שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

איזו ספקית סלולר לבחור?

פרופסור יקר, מאז המהפכה הסלולרית האחרונה אני מתקשה להישאר לקוח של ספקית סלולר אחת. המבצעים גורמים לי להרגיש כל הזמן שאני משלם יותר מדי ומשלם "הכל כלול" על דברים שאני לא צריך. בקרוב אעביר את הקו לחברה החמישית (!) בשנה וחצי. איך לבחור מסלול שאשאר בו? אמיר

דן אריאלי 09:0903.04.14

אמיר היקר,

אתה מתאר את אחת הבעיות הכי מעניינות שהשוק החופשי פספס. בהצהרת העצמאות האמריקאית מדברים על "הזכות למרדף אחר האושר". הזכות הבסיסית של אדם לרצות משהו טוב יותר היא אחד הדברים שמקדמים את האנושות כולה.

ואולם, ניסויים מראים צדדים שחושבים עליהם פחות. בניסוי שערכנו השמענו לאנשים מוזיקה. ממחציתם ביקשנו סתם להקשיב לה ומהאחרים ביקשנו לחשוב באיזו סיטואציה המוזיקה תעזור להם להיות הכי מאושרים שאפשר. אחר כך, כשחילקנו שאלונים, גילינו שאלה שהיו צריכים לחשוב על האושר נהנו מהמוזיקה הרבה פחות: הם כל הזמן שאלו את עצמם אם הם מאושרים עכשיו וכמה הם מאושרים. דמיין שאתה היית יושב על חוף הים מול השקיעה ובכל שלוש דקות בודק עם עצמך אם אתה באמת מאושר. זה לא יעשה לך טוב.

 

טלפונים סלולריים טלפונים סלולריים

 

זה מה שאתה עושה לעצמך במעבר בין חברות הסלולר. אני בטוח שכל עסקה חדשה שאתה עושה טובה מקודמתה וחוסכת לך יותר כסף. אבל הפקפוק התמידי שלך בחברה שאתה מנוי לה והמחשבה שאולי מסדרים אותך הם בעיה שאתה צריך לשאול את עצמך אם היא שווה את הכסף שחסכת. האם תהיה מסוגל להישאר שנתיים אצל ספקית אחת? אפילו לחתום על התחייבות - כן, הדבר הזה שהוציא לחברות שם רע - פשוט כדי לא להתפתות לעבור?

 

אני יודע שזה נשמע מוזר. אין הרבה דוגמאות למצבים שבהם אנשים בעלי הזכות לרדוף אחר האושר מחליטים לכבול את עצמם, מרצונם, בחוזה ארוך טווח כדי למנוע מעצמם אפשרויות אחרות. אבל אנחנו כן עושים את זה, לדוגמה, כשאנחנו מתחתנים. אני לא חולם להשוות בין נישואים וחבילת סלולר, אך הם דומים בהצהרה המחייבת שתדבוק במשהו. ההצהרה הזאת מקשה עליך להתפתות, והרבה פעמים היא שעוזרת לך להיות מרוצה יותר מהבחירה שלך.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.i

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x