שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
גולן פרידנפלד

שכר הבכירים: איריס בראל רק שכפלה את המודל

הבונוס בגובה 2 מיליון דולר שתקבל איריס בראל על מכירת סטימצקי בנזיד עדשים הוא עוד סימן לכך ששכר הבכירים איבד קשר עם המציאות

תראו איזה עולם מוזר. מנכ"לית של חברה שהגיעה אל עברי פי פחת ושנמכרת בנזיד עדשים אחרי שתחת ניהולה הושמד ערך של עשרות מיליוני שקלים, הולכת לקבל בונוס של 2 מיליון דולר. בשקלים זה 7 מיליון. למה? בגלל השיטה. ההסכם עם מנכ"לית סטימצקי איריס בראל נחתם בימי פומפיי האחרונים, שבהם המנהלים הועלו לדרגת אלים, הכסף זרם כמו יין והאופטימיות לגבי העתיד של סטימצקי היתה בשמים.

 

 

 

"מרקסטון זיהתה בסטימצקי מותג מוביל וצוות הנהלה ועובדים מסור ומוכשר", נכתב בהודעת הרכישה אי שם בשנת 2005. כל כך מוכשר היה הצוות שהקרן, שגייסה כמה חודשים קודם לכן 800 מיליון דולר, הרגישה שהיא יכולה להרשות לעצמה למנות מנכ"לית חדשה ולהזיז את מי שכיהן כמנכ"ל הרשת ב־30 השנים האחרונות לתפקיד שבו לא יפריע יותר מדי.

 

העיקר שבונוס יש

 

מרקסטון חשה גם בטוחה מספיק כדי לחתום עם המנכ"לית החדשה בראל הסכם שלפיו את בונוס 2 מיליון הדולרים שלה היא תקבל בכל מקרה - לא חשוב בכמה תימכר סטימצקי, לא חשוב אם יושמד ערך, לא חשוב שהחברה הידרדרה לכמעט פשיטת רגל. 2 מיליון דולר יש.

 

בראל הוצגה כמי שמתמחית בהקמת מערכי שיווק ומכירות. יכול להיות שהיא אכן כזו, אבל אם היא תקבל 2 מיליון דולר עבור התוצאות הכושלות של סטימצקי, הרי שההתמחות שלה היא בעיקר בשיווק ומכירות של איריס בראל בע"מ.

 

איריס בראל, מנכ"לית סטימצקי איריס בראל, מנכ"לית סטימצקי צילום: אוראל כהן

 

בראל ומרקסטון הן סמן ימני וחד־ממדי של השיטה הרקובה המכונה תגמול בכירים. לשיטה זו פנים רבות ומכנה משותף אחד: הכסף תמיד זורם לכיסם של יחידי הסגולה, לא חשוב אם סיפקו את התוצאה או שלא - כמו ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, שקיבל שכר בעלות של 16.5 מיליון שקל כשהחברה שלו הפסידה 2.2 מיליארד שקל - או אם תגמולם משקף את הביצועים שלהם או את ביצועי השוק שהיו מושגים ממילא גם ללא היכולת המופלאה שלהם.

 

מה הביאה בראל?

 

גם המטאור החדש בשמי הכלכלה תומס פיקטי מתייחס לנושא זה בספרו החדש. תסתכלו על הפריון בארה"ב ובאירופה, הוא אומר, הפריון צומח בקצב כמעט זהה כבר שנים. אז איך זה שהמנכ"לים בארה"ב מרוויחים הרבה יותר מעמיתיהם באירופה ואיך שכרם זינק בקצב גבוה הרבה יותר? מה הביאו המנהלים האמריקאים לשולחן? שואל פיקטי בין השורות.

 

ומה הביאה בראל לסטימצקי שמצדיק מענק של 2 מיליון דולר? מה היא הביאה שלא הביאו מאות העובדים המוכשרים, לפחות לפי מרקסטון, ומדוע התגמול "לכישרון" הזה הגיע רק לכיס המנכ"לית? לכל היותר צריכה בראל להגיד תודה גדולה על השכר שקיבלה לאורך השנים, לסגור יפה את הדלת מאחוריה ולקוות שמה שהוקם ב־1925 והפך לרשת ספרים משגשגת לא ייסגר רגע אחרי לכתה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x