצר רק בשביל לשקם את האלקטורט שלו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x