$
קיימות בארץ
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

אבן דרך

העתיד של תאורת הדרכים טמון בצמחים ובאבנים זוהרים בחושך, שמפיצים אור בלילה מבלי לצרוך אנרגיה

איתי להט 06:5703.07.14
"ליל כוכבים", ציור השמן המפורסם של וינסנט ואן גוך, מציג מקסם מופלא של טכניקה. שמי הלילה שתופסים שני שלישים משטח הבד מציגים ירח וכוכבים היוצרים אשליית תנועה ומבקשים להגיח מהבד. הציור הזה הוא לא רק יצירת מופת, הוא גם עושה שימוש בצבע כאילו היה אור בעצמו. כשדן רוזגרדה (Daan Roosegaarde), מעצב הולנדי שעיקר התמקדותו היא בתאורה זרחנית, התבקש לעצב את שביל אופניים במחוז איינדהובן - היכן שוואן גוך התגורר בעבר - הוא עשה זאת בעזרת אבנים צבעוניות שזורחות בחושך. ביום השביל אוגר את אנרגיית השמש שמשתחררת בלילה לשביל שכאילו נלקח מציורו של ואן גוך.

 

רוזגרדה הוא אחד ממובילי המהלך האירופי לכבישים חכמים: כבישים אינטראקטיביים, ידידותיים וסביבתיים. אחת הדרכים שבה הוא מבקש להפוך את הכבישים לחכמים היא בעזרת צבעים זוהרים בחשכה. במקום להשתמש בתאורה בזבזנית שצורכת כמויות אדירות של אנרגיה כדי להאיר כבישים שלעתים ריקים בלילות, רוזגרדה מדפיס על הכביש הניסיוני שלו בהולנד את תוואי הדרך בצבעים פוספוריים, שבחושך הופכים את חוויית הנסיעה למשהו שבין מועדון דיסקו לעולם עתידי.

 

שביל האבנים הזוהרות באיינדהובן שבהולנד שביל האבנים הזוהרות באיינדהובן שבהולנד צילום: Studio Roosegaarde

התמונה באדיבות Studio Roosegaarde

 

את ההשראה לפרויקט הוא מצא עמוק בים, בבקטריות וביצורים מימיים אחרים שזורחים בחשכה. "מפליא אותי שאנחנו משתמשים בכל התשתית הזו בכבישים שלנו - תאורה, כבלים, תחזוקה - כשאפשר פשוט לסמן את הדרכים בצבעים שמופקים מהמחקר על היצורים האלה", אמר רוזגרדה לפני חודש בראיון לרויטרס. "צבעים שיכולתם להאיר כביש לא נופלת מזו של פנסי לילה, אבל הם לא צורכים שום אנרגיה".

 

הניסוי הזה מצטרף לשורה של פרויקטים שרותמים את ההתקדמות שנרשמה בתחום בשנים האחרונות. לפני שנה שחררה החברה הבריטית ProTeq Lighting מוצר בשם Starpath, תרסיס חלקיקים זרחני־נוזלי שניתן לרסס על כל משטח. האנרגיה שנאספת במשך היום בחומר בוקעת החוצה במהלך הלילה בצורת תאורה זרחנית כחולה. עיריית קיימברידג' כבר החלה להסב את כל שבילי הפרקים בעיירה לכחול זרחני, במקום התאורה הישנה.

 

במקביל החלה חברת Bioglow האמריקאית לשווק את שתילי Starlight Avatar. מדובר בצמחים פשוטים שעברו מוטציה גנטית במעבדה, והתווסף להם גן התאורה הזרחני של יצורי ים שחיים בחשכה ומסוגלים להאיר את סביבתם. הצמחים האלה, שנראים כמו כל צמח רגיל במשך היום, הופכים בלילה למקור תאורה זרחני ירוק. ההבטחה בתחום אדירה - מדובר בפוטנציאל לבטל כמעט כליל את התאורה הציבורית. את פנסי הרחוב יחליפו עצים שהונדסו גנטית לפלוט אור במהלך הלילה. הפסטל הזרחני הוא הירוק החדש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x