$
משה גורלי

בלוף ב־600 אלף שקל

הטבת המע"מ 0% ללא משרתים תצטרך לחול על דירות במחיר ריאלי ולאחר מכן לעבור את בג"ץ

משה גורלי 07:5913.05.14

מישהו באוצר לא אמר אמת למישהו במשרד המשפטים. התוצאה היא הפשרה המביכה שעליה הסכים היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שלפיהתינתן הטבת מע"מ 0% לכל דכפין בקניית דירה עד 600 אלף שקל. מדובר בהטבה ששווה את הנייר של ההודעה לעיתונות שהוציא שלשום האוצר. וזאת, מפני שדירות כאלה לא ממש קיימות. בוודאי שלא ניתן לאכלס בהן משפחות עם ילדים, וכנראה גם לא ניתן יהיה לאכלס בהן את התגובה לבג"ץ, כשיוגשו עתירות נגד המתווה הנוכחי.

 

הטבה מסוימת לכולם וגבוהה יותר למשרתים

 

עמידות המתווה בפני עתירה היא שאלה מרכזית. הדבר תלוי במידה רבה בהרכב השופטים ובהשקפת עולמם. יש שיכשירו חוקתית גם הטבה בלעדית למשרתים, בטענה שמדובר במעין "העדפה מתקנת": מי שלא שירת היה יכול לעבוד ולהרוויח את סכום המע"מ שנמנע מהמשרתים להרוויח במהלך שירותם. וחוץ מזה, מותר למדינה להיטיב עם מי שמוכן לסכן את חייו למענה. מנגד, יהיו שופטים שיבטלו מתווה כזה בהסתמך על פסק הדין בבג"ץ בפרשת בשארה, שבה נבחן סבסוד משכנתאות למשרתים. בג"ץ קבע שניתן להתחשב בשירות צבאי, אבל לסף הטבה מסוים זכאים כולם, ועליו ניתן להוסיף למשרתים. הסף המוצע בענייננו: 600 אלף שקל לא יעבור בג"ץ בגלל היותו ישראבלוף. עכשיו מדברים על 950 אלף שקל ומעלה, על פרופורציה סבירה בין הטבה לדירה במחיר של עד 1.6 מיליון שקל למשרתים להטבה על דירה במחיר ריאלי ללא משרתים. לאחר שהבינו שהאוצר עבד עליהם, מבטלים במשרד המשפטים את מה שנכתב בהודעה שיצאה אתמול מהאוצר על גיבוש הקריטריונים, ואפילו את תזכיר החוק שהתכוונו להפיץ בקרוב להערות הציבור. מה שחשוב הוא המספר שיעבור בוועדת שרים לענייני חקיקה.

 

ויינשטיין. נתפס כמזגזג בין התנגדותו למתווה המקורי לבין הסכמתו לפשרה הריקה מתוכן ויינשטיין. נתפס כמזגזג בין התנגדותו למתווה המקורי לבין הסכמתו לפשרה הריקה מתוכן צילום: יאיר שגיא

 

 

מהתנגדות למתווה להסכמה לפשרה ריקה מתוכן

 

וינשטיין נתפס כמזגזג בין התנגדותו למתווה המקורי לבין הסכמתו לפשרה הריקה מתוכן. הוא לא פסל מראש את ההטבה למשרתים כבלתי חוקתית, אך תפס אותה כבוטה מדי, כמקפחת את החרדים והערבים. הדגש מבחינתו אינו על האבחנה בין משרתים למשתמטים, אלא על הנסיבות שמונעות מחרדים וערבים לשרת. אילו שתי אוכלוסיות אלו היו מתייצבות מחר בבקו"ם בהרכב מלא, לא היה ניתן לקלוט אותן לשירות צבאי, לאומי או אזרחי. לכן, לטענתו, לא ניתן למנוע מהן לגמרי את ההטבה.

 

ההטבה לדירות בסכום עד 600 אלף שקל מאפשרת ללפיד להתהדר בניצחון כפול - גם מול המשרתים וגם מול יוקר הדיור. לא פלא שההודעה על גיבוש הקריטריונים יצאה ממשרד האוצר תחת הכותרת "תינתן העדפה ברורה ומשמעותית ליוצאי שירות צבאי ואזרחי". ההודעה יצאה ללא תיאום עם משרד המשפטים ותפסה אותם לא מוכנים. כולם שם התעטפו בשתיקה רועמת. איש לא הסכים להסביר ולהגיב.

 

פשרת ה־600 אלף שקל הוסכמה לאחר שהאוצר סיפר שיש מלאי דירות במחיר הזה. אתמול חשף משרד השיכון את הבלוף. ואם אין דירות, לא תהיה גם הגנת היועץ המשפטי לממשלה למתווה ולא תהיה הגנה בבג"ץ. ובכל זאת, לא ברור כיצד אכל וינשטיין את הלוקש. אולי בגלל חוסר ההתמצאות של בכירי משרד המשפטים במחירי הדירות. במשרד הזה מתמקדים בנורמות הנכונות, ולא תמיד יודעים למלא אותן במספרים הנכונים. כעת מבטיחים שם "הטבה משמעותית ולא צחוק מהעבודה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x