$
מוסף 29.05.2014
מוסף 29.05.14

הון אנושי: פארולה פארולה

בערב פרובינציאלי גלובלי, אלפיון עם כרטיס אשראי יוקרתי בא להצטלם עם זמרת־דוגמנית צרפתייה ולדבר על סינים עם יותר כסף

ארי ליבסקר 07:4229.05.14

ב־50 לקוחות נבחרים של כרטיס האשראי היוקרתי אינפיניטי, מבית ויזה כאל, הוזמנו לקוקטייל חגיגי שהתקיים ביום ראשון בערב לפני הופעתה של קרלה ברוני בהבימה. מנכ"ל ויזה כאל דורון ספיר הגיע ראשון כדי לקבל את פני האלפיון, ואמר לי: "כבר יומיים אני שומע את האלבום החדש של ברוני, לקראת המופע". מכיוון שממש באותו ערב פורסמו המלצות ועדת לוקר להגביל את השימוש במזומן לעסקאות של 7,500 שקל, ספיר היה מחויך במיוחד: "זה נהדר, וזה עומד להעלות לנו את הרווחים".

 

מימין: דורון ספיר, קרלה ברוני ויובל גביש מימין: דורון ספיר, קרלה ברוני ויובל גביש

 

אחריו הגיעה לילך אשר־טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט, מבעלי ויזה כאל. שאלתי אותה למה ברבעון החולף הבנק לא הציג רווחים, והיא אמרה: "זה נבע בעיקר מבעיות חישוביות, וחוץ מזה - תנו עוד זמן להתארגן. עוד לא עברו מאה ימי החסד שלי. חכו בסבלנות". את יו"ר הבנק יוסי בכר שאלתי אם הדו"חות לא מעידים על תחילתו של מיתון, ובכר אמר: "בדיוק היתה לנו שיחה על זה בדירקטוריון של הבנק, והכלכלן של הבנק אמר שמיתון לא נמצא באופק".

 

המקום החל להתמלא בבעלי הכרטיס הנחשק: סמי סגול, בעלי כתר, אבי שומר, בעלי צומת ספרים, ועוד רבים אחרים, כולל ארז טל, שהוא בכלל פרזנטור של בנק הפועלים. שאלתי אותו אם הוא לא התבלבל באירוע, וטל אמר: "אני כאן כלקוח של אינפיניטי".

 

גבי לסט גבי לסט

 

גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק, אמר לסמנכ"ל הכספים של חברת החשמל תמיר פוליקר: "אז אני מבין ששנינו מונופולים", וכיוון לדברים שאמר כמה ימים קודם לכן יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, על מונופול גז שצומח על בסיס מאגרי תמר ולווייתן. "מי שקורא לנו מונופול צריך להבין את המשמעות של המילה מונופול, ולא נראה לי שהוא מבין אותה", אמר לסט.

 

האווירה השתנתה כשקרלה ברוני קפצה להגיד שלום קצר ולהצטלם עם החבר'ה, אבל ברוני נעלמה מהר מאוד והאורחים נשארו תוהים איפה בן זוגה, ניקולא סרקוזי. איש לא ידע לומר איפה נשיא צרפת לשעבר, אז כולם חזרו לדבר ביזנס. מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן, למשל, התייחס למכירת החברה למשקיעים סינים, ואמר לי: "זו עסקה מצוינת. הם גם הציעו מחיר מצוין. עד כמה שאני יודע אני עומד להישאר המנכ"ל גם בבעלות החדשה. החששות מהסינים הם לא רציונליים כי יש רגולציה. הייתי מנכ"ל מגדל, שהיתה בבעלות איטלקית במשך עשרות שנים, ושום דבר לא קרה. מדובר בפופוליזם".

 

רוני קוברובסקי, נשיא החברה המרכזית למשקאות, שהיא גם בעלת טרה, האיר את הנושא מזווית שונה כשהתייחס לעסקה אחרת עם הסינים, של מכירת תנובה, אחת המתחרות שלו: "קח לדוגמה את מחאת הקוטג' - הרי הממשלה עודדה את המחאה הזאת ודי תמכה בה מאחורי הקלעים. נראה לך שעכשיו המדינה תוכל לעודד עוד מחאה כזאת? פה היא כבר תסתבך עם אחת המעצמות הגדולות בעולם, ששולטת בתאגיד החלב הגדול במדינה. אגב, ללא חוק הריכוזיות חברה ישראלית היתה קונה את תנובה".

 

לילך אשר טופילסקי ויוסי בכר לילך אשר טופילסקי ויוסי בכר

 

שאלתי אם הוא לא חושש שהסינים יקנו גם את החברה למשקאות, הרי לכל חברה יש מחיר, וקוברובסקי אמר: "החברה למשקאות זה משהו אחר, כאן מדובר ביורשים שיש להם הרבה כסף, והם שונים מאייפקס שמטרתה בעיקר להרוויח. אתה יודע, כשאין לחץ להרוויח כסף ולעשות סיבוב יש עניין של אתגר, ואנחנו פה כדי להילחם בתנובה, ועושים את זה בינתיים בהצלחה".

 

רגע לפני שהחל המופע סרקוזי סוף סוף הגיע והתקבל במחיאות כפיים. הפמליה שלו, אגב, כללה גם את בני שטיינמץ, שנראה מיודד מאוד עם הנשיא לשעבר. ואז ברוני עלתה לשיר על אהבה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x