$
בלדד השוחי

למה נוחרים ב־ZZZ?

למה בסרטים מצוירים מסמנים את "רעש השינה" באותיות ZZZ? אריאל רז

בלדד השוחי 09:1103.04.14

אריאל היקר,

"רעש השינה" (המכונה "נחירה" בספרות המקצועית) הוא לא צליל שקל לאיית, ולא מפתיע שאנשים נדרשים לפתרונות יצירתיים כשהם מנסים. ברומניה כותבים "ספור", בדנמרק "סנורק", בצרפת "ררררון", הסינים כותבים במנדרינית "הוּלוּ" והיפנים כותבים "גוּ־גוּ" או סתם מציירים בועה ריקה, ללא כיתוב, שבוקעת ישירות מהאף כמו סמארק ענקי. דוברי עברית משתמשים ב"חרררר" שעומד בבסיס המילה "נחירה" ושאותו אנו חולקים בנדיבות עם הגרמנים, הפולנים והרוסים. ואז מגיעים הבאסקים, שכותבים "זוּררוּן זוּררוּן".

 

ישנים ישנים צילום: שאטרסטוק

 

אבל האיש שאחראי ל־Z שלנו לא היה באסקי. הוא היה גרמני שעבר לארצות הברית. קראו לו רודולף דירקס, והוא הרוויח ביושר את התואר של אחד האבות המייסדים של הקומיקס. הוא, למשל, זה שהפך לסטנדרט את בועות הדיבור ואת הכוכבים ששטים מעל ראשו של מי שחוטף זבנג. והאזכור המתועד המוקדם ביותר של סמל הנחירה הנודע מגיע מקומיקס שלו מאוגוסט 1903.

 

הקומיקס היה חלק מסדרת "נערי הקָאצֶניאמֶר" ("יללת חתולים" בגרמנית וכינוי מקובל להאנג אובר, או חמרמורת, ובכלל לתוצאות לא נעימות של חטאי עבר), שהתפרסמה לראשונה ב־1897 בהשראת ספר הילדים הידוע "מקס ומוריץ". אלא שבניגוד למקס ומוריץ, שכעונש על תעלוליהם מוצאים להורג בגריסה וגופותיהם הטחונות ניתנות כמאכל לאווזים (באופן מפתיע חלק מהתרגומים משמיטים את הסוף העליז הזה עם האיורים שלו), האנס ופריץ של דירקס חיים באושר עד עצם היום הזה, כגיבורי סדרת הקומיקס הוותיקה בעולם.

 

למה דירקס השתמש דווקא באות Z? השערה אחת היא שהוא לקח אותה מהמילה snooze, שנכנסה לשימוש מתישהו בסוף המאה הי"ח כשם צופן לשינה. השערה מפוקפקת אחרת היא שהוא ניסה לדמות נחירה ענוגה שיש להגות אותה "זיזיזיזיזי". אבל ההשערה הכי נחמדה היא שצורת האות מחקה צורה של מסור, ומסור שמנסר עץ היה דימוי מאד מקובל באותה עת לנחירות. אז אם בשפה מדוברת יש מילים שנשמעות כמו מה שהן מתארות (קוראים להן "אונומטופיאות"), אז בקומיקס יש מילים שנראות כמו מה שהן מתארות. וכך הרי האותיות נולדו במקור. באלפבית הפניקי, לדוגמה, האות זי"ן נראית כמו גרסה מעוצבת של זין, כלומר חרב: קו ניצב עם קו אופקי קטן למעלה וקו אופקי קטן למטה. בגרסה העברית של זי"ן הסרנו את הקו התחתון. בגרסה הלטינית לכסנו את הקו הניצב ויצרו את האות Z.

 

דירקס הלך לעולמו לפני כיובל שנים, אז אי אפשר לשאול אותו, אבל הסיבה המקורית כבר לא משנה. הסיבה שאנחנו משתמשים בקו מזוגזג כדי לסמל שינה היא פשוט שדירקס החליט. הוא והפניקים.

 

askbildad@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x