$
בלדד השוחי

למה לאפריקאים שיניים לבנות יותר?

למה אצל בני שבטים נידחים, שסביר להניח שלא שמעו בחיים על משחת שיניים, השיניים צחורות יותר מהחיוך של אייל גולן אחרי הלבנה? איך הן לא נרקבות להם? ברברה ברון

בלדד השוחי 11:0217.04.14

ברברה היקרה,

 

ראשית הרשי לי להקדים תרופה למכה ולציין שיש הבדלים בין הגזעים השונים. זו אינה אמירה פופולרית, כי אנשים נוטים לנצל הבדלים כדי ללבות שנאה ופחד, אך הכחשת האמת אינה הפתרון. הבדלים זה טוב. ככה אמא טבע אוהבת.

 

וראי זה פלא - אף שיש הבדלים בין שיניים של גזעים שונים (דוגמה קיצונית היא שבטים באמריקה ובמזרח אסיה שמצוידים במה שרופאי השיניים מכנים "חותכות בצורת את חפירה"), טרם נתגלה שבט בעל שיניים לבנות במיוחד. התופעה שאת מתארת נובעת מהבדל בסיסי יותר: צבע העור. שיניים נראות יותר לבנות כשהן מוקפות בעור כהה. זו אשליה אופטית פשוטה.

 

מאחורי האשליה האופטית שנובעת מצבע העור, הגיל הממוצע והתפיסה המוטעית שלנו לגבי צחצוח שיניים בשבטים פרימיטיביים מסתתרת עוד אמת אחת גדולה: הדבר שהם לא אוכלים מאחורי האשליה האופטית שנובעת מצבע העור, הגיל הממוצע והתפיסה המוטעית שלנו לגבי צחצוח שיניים בשבטים פרימיטיביים מסתתרת עוד אמת אחת גדולה: הדבר שהם לא אוכלים צילום: שאטרסטוק

 

מה שהאשליה האופטית לא מסבירה זה איך השיניים נשארות במקומן ללא טיפול מודרני. וגם כאן יש כמה גורמים מטעים. באוכלוסיות פרימיטיביות תוחלת החיים קצרה יותר, ואת רואה יותר שיניים צעירות שלא הספיקו להרקיב. בו בזמן הזקנה שם ניכרת יותר, כך שרוב חסרי השיניים נראים קשישים. ויש עוד סיבה שפרא צעיר וחייכן עם מערכת שיניים מושלמת נחרת בזיכרון יותר מעשר מערכות שיניים ממוצעות ומטה: הוא מסקרן אותנו, כי נדמה לנו שפראים לא מצחצחים שיניים. אך גם זו רק הטעיה. האמת היא שצחצוח שיניים נפוץ בכל רחבי תבל משחר ההיסטוריה, ועוד לפני. אפילו בחורים הנידחים ביותר הילידים קוטפים ענפים מצמחי מרפא (הרבה צמחים מכילים תרכובות שנלחמות בחיידקים, מסיבות ברורות), מרטשים קצה אחד שלהם לכדי מברשת ומברישים. זה פחות יעיל ממברשת מודרנית ומשחה שמכילה פלואוריד, אבל את עיקר העבודה - הרחקת שאריות מזון מהמקום שבו חיידקים יהפכו אותן לחורים בשן - זה עושה.

 

ומאחורי כל ההטעיות והאשליות מסתתרת אמת אחת גדולה: רוב בעיות העששת נובעות מכמויות הסוכר הבלתי סבירות בעליל שאנו צורכים, ואת זה תרבויות פרימיטיביות פשוט לא עושות. בלי סוכר החיידקים לא יכולים לייצר את החומצה שממוססת את האמייל. ומחקרים מראים שוב ושוב שכשאוכלוסיות פרימיטיביות שכמעט לא סובלות מעששת עוברות לדיאטה מערבית (הכוללת משחת שיניים!), השיניים שלהן מיישרות בזריזות קו עם האוכלוסייה הכללית.

 

אנחנו יכולים להתגאות בכך שיש לנו מברשות שיניים, משחות שיניים, רופאי שיניים, חוט דנטלי ומי פה; אבל אם היה לנו כח רצון היינו יכולים להסתפק בענף.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x