בלדד השוחי

האם כלבים יודעים איזה יום היום?

האם כלבים מסוגלים להפנים את ההבדלים בין ימות השבוע? האם הם יודעים באיזה יום הדוג סיטר מוציא אותם ולא הבעלים? קיז

בלדד השוחי 06:4524.04.14

קיז היקר,

ההבדל בין כלבים לבני אדם הרבה יותר קטן ממה שנדמה לך. אז עד שאתה שואל אם הם מסוגלים להפנים את ההבדל בין ימות השבוע, מוטב תשאל אם אתה מסוגל לעשות את זה. והתשובה, כמובן, היא לא.

 

אין לך איבר מיוחד שקולט איזה יום היום, ואין שום הבדל מהותי בין ימות השבוע שאיבר כזה היה יכול לקלוט. ואף אחד מהשעונים שנמצאים לך בתוך הראש לא מספיק מדויק כדי למדוד שבוע, או אפילו עיקש מספיק כדי לנסות. ניסויים שבהם מחזיקים אנשים במקום נטול חלונות ושעונים מראים שאפילו יממה אנחנו לא מסוגלים למדוד כמו שצריך בעצמנו. וזה לא צריך להפתיע אותך: פרק הזמן הקרוי "שבוע" מעולם לא שיחק שום תפקיד באבולוציה שלנו - למעשה, במשך רוב ההתפתחות של המין האנושי הוא כלל לא היה קיים - ולכן לא פיתחנו כלים למדוד אותו.

 

לכלבים יש פחות זיכרון ופחות מודעות לימות השבוע, אבל בליקוט שביבי מידע הם מצוינים לכלבים יש פחות זיכרון ופחות מודעות לימות השבוע, אבל בליקוט שביבי מידע הם מצוינים

 

ואף על פי שהחלוקה של החודש הירחי לארבעה חלקים שווים בני שבעה ימים (בקירוב) די מתבקשת, זו עדיין החלטה שרירותית. יש מי שמאמין שזו היתה החלטה שרירותית של בורא עולם ויש מי שתולה את האחריות באכדים הקדמונים, שהפיצו את החלוקה (יחד עם יום המנוחה שלהם שנקרא "שבתו") לשאר העולם, אבל השרירותיות שם בכל מקרה. המצרים הקדמונים הסתדרו עם שבוע של עשרה ימים, ותרבויות אחרות הסתפקו בארבעה ימים.

 

אז איך בכל זאת אתה יודע איזה יום היום? לפעמים זה תהליך מחשבתי מודע: אתה זוכר שאתמול נפגשת עם חבר אחרי שקבעתם ליום רביעי, אז היום בטח יום חמישי; אך לרוב התהליך מתרחש מתחת להכרה, כשהמח שלך אוסף שביבי מידע קטנים ומחבר אותם לתחושה של יום בשבוע. שביזות יום אל"ף ותחושת הקדושה של השבת הן שתי דוגמאות קלאסיות. המח שלך אוסף נתונים, מחבר אותם, ומעביר לך את המסקנות בצורת תחושה מסתורית.

 

ואצל כלבים? בדיוק אותו הדבר. יש להם פחות זיכרון ופחות מודעות לימות השבוע, אבל בליקוט שביבי מידע הם מצוינים. והמקור העיקרי שלהם, מן הסתם, הוא אתה עצמך. אם אתה מתנהג אחרת כי אתה יודע שהיום מישהו אחר מוציא את הכלב - בין אם מתחושת אשמה ובין אם מתחושת הקלה - אתה מתפקד כלוח השנה של הכלב.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x