$
מחפשי עבודה

עכשיו זה רשמי: נשים מתנצלות יותר מגברים

מחקר חדש מאשר: נשים רבות מתנצלות באופן "אוטומטי"; מה הן יכולות לעשות כדי להתגבר על כך?

שירות כלכליסט 22:1329.01.14

אתם בטח מכירים את התופעה של נשים שמתנצלות גם כשברור שאינן אשמות: בגלל שהן מעירות למלצר על כך שבילבל את ההזמנה שלהן, משום שהכלב שלהן נבח על כלב אחר, בגלל שהן מעדו ברחוב או בגלל שקולגה שלהן טעה.

על פי מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ווטרלו באונטריו, קנדה, נשים נוהגות להתנצל יותר מגברים. הרבה יותר. מתברר שנשים רבות מתנצלות באופן אוטומטי, כמו אמירת "שלום" או "להתראות". יתרה מזאת, נשים נוהגות להתנצל על דברים פעוטים ביותר.

 

"כשאת לוקחת אחריות על דברים שאינם אשמתך, את למעשה מחלישה את ההערכה העצמית שלך", אומרת לינדה ספדין, מחברת הספר Master Your Fears המסביר כיצד להתגבר על דאגות ולחיות נכון.

 

"עבור נשים רבות, התנצלות היא אמצעי לשמירה על השקט והשלווה", אומרת הקוצ'רית ג'ודי קלמנטס. היא מצטטת מחקר שבו ניתן מלפפון חמוץ לקבוצה של נערות. לעומת קבוצת הנערים שנאבקו ביניהן על המלפפון, השקיעו הבנות מאמצים רבים בחלוקה שווה של המלפפון ביניהן. נשים, אומרת קלמנטס, מעדיפות לבצע מעשים מסובכים כמו לחלק מלפפון חמוץ באופן שווה בין כולן, מאשר לטעות או לגרום אי נחת למישהו.

 

למה נשים מתנצלות כל הזמן? למה נשים מתנצלות כל הזמן? צילום: שאטרסטוק

 

קרינה שומאן, אחת מהחוקרות, אומרת כי גברים אינם מתנגדים להתנצלות - בין השאר כי הם סבורים שהדבר יגרום להם להיתפס כחלשים. למעשה, גברים מתנצלים כאשר הם חושבים שהם עשו משהו לא כשורה - בדומה לנשים. ההבדל הוא שגברים חושבים שהם עושים פחות דברים לא בסדר.

 

מה אם כן יכולות נשים לעשות בנידון?

 

1. ערכו מעקב אחר כל הדברים שבעטיים אתן נוטות להתנצל - שימו לב מתי אתן מתנצלות, על מה ובאיזו תדירות. שפטו אם אכן ההתנצלויות הללו מוצדקות.

 

2. שמרו את ההתנצלויות - אל "תבזבזו" התנצלות הגונה על משהו טריוויאלי שאם לא כן ההתנצלויות מאבדות מערכן, גם כאשר הן מוצדקות.

 

3. מצאו דרכים עקיפות להתנצל - כמו לומר "תודה על הסבלנות שלכם", במקום "מתנצלת על האיחור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x