$
שאול אמסטרדמסקי

לא להלאים, להעביר לקופות החולים

הדסה בחסות קופות החולים יאפשר להטיל פיקוח לצד יתרונות הבעלות הפרטית

שאול אמסטרדמסקי 07:0411.02.14

משרד הבריאות היה רוצה להלאים את הדסה. מנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו אמר זאת אתמול כמעט במפורש בדיון על מצב בית החולים שנערך בכנסת, ובכירי משרדו אומרים זאת בשיחות מאחורי הקלעים כבר הרבה זמן. ההזדמנות להלאים את הדסה, הם אומרים, היא חלון הזדמנויות היסטורי שלא יחזור על עצמו. זה יחזק מאוד את מערכת הבריאות הציבורית, יביא בשלב הבא להלאמת שערי צדק, יחסל את הרפואה הפרטית בבתי החולים הציבוריים (השר"פ) ויעשה רק טוב למערכת.

 

אולי. אבל הלאמת הדסה במצבו הנוכחי תעשה בעיקר דבר אחד: היא תעביר את החובות של הדסה ואת מלאכת כיסוי הגירעון לאחריות המדינה. כך, במקום לכסות על הגירעון של הדסה באופן חד־פעמי - באמצעות הזרמה של 500–600 מיליון שקל מתקציב המדינה לבית החולים, ואולי אפילו יותר - המדינה תצטרך לעשות זאת מעתה ועד עולם.

 

הדסה. דרוש מודל חדש הדסה. דרוש מודל חדש צילום: מיקי אלון

 

רגולציה ופיקוח על השכר

 

מה שהלאמה תעשה הוא להכפיף את שכר הרופאים לשכר הנהוג במערכת הציבורית בהתאם לכללים של הממונה על השכר. כלומר, תוריד את שכרם של חלק מהרופאים בהדסה בעשרות אחוזים. הלאמה תאלץ את בית החולים לבטל כליל את הפעילות הפרטית שלו שאסורה בבתי חולים ממשלתיים, ותכפיף את בית החולים לרגולציה של משרד הבריאות.

 

אלא שהיכולת של משרד הבריאות לנהל את בתי החולים הממשלתיים היא יכולת רופפת למדי. הלאמה של בית חולים נוסף לא בהכרח תשפר את ניהולו, אם זה תלוי במשרד הבריאות. וכדי לפקח על שכר הרופאים ולבטל את השר"פ לא מוכרחים להלאים. יש פתרון נוסף. נגיע אליו מיד.

 

גם מאוחדת וגם מכבי התעניינו

 

תוכנית ההבראה שהדסה יעבור בסוף התהליך הנוכחי תהיה השלישית מאז סוף שנות התשעים. הדפוס ברור: עלויות השכר מתנפחות, ההכנסות לא עולות בקצב מתאים לגידול בעלויות השכר, והמעגל הזה חוזר על עצמו.

 

הגיע הזמן לעבור למודל אחר. פתרון אחד יכול להיות למכור את הדסה לקופות החולים, או להכניס אותן כסוג של שותפות. ממילא הנהלת הדסה ודירקטוריון הדסה, כפי שעלה אתמול מהפרוטוקולים של דירקטוריון הדסה שנחשפו ב"כלכליסט", התלבטו זמן ארוך מה לעשות עם קמפוס הר הצופים של בית החולים. והנה, קופת חולים מאוחדת - שהיא הקופה הגדולה בירושלים - מעוניינת לקנות אותו. קופת חולים מכבי, מצדה, מעוניינת לקנות - בצורה מסוימת - את הדסה עין כרם, גם בשביל להתחרות באסותא וגם בשביל לתת פייט לבתי החולים שבבעלות קופת חולים כללית. עם זאת, ייתכן שמצבו העגום של הדסה לצד הגירעונות של קופות החולים יכתיבו כי במקום בעלות של ממש תהיה כאן שותפות בין שני הגופים.

 

בתי חולים שנמצאים בבעלות של קופת החולים נחשבים ליעילים יותר מאשר אלו הממשלתיים, בין היתר משום שהם יודעים שהצ'ק האוטומטי שמקבלים בתי החולים הממשלתיים בסוף השנה מהממשלה לכיסוי הגירעונות שלהם אינו כל כך אוטומטי. וכשבתי החולים הם בחסות קופות חולים, שכר של הרופאים מפוקח בידי הממונה על השכר והפעילות הפרטית אסורה - שתי מטרות שהאנשים שקוראים להלאים את בית החולים מעוניינים להשיג.

 

לכן, להפוך את הדסה, בשתי פעימות, לבית חולים שבחסות קופות החולים יכול להוות פתרון מוצלח יותר מאשר להלאים אותו ולהכפיף אותו ישירות למשרד הבריאות, שלא באמת יודע לנהל את בתי החולים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x