$
מוסף 12.06.2014
מוסף 12.06.14

הון אנושי: לוהט מתחת לרדאר

אנשי עסקים שנחבאים אל הכלים מספקים את האמירות הנוקבות ביותר

ארי ליבסקר 07:5012.06.14
"יש אנשים שאוהבים להיות מתחת לרדאר, טוב להם עם זה", הסביר לי אמיר אלדר את נטייתו להישאר מחוץ לאור הזרקורים. אלדר הוא בעליה של חברת אוטו גלס השולטת בשוק זגוגיות הרכב בארץ, והוא גם אחיו של איתן אלדר, "שנמצא כל הזמן בכותרות. לפעמים זה משתלם להיות חשוף, אבל רוב הזמן זה מזיק". בשבוע שבו ניסיונו של בנימין בן אליעזר להגיע לקדמת הבמה הסתיים בחקירות במשטרה ובהרבה בושה, זו נראתה לי עצה נכונה.

 

הכותרות האחרונות שזכה בהן איתן אלדר עסקו בכתב האישום שעומד נגדו בחשד להרצת מניות בחברת מנופים, עם ג'קי בן זקן, גם הוא מגיבורי הרגע השנויים במחלוקת. "אחי הוא אדם שאוהב לקחת סיכונים ולהמר, זה מרגש אותו", אמר לי אמיר אלדר. "לי יש אופי שונה. אבל אם תשווה אותו לכל הטייקונים, רק הוא ואליעזר פישמן הם היחידים שהחזירו את כל החובות שלהם. לא נוחי דנקנר ולא אחרים. מיליארד שקל הוא החזיר".

 

אריק אברמוביץ' ובתו דנה אריק אברמוביץ' ובתו דנה

 

את אלדר פגשתי בערב ההתרמה השנתי של העמותה למאבק במחלת ה־A-T, שהתקיים בראשון בערב בהיכל התרבות. A-T היא מחלה ניוונית קשה שתוקפת ילדים, בדרך כלל כשנתיים לאחר שנולדו, והופכת אותם לנכים. בעבר רוב ילדי ה־A-T לא זכו להגיע לגיל 20, וכיום בעזרת טיפולים מיוחדים חלקם יגיעו עד 30. העמותה הזאת, תחת המנכ"לית אורלי דרור־אזוריאל שבנה לוקה במחלה, מנסה היום לקבל קצת יותר חשיפה. להבדיל מאנשי עסקים ופוליטיקאים, זה נעשה מסיבות טובות.

 

אריה סבן אריה סבן

 

אחרי אלדר פגשתי את אריק אברמוביץ', עוד איש עסקים שהצליח להישאר מתחת לרדאר. אברמוביץ' מוכר בעיקר כבעליו של המגרש בבבלי שנמכר לענבל אור ועבר לבסוף לידי משפחת כוזהינוף. מעטים יודעים כי העסקים הרווחיים אף יותר של אברמוביץ' הם יבוא בשר ודגים באמצעות חברת מאסטר פוד. החברה נחשבת ליבואנית הבשר השנייה בגודלה בישראל אחרי קבוצת נטו של משפחת עזרא, שאינה מתחת לרדאר בשום צורה ורק באחרונה נפרד בעליה הצעיר עדי עזרא תוך סערה תקשורתית מבר רפאלי. "רוב הבשר שאתם אוכלים בארץ הוא מיבוא, ואנחנו כמעט באותו סדר גודל כמו נטו", אומר לי אברמוביץ'. אני שואל אותו אם הוא מאוכזב מכך שראש הממשלה כנראה הקשיב לחבריו הטבעונים ולא הוריד את המסים על בשר מיובא. "הבעיה היא לא המסים אלא רשתות השיווק, שגוזרות פערי תיווך עצומים", אומר אברמוביץ'. "אנחנו מוכרים להן את הבשר בזול, אבל הן לוקחות 30% רווח, ואף יותר. הבעיה היא גרידיות".

 

אמרי אלדר אמרי אלדר

 

רגע לפני שהמוזמנים נכנסו להופעה של שירי מימון ועדי אשכנזי, אני פוגש את אחרון אנשי "מאחורי הקלעים" לערב הזה: אריה סבן, אחיו המפורסם פחות של חיים סבן. אני שואל אותו על הסכסוך המר שפרץ בין אחיו לבין אילן בן־דב, ששולטים במשותף בפרטנר, וזוכה לתשובה מפתיעה בעוצמתה: "הבעיה עם בן־דב היא שהוא רוצה להעלות רווחים ולחלוב את החברה, כמו שעשה בעבר", אומר לי סבן. "אנחנו הגענו לפה להשקעה ארוכה ואנחנו לא מעוניינים לחלוב את החברה. בן־דב לחוץ לכסף בגלל הקריסה שלו. הבן אדם הוא מסתכסך סדרתי. תראה מה קרה בינו לבין סמסונג".

 

משם עבר סבן לתקוף את הרגולטורים לדורותיהם: "אנחנו מנסים להביא לציבור את הדור הרביעי של הסלולר, הכל כבר מוכן, אבל שר התקשורת גלעד ארדן ועוד רגולטורים תוקעים את המהלך בגלל לחצים של בזק". ומה לגבי השר הקודם, משה כחלון, הוא עשה נכון כשפתח את שוק הסלולר לתחרות? "כן", עונה סבן, "הבעיה היא שזה נעשה מהר מדי ולכן זה פגע בשוק. זה היה אמור להיעשות באופן הדרגתי, אבל השרים רוצים לעשות הכל מהר כי לך תדע אם הם יישארו בתפקיד".

 

לפני ההופעה של מימון הקרינו סרט מרגש של ילד הלוקה במחלה, שכתב שיר שכולו תקווה על כך שתימצא לה תרופה. הסרט ריגש את הקהל שמילא את האולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x