שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מעסיקים

עדיף לעבוד לבד או בקבוצה?

מחקר חדש מצא שלעבוד בצוות זה לא תמיד טוב יותר מלעבוד לבד. למעשה, בתנאים מסויימים העבודה בקבוצה עלולה דווקא להזיק

מעין מנלה 12:0427.02.14
כשמריסה מאייר אסרה על עובדי יאהו לעבוד מהבית היא הסבירה ש"אנשים יותר פוריים כאשר הם עובדים ביחד. כמה מהרעיונות הטובים ביותר מגיעים כאשר שני אנשים יושבים יחדיו באותו חדר". אבל מסתבר שלעבוד בצוות זה לא תמיד טוב יותר מלעבוד לבד. למעשה, בתנאים מסויימים העבודה בקבוצה עלולה דווקא להזיק.
מחקר חדש מצא שכאשר קבוצות עבודה נפגשות ומשוחחות על בעיה שניצבת מולם פנים מול פנים, הן מגיעות למחצית מהרעיונות לפתרון לעומת כאשר אותם אנשים חושבים על הבעיה לבד. יתרה מכך, האינטראקציה פנים מול פנים לא רק הפחיתה ב-50% את מספר הרעיונות שעלו בקבוצה, הם אף דורגו על ידי מומחים כהרבה פחות יצירתיים ופחות ישימים.

 

מסתבר שעדיף לחשוב קודם לבד, ואז לשתף את הצוות מסתבר שעדיף לחשוב קודם לבד, ואז לשתף את הצוות צילום: shutterstock

 

המחקר, שנערך על ידי ד"ר רוית כהן מיתר, המשנה למנכ"ל בחברת "תמורות" ומרצה באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטת תל אביב, נערך באחת מחברות ההיי טק הבינלאומיות הגדולות בארץ. במסגרתו התבקשו העובדים, מהנדסים ואנשי תוכנה, לפתור בעיות אמיתיות מעולם העבודה. הם התחלקו לצוותים של כארבעה אנשים כאשר צוותים שונים עבדו על הבעיות באופנים שונים. בחלק מהצוותים עבדו לבד על הבעיות, בחלקם בהתייעצות מלאה וחלקם התייעצות חלקית.

 

ד"ר רוית כהן מיתר ד"ר רוית כהן מיתר צילום: יוסי זליגר

"תמיד אמרו שיצירתיות היא תכונה מולדת. אם נולדת גאון תצליח למצוא את הפתרונות הכי יצירתיים. אחר כך נולדה תפיסה שכדי להביא יתרון יצירתי צריך לעבוד בצוות שכולל אנשים מכל מני סוגים ותחומים שביחד ימצאו פתרונות טובים יותר. היום אנחנו יודעים שלפעמים עבודה בצוות לא בהכרח מפרה מכיוון שבסיעור מוחות הרבה פעמים יש שיפוטיות. אם מישהו חושב שהרעיון שלי לא טוב וקוטל אותו אז יכול להיות שאוותר, אבל אולי אם הוא ייקח את הרעיון וייפתח אותו – נגיע לפתרון טוב ויצירתי", אומרת כהן מיתר. למרות הממצאים במחקר, היא מזהירה שאין להסיק שחשיבה לבד היא טובה יותר בכל מצב.

 

איך נכון לעבוד בקבוצה?

"על בסיס התוצאות שנתקבלו במחקרנו ייתכן שדווקא תהליך חשיבה משולב - שמתחיל בחשביה עצמאית ומסתיים בחשיבה קבוצתית, הוא יעיל יותר", אומרת כהן מיתר. היא נותנת מספר טיפים לעבודה נכונה בצוות:

 

1. לאפשר לכל אדם חשיבה אישית לבד

אינטרקציה פנים מול פנים בשלב הראשון מפחיתה ב-50% את מספר הרעיונות וגם את האיכות שלהם. חשוב שהחשיבה לבד תהיה בזמן חופשי וללא הפרעות.

 

2. לאחר החשיבה האישית יש להביא את הרעיונות לצוות לשתף ולקיים דיון

במחקר כאשר נתנו לקבוה לעות סיעור מוחות באמצעות נייר או מחשב ואז לשתף את הקבוצה, התוצאות הו טובות יותר לעומת חשיבה עצמאית. מספר הרעיונות עלה ב-20% והם היו יותר יצירתיים ואפקטיביים.

 

3. במהלך עבודת הצוות צריך להימנע משיפוטיות

אסור לפסול רעיונות, אלא במקום לשאול שאלות הבהרה, להציע רעיונות לתוספות, לאפשר לעובדים לחלום ולחשוב בצורה הכי "פרועה".

 

4. להחליף בין חברי הצוות

החלפה של חברי הקבוצה מדי פעם מגבירה את היצירתיות בקבוצה. הסיבה לכך היא שכאשר צוותים עובדים זמן רב על בעיות נוצרת אחידות בצורת החשיבה. החלפה של אחד מחברי הקבוצה מכניסה דם חדש לקבוצה ומעוררת זוויות חשיבה שונות. עם זאת, לא כל החלפה של חבר בקבוצה מועילה. כאשר עובד מצטיין או מנהל עוזבים תהיה דווקא ירידה בהצלחת הצוות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x