$
קיימות בעולם

תיקון עולם: שתי ציפורים במכה

זכוכית מסוג חדש מונעת התנגשות ציפורים בעזרת רשת שנראית רק לעין הציפור, ומוסיפה לבניין ערכי בידוד ואנרגיה משופרים

איתי להט 10:4421.05.14

הארכיטקטורה המודרנית שלנו גורמת למותן של מיליוני ציפורים בכל שנה, וככל שאנו מצפים את הבתים שלנו ביותר זכוכית, כך הולכת התופעה וגדלה: מחקר של גן החיות במינכן מצא כי מדי יום באירופה, רבע מיליון ציפורים שוברות את מפרקתן כתוצאה מהתנגשות בזכוכית, ומחקר של אגודת הצפרים האמריקאית מעריך כי בצפון אמריקה לבדה מספר הציפורים שמתות בהתנגשות בחלונות עומד על קרוב למיליארד.

מקור בעיה זו נעוץ בעובדה שלציפורים אין ראייה מרחבית טובה - הן רואות פרטים קטנים רק מקרוב, ובזכוכית הן רואות לרוב השתקפות של שמים או עצים, ומבחינות מאוחר מדי שמדובר באשליה.

 

זכוכית אורנילוקס זכוכית אורנילוקס

 

הניסיון של מדענים וחוקרי טבע למנוע זאת כלל הדבקת מדבקות על חלונות, אבל ארכיטקטים ודיירי מגדלים אוהבים את הנוף שלהם נטול מדבקות, מה גם שציפורים מנסות לעוף במרווח שבין המדבקות היישר אל מותן.

 

כעת מגיע פתרון חדש, מחברה גרמנית שמתמחה במשטחי זכוכית מיוחדים: זכוכית שהיא שקופה לעין האנושית, אבל לציפורים נראית כמו סבך מפחיד שיש להתרחק ממנו. טכנולוגיה זו, שפותחה במשך שנים, מושקת כיום בעולם תחת מותג הזכוכית אורנילוקס (Ornilux) של קבוצת ארנולד הגרמנית.

 

הפתרון המבריק של זכוכית ידידותית לציפורים נוצר בהשראת קורי עכביש: עכבישים לא מעוניינים שתעופת ציפורים חולפות תפגע להם ברשת, ולכן הם טווים קורים דקיקים שהם כמעט שקופים לחרקים, אבל משקפים קרינה אולטרה סגולה מהסוג שציפורים רואות היטב. זכוכית האורנילוקס מבוססת על אותו עיקרון: היא מכילה ציפוי שמשקף את אורכי הגל האולטרה־סגולים ויוצר רשת צפופה של קווים, כך שציפורים רואות אותה היטב ומתרחקות ממנה, וכיוון שאורכי הגל קצרים מאלה הנראים לעין האנושית, ארכיטקטים ודיירים יכולים ליהנות מזכוכית שקופה.

 

חלונות אורנילוקס מדגם מיקדו של החברה שואבים את שמם מהתבנית המפוזרת דמוית משחק הדוקים (מיקדו בגרמנית), המשתקפת לעיני הציפורים. אבל הזכוכית הזו מציעה גם ערכי בידוד גבוהים במיוחד, ערכי E נמוכים וציפוי סולארי יעיל, החוסמים קרינה אולטרה סגולה ואינפרה־אדומה. החיבור של התכונות האנרגטיות הללו עם ההגנה על ציפורים הופכת את האורנילוקס לזכוכית היחידה בעולם שתתאים לתקנים המתגבשים בערים גדולות, לבנייה של מגדלי זכוכית ידידותיים לבעלי כנפיים. המחיר למשטח זכוכית כזו הוא 15% יותר מאשר זכוכית רגילה, אבל בקבוצת ארנולד מבטיחים שעם הגידול בהזמנות, המחיר ילך וישתווה למתחרים הקטלניים לציפורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x