$
חקר ביצועים

חקר ביצועים: השבוע של יאיר לפיד, איזי כהן והמפץ הגדול

וגם: נתניהו מסכם שנה ראשונה לכהונתו השלישית כראש ממשלה, המשחק 2048 הופך לקנדי קראש החדש, ראש ממשלת איטליה קופץ למים, הניטור הרפואי עולה מדרגה וחסרי הבית לא יפונו

כתבי כלכליסט 09:4520.03.14

תגלית מדעית אדירה

יש שעשוע פילוסופי כזה, שבו מנסים להגדיר מה זה בעצם אדם. אני חושב שאדם הוא יצור שאוהב לפרק דברים ולהציץ פנימה, בלי לדעת שובע. פירקנו חומרים לחתיכות יותר ויותר קטנות, עד שהגענו לבוזון היגס. אנחנו מפרקים ומציצים לדברים יותר ויותר גדולים, כמו הזמן והיקום. פעם פירקנו בעזרת אבן, עכשיו עם טלסקופים ומחשבי־על, אבל זה אותו יצר. השבוע מצאתי אותו בקטע וידיאו אחד ברשת. חוקרים הכריזו כי גילו הוכחה לקיומו של המפץ הגדול - בדמות גלי רדיו ששוטפים את החלל מאז הרגע ההוא שבו היקום התפשט מהר יותר ממהירות האור. סרטון של סטנפורד תיעד את ההלם על פניו של אנדריי לינדֶה, הפיזיקאי בן ה־66 שחזה את קיומן של אותן טביעות רגליים קוסמיות, כשהודיעו לו על הממצא שמתקף את עבודת חייו. לחפש דבר מופרך כמו שבריר השנייה שלפני הולדת הזמן ולפעמים למצוא - רק חיה אחת עושה דברים כאלה.

אסף אביר

 

 


לפיד - להיהרג על המטרה

מבחינת שר האוצר יאיר לפיד, הקלת משבר הנדל"ן היא עניין של להיות או לחדול. אם מחירי הדירות לא יירדו, הוא יהיה הראשון שישלם על כך - בקלפי. לפיד יודע שהפתרון נעוץ בהגברת ההיצע, אבל הוא יודע גם שכדי להגדיל אותו יש לחצות סבך ביורוקרטי אדיר של כל הגורמים המעורבים - משרד השיכון, משרד הפנים, הרשויות המקומיות, מינהל מקרקעי ישראל, ארגוני איכות הסביבה ועוד. אם הוא נלחם על חייו הפוליטיים, הוא לא יכול לסמוך על שיתוף הפעולה שלהם. לכן השתמש לפיד בנשק היחיד שיש לו כשר אוצר, והוא הקלות במסים. גם אם ביטול המע"מ על דירה ראשונה מקבלן לא יהיה מטה קסם שיוריד את המחירים ברגע, הוא לפחות יעיד שלפיד מוכן להיהרג על המטרה ולפתוח את הכיס. אם מאבקי כוח פוליטיים יחבלו לו ביוזמה, את המחיר לא רק הוא ישלם, אלא מעמד הביניים כולו.

גלית חמי

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

2048 עניין של תשוקה

יש לא מעט סיבות לקלל את המשחק 2048: בשבועות האחרונים הוא הפך לקנדי קראש החדש, ושאב את זמנם הפנוי של מיליוני שחקנים שמנסים לחבר את המספרים הזוגיים ולהגיע לסכום המיוחל. הרבה סיבות לקלל, וסיבה אחת חשובה לברך. מאחורי 2048 לא עומדת חברה מסודרת, אלא איטלקי בן 19 ששמו גבריאל סירוליו. הוא עבד עליו במשך סוף שבוע אחד, ואז העלה אותו ואת הקוד שמאחוריו ל־GitHub, הרשת החברתית למתכנתים. בעקבות זאת אפשר כבר למצוא ברשת גרסה מתקדמת של המשחק בשם 4096, וגם 8192 בדרך. מתכנתים אחרים יצרו תוכנה שמסייעת בפתרון המשחק למתקשים, ואפילו אפשרות לשחק עם גולשים אחרים. הכל חופשי וחינמי ונוצר מתוך תשוקה וכיף, לא כדי לצאת להנפקה מפוארת. וכשזה המצב, אפשר לסלוח לסירוליו על לילה או שניים בלי שינה.

דור צח

 

האיטלקי קופץ למים

ראש ממשלת איטליה הטרי והצעיר (39) מתאו רנצי יצא השבוע למסע דילוגים אירופי ונועד בין היתר עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. "אנחנו מאוד מתרשמים מאיטליה, רנצי הציג את התוכניות שלו בדייקנות מרובה", שיבחה אותו מרקל, וציינה במיוחד את נאמנותו לעיקרון המרכזי שלה, עידוד צמיחה ותעסוקה. רנצי, מצדו, העניק לה חולצה של מריו גומז, חלוץ נבחרת גרמניה שמשחק כעת באיטליה. אולי זו הדרך העדינה שלו להודיע לאירופה: הנמיכו ציפיות, אנחנו לא גרמניה.

תמר טוניק

 

מתאו רנצי מתאו רנצי צילום: רויטרס

 

הניטור הרפואי עולה מדרגה

המהפכה הגדולה הבאה של אפל נחשפה השבוע בצילומי מסך שדלפו מהגרסה הבאה של מערכת ההפעלה iOS. מתברר שהיא כוללת מגה־אפליקציה חדשה, Healthbook, שתעקוב אחר בריאות המשתמש באמצעות מגוון רחב של מדדים שיבדקו את השינה, התזונה, הדופק ולחץ הדם שלו. טכנולוגיות לניטור בריאות באמצעות הסמארטפון קיימות היום בשלל אפליקציות, ורק לאחרונה השיקה סמסונג גרסה חדשה של גלקסי שמסוגלת למדוד דופק. אבל זה עדיין לא מיינסטרים. כדי שזה באמת יהיה הדבר הבא, אפל צריכה להיות שם. וכמו תמיד, כשהיא נכנסת לתחום חדש – היא עושה את זה בכל הכוח, וגם (מוכרת את זה) טוב מכולם. וכדאי באמת להכין את הארנקים: איסוף הנתונים ייעשה כנראה על ידי גאדג'טים משלימים, כמו שעון חכם או צמיד ניטור, שלא ייכללו במחיר האייפון. עדיף להיות עשיר ובריא.

אלון רייס

 

שכר עתק בכלל ביטוח

הדו"ח השנתי של כלל ביטוח גילה השבוע כי עלות שכרו של המנכ"ל איזי כהן הסתכמה בשנה שעברה ב־18 מיליון שקל. כהן הוא מנכ"ל מוערך, שאחראי לתהליך ההבראה (שעדיין לא הושלם) בכלל ביטוח. אבל מכאן ועד לבונוסים הנדיבים שחילק לו הדירקטוריון הדרך ארוכה. כהן הסביר שזו היתה שנה קשה ומתישה. אבל עלות שכר של 1.5 מיליון שקל בחודש לא ראה אפילו נוחי דנקנר בימים היפים של אי.די.בי, הבעלים של כלל. אז איך זה קורה בחברה־הבת? ככה זה כשבעל הבית מאשר את התנאים בעודו עסוק בהישרדות, ותיקון 20 עומד בפתח. במילים אחרות, מדובר במחטף. ומכיוון שזו חברת ביטוח שמנהלת כספי ציבור, יש כאן גם לקח על הצורך למנוע בעתיד מצבים שבהם חברות כאלה יתנהלו בפועל בלי בעל בית ובעיקר יעשירו את קופת המנכ"ל.

גולן חזני

 

איזי כהן איזי כהן צילם: אוראל כהן

 

סיכום ביניים לכהונה

השבוע סיכם בנימין נתניהו שנה ראשונה לכהונתו השלישית כראש ממשלה, ולשכתו הפיצה סרטון אנימציה לכבוד המאורע, שלפיו החיים שלנו דבש. בגרסת נתניהו היו לנו השנה מלחמה בלתי מתפשרת במסתננים ובגרעין האיראני, הגדלת יצוא הגז שפירותיה יזרמו היישר לקופת הציבור, צמצום בחינות הבגרות, הפיכתנו למעצמת סייבר, "וזו רק רשימה חלקית". מחוץ לרשימה החלקית נותרו - אולי כי קשה להציג אותם באיורים חמודים - מחירי הדירות, משבר הדולר, נתוני הצמיחה הנמוכים, התייקרות 76% מסל הצריכה של הישראלים, מחירי הארנונה המאמירים, שחיקת השכר, הביורוקרטיה והפיטורים הגוברים, בזמן שהמגזר הציבורי מתרחב. וזו רק רשימה חלקית. שנה חדשה, אדוני ראש הממשלה, ויש לך הרבה עבודה.

נעמה סיקולר

 

חסרי בית לא יפונו

בחמישי שעבר, בלי ששמנו לב, נתן בית המשפט העליון חותמת רשמית שמקרבת את עם ישראל להיות ככל העמים. מעתה, סוף כל סוף, יוכלו חסרי הבית ברחובות תל אביב להישאר במקומם. כל עוד הם לא יפריעו לציבור באופן בוטה, שום פקח עירייה לא יפנה אותם מהספסל או המדרכה שמתחת לכספומט. ב־2007, לפני המשבר הכלכלי, נרשמו ברחובות 1,734 מהם. מאז יודעים שהמספר עלה, אך לא יודעים בדיוק בכמה. הערכות אופטימיות מדברות על יותר מ־2,000, הערכות פסימיות יוסיפו אלף ואף יותר. מצד שני, המספרים לא באמת חשובים, כי בסופו של דבר בחסות בית המשפט העליון ופקחי עיריית תל אביב נוכל עכשיו באופן רשמי להתעלם מההומלסים במופגן.

מיקי פלד

בטל שלח
    לכל התגובות
    x