$
קיימות בארץ
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

קפיטליזם 3.0

מכת קור לאוטובוסים

בשלושת החודשים האחרונים מפעילה אגד מזגן ענק באילת, שמקרר את האוטובוסים הלוהטים במהירות וחוסך באנרגיה

גיל קליאן 08:4423.07.14

מאז חודש אפריל עובד בסניף אגד אילת מזגן ממש גדול. התפקיד שלו: לקחת אוטובוס אילתי לוהט בטמפרטורה גבוהה מ־50 מעלות ולהוריד אותה לטמפרטורה אנושית ונעימה בתוך דקות בודדות.

מדובר בניסוי של אגד להפחית עלויות דלק ואנרגיה, שיכול להיות לו פוטנציאל לחיסכון כספי לא מבוטל לקואופרטיב, אבל גם לחיסכון סביבתי במניעה של פליטות גזי חממה. אגד היה בין הגופים הראשונים בישראל למדוד פליטות פחמן ולדווח על כך לציבור, וכמו שרואים במקרים רבים של גופים שמתחילים למדוד נזקים סביבתיים, המדידה מובילה לרצון להפחית.

 

המזגן בסניף אילת. באגד מסרבים לדבר עליו המזגן בסניף אילת. באגד מסרבים לדבר עליו צילום: יפה סחייק

 

עד שאותו מזגן תעשייתי נכנס לפעילות באילת היו האוטובוסים מתקררים באמצעות המזגן הפנימי ברכב. התהליך חייב את הנהגים להניע את האוטובוס ולהפעיל את המזגן בין שעה לשעה וחצי לפני הנסיעה, כדי שהנוסעים יוכלו לעלות לאוטובוס מבלי להיצלות.

 

המזגן החדש חוסך לאגד כשעה וחצי של הנעת הרכב, ובמכפלות של עשרות אלפי נסיעות מאילת צפונה מדובר בחיסכון פוטנציאלי של מיליוני שקלים בשנה.

 

הקירור באגד אילת מתבצע בדומה לקירור מטוס בשדה תעופה. צינור המזגן מתחבר לדלת האוטובוס, מונע כניסת אוויר חיצוני ופשוט מפציץ אוויר קר לתוך חלל האוטובוס במהירות גבוהה. תהליך זה גם מקרר את תעלות המיזוג באוטובוס עצמו וכך חוסך עבודה מהמזגן של האוטובוס בתחילת פעולתו.

 

אגד זקוקה לחיסכון הזה. בדו"ח האחריות התאגידית שלה לשנים 2012–2011 (שפורסם ב"כלכליסט" לראשונה במרץ 2014) צוין כי הצליחה לשפר את כל מדדי זיהום האוויר שלה פרט לפליטות של פחמן דו־חמצני. ב־2012 דווחו פליטות של 384 אלף טונות פחמן דו־חמצני מצי האוטובוסים, עלייה דרמטית של 8.5% לעומת הפליטות בשנת 2011. ב־2012 צריכת הסולר של אגד לכל קילומטר נסיעה דווקא ירדה, וייתכן שניסויים כמו באילת יורידו אותה עוד יותר, אך העלייה בהיקף הפעילות של החברה חייבה אותה לצריכת דלק גדולה יותר ומתוך כך לזיהום אוויר רב יותר.

 

באגד סירבו למסור פרטים על הפיילוט בטענה כי מדובר בניסוי ראשוני בלבד ואף מנעו כל אפשרות של שיחה עם אנשי הסניף או התפעול; התנהלות מוזרה מאוד עבור תאגיד מדווח שכבר היה אמור להתרגל לשקיפות מול הציבור. כנראה באגד לא רוצים שאף אחד יידע על המזגן הזה, ולא ברור למה/

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x