$
מוסף 13.02.2014
מוסף 13.02.14

חקר ביצועים: השבוע של בי"ח הדסה, בועז שוורץ, מאיר כהן וסטנלי פישר

וגם, פלאפי בירד, חקירת שני סוחרים באקסלנס, כישוריו החסרים של לפיד, התגרה הילדותית של ג'ק לו ועוד

כתבי כלכליסט 09:2713.02.14

קרנות זרות: גם כמה גרושים זה טוב

 

בועז שוורץ בועז שוורץ צילום: מיקי אלון

 

 

כבר שנים ארוכות בתי ההשקעות ורשות ניירות ערך מתכתשים סביב תיקון 15, העוסק בהכנסת קרנות נאמנות זרות ותעודות סל מחו"ל לשוק המקומי. שלל יצרים, אינטרסים והכפשות כבר נזרקו לקלחת, אבל במשך השנים לא היה ברור לאף אחד שהקרנות הזרות, אלו שמנהלות טריליוני דולרים, בכלל יתעניינו בשוק הקטן מאוד שלנו. והנה מתברר שהזרים דווקא בעניין: לדיון שהתקיים השבוע בנושא בכנסת הטריחו את עצמם נציגי לא מעט קרנות זרות, ובראשם בועז שוורץ (בתמונה), מנכ"ל דויטשה בנק ישראל ויו"ר עמותת הבנקים הזרים בארץ;ובלאקרוק, חברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם, פותחת משרד בישראל כדי לשווק תעודות סל. בוול סטריט, כשרק הדולר מדבר, אין דבר כזה "כסף קטן מדי".

סופי שולמן

 

 


 

פלאפי בירד: עמודים־דים־דים

 

יותר מ־140 אלף גולשים שיתפו השבוע את הציוץ שבו הודיע מפתח Flappy Bird כי יסיר את המשחק מחנויות האפליקציות. יותר מ־140 אלף, והאינטרנט בכל זאת סירב להאמין שדונג נוין החליט פשוט להרוג את תרנגולת הזהב שלו, שעקפה את קנדי קראש בפופולריות ולפי ההערכות הכניסה לו יותר מ־50 אלף דולר ביום. בגלל הדמיון לסופר מריו היו שמועות על איום בתביעה מצד נינטנדו (שהכחישה), אבל נוין אמר שאף שההצלחה חיזקה אותו והעניקה לו "חופש ליצור מה שאני רוצה", ההיסטריה סביב המשחק וההתמכרות לו הדירו שינה מעיניו. גם אם מאחורי המילים האלה אין הרבה, בעצם המעשה נוין הכניס חזרה קצת פרופורציה לטירופי האפליקציות וחלומות הכסף הגדול.

דור צח

 

היחצן של העוני: פטור רווחי

 

מאיר כהן, שר הרווחה מאיר כהן, שר הרווחה צילום: חיים כץ

 

בתחילת ינואר החלה הוועדה למלחמה בעוני לקבל שירותי יחצנות ממשרדי דבי תקשורת תמורת 50 אלף שקל. ההתקשרות נעשתה בפטור ממכרז, פטור שמתאפשר לכל התקשרות שעלותה, ובכן, עד 50 אלף שקל. על פי משרד הרווחה בראשות מאיר כהן (בתמונה), דבי תקשורת נתנו את הצעת המחיר הנמוכה ביותר, והסכום מכסה שירותים של ארבעה חודשים, עד סוף אפריל. אלא שהוועדה לא עתידה לסיים את עבודתה בזמן, כך שייתכן שההתקשרות תוארך והתשלום יגדל. אלה פרטים קטנים, אבל מסתתר בהם הרבה כסף. מנכ"ל חברת החשמל לשעבר עמוס לסקר, למשל, החל ב־2013 לייעץ לוועדה לרפורמה במשק החשמל, תמורת סכום דומה ופטור ממכרז. כשהתברר שדיוני הוועדה יימשכו עד סוף 2014 הושג עוד פטור, והתשלום תפח ל־120 אלף שקל. פטור ממכרז הוא מדרון חלקלק, שעלול להוליד תרגיל מלוכלך. במקום שבו נחסכת הביורוקרטיה עלולה לצוץ הקומבינה.

מיקי פלד

 

האוזר: הרתעה מוגבלת

 

שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע צילום: עמית שעל

 

שבוע אחרי שבוע שמואל האוזר שולף מאחד המגדלים בתל אביב אנשי שוק הון לחקירה. לפני שבועיים היו אלו שלושה בכירים החשודים שעשו סיבוב על קופות הגמל של פסגות, השבוע שני סוחרים באקסלנס שלכאורה ניסו לחגוג על הגב של החוסכים שם, בין לבין נשלפו כרטיסים צהובים בדמות הכרעות מינהליות חשובות. תכיפות המעצרים, החקירות והשימועים שמנהיג יו"ר רשות ניירות ערך יוצרת אפקט ברור, וחשוב, של הרתעה. אבל צריך לזכור שעוד לא נולד המפקח שיצליח לעצור את תאוות הבצע. החברים משוק ההון, כרגיל, יתלוננו על עודף הרגולציה, אבל התשובה הטובה ביותר לכך נמצאת בטוקבק שנכתב לידיעה על אחת החקירות: "90% משוק ההון מוציאים שם רע ליתר".

גולן פרידנפלד

 

לפיד: לא כשיר

 

יאיר לפיד, שר האוצר יאיר לפיד, שר האוצר צילום: אוראל כהן

 

שר האוצר יאיר לפיד התגאה השבוע ברמתם הגבוהה של אלפי המועמדים שניגשו למכרז של "נבחרת הדירקטורים" לחברות הממשלתיות. "אני לא הייתי עובר את תנאי הסף", העיד לפיד על כישוריו החסרים (היעדר השכלה אקדמית והיעדר ניסיון ניהולי). מתברר שמי שמכהן כיו"ר הדירקטוריון של הקונצרן הכלכלי הגדול ביותר בארץ, הקרוי מדינת ישראל (או סגן היו"ר, אם מביאים בחשבון את ראש הממשלה), מעיד על עצמו כי כישוריו אינם מספיקים אפילו להיבחר לדירקטוריון החברה הממשלתית קבר רבי שמעון בר יוחאי. מה זה אומר על רמת הניהול שלו, ומה זה אומר עלינו, בעלי המניות, שבחרנו בו?

גבי קסלר

 

פישר: ביי ישראל, היי שקיפות

 

סטנלי פישר סטנלי פישר צילום: עמית שעל

 

כמועמד לתפקיד סגן יו"ר הפד נדרש סטנלי פישר לחשוף את הונו. המהלך העלה כי הנגיד שלנו לשעבר עתיד להיות האיש העשיר ביותר בבנק המרכזי האמריקאי. המהלך גם הזכיר כמה לא שקופה המערכת הישראלית, וכמה בעיות יכולות להסתתר בחוסר השקיפות הזאת. הצהרת ההון של פישר חשפה את ההשקעה שלו בענקית ההשקעות בלאקרוק — אחת משתי החברות שבידיהן הפקיד בנק ישראל בראשות פישר את ניהול יתרות המט"ח של המדינה. מתי קנה פישר את המניות בבלאקרוק? האם האחזקה היתה ידועה לוועדה בבנק שבחרה בחברה? לעולם לא נדע. ובלי שקיפות בסיסית קשה לצפות לניקיון אמיתי של הבכירים ביותר.

נעמה סיקולר

 

ג'ק לו: עם האצבע בתקרה

 

ג'ק לו, שר האוצר האמריקאי ג'ק לו, שר האוצר האמריקאי צילום: בלומברג

 

שר האוצר של ארצות הברית ג'ק לו נקלע השבוע שוב לתגרה הילדותית של מאבקי הכוח סביב העלאת תקרת החוב, שעתידה לפקוע ב־27 בפברואר. אחרי שהנשיא ברק אובמה הודיע בשנה שעברה שנשבר לו מהמשחק הזה, הטקס המשפיל עבר לאחריותו של שר האוצר, שממש התחנן הפעם בפני הקונגרס לא לגרור את הפארסה עד הרגע האחרון כדי לא לטלטל את השווקים בכל העולם. זה לא עזר. חברי הקונגרס לא הפסיקו את הדרישות שלהם סביב העלאת התקרה עד שיצאו לפגרה של יותר משבוע, אתמול. מטריד, מטריד מאוד לחשוב שגם הכלכלה הגדולה בתבל מתבוססת במקח וממכר קטנוניים ומתבססת בעיקר על "בסוף יהיה בסדר".

תמר טוניק

 

הדסה: הלאה

 

הפגנת עובדי הדסה הפגנת עובדי הדסה צילום: אלכס קולומויסקי

 

ואחרי ככלות הכל, נוע תנוע. הדסה לא תיפול, השיטה לא תשתנה, האנשים שידם עמוק בצלחת לא יוציאו אותה, מקסימום יעברו למנה האחרונה. שום ועדת חקירה ציבורית לא תקום. שום מנהל, בעבר ובהווה, לא יזומן. שום שאלות לא יישאלו, שום מסמכים לא ייחשפו, שום בירור לא ייעשה. מנכ"ל ביטוח לאומי, האיש שרוצה להסתכל לעוני בעיניים בעודו משתכר יותר מ־60 אלף שקל בחודש רק כי הוא עדיין יושב על תקן רופא, לא ייתן דין וחשבון על חלקו במחדל. גם לא הבכירים האחרים, ולא מנכ"לי משרד הבריאות, ולא אנשי אגף התקציבים. כלום. רק נוע תנוע. ליותר מדי אנשים יש יותר מדי אינטרסים לשמור על השיטה.

שאול אמסטרדמסקי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x