שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

למי שייכים מספרי הטלפון בסרטים?

האם יש חוק בארצות הברית שלפיו מספרי טלפון המוצגים בסרטים עלילתיים חייבים להתחיל ברצף 555? תודה, נעה

בלדד השוחי 09:0702.01.14

נעה היקרה,

זו בסך הכל התחשבות. אם את מפיצה סרט או ספר או משחק או כל עבודה בדיונית אחרת, יהיה מאד לא מנומס אם תכניסי לתוכו מספר טלפון אמיתי. לכי תדעי מה הצופים יעשו איתו. אז כבר משנות החמישים, מהרגע שבו למספיק אנשים היו מספרי טלפונים ומכשירי טלוויזיה, תוכניות הטלוויזיה השתדלו מאד להציג רק מספרי טלפון מזויפים. והחל משנות השישים חברות הטלפון בצפון אמריקה מבקשות מהמפיצים להשתמש בקידומת המיוחדת 555.

 

בכל אזורי החיוג בצפון אמריקה יש מעט מאד מספרים שפותחים ב־555, וכולם שמורים לשירותים פנימיים של חברות הטלפון. ואנשים התרגלו. יוצרי הסרטים יודעים שמספרי טלפון צריכים להתחיל ב־555, והקהל הרחב יודע שאין טעם לחייג אותם. ומי שלא יודע, לומד.

 

רוצים לקרוא למכסחי השדים? התקשרו רוצים לקרוא למכסחי השדים? התקשרו

 

אך כיון שזו רק מוסכמה חברתית, לפעמים מתעלמים ממנה. לדוגמה, ב־2003 יצא שובר הקופות ההוליוודי "ברוס הגדול מכולם", שבו אלוהים בכבודו ובעצמו נותן לבן תמותה את מספר הטלפון שלו. 776-2323, למי שתוהה. באזור החיוג שבו מתרחש הסרט אין כזה מספר (וגם לא באזור החיוג שלך, אם את ישראלית שמתפתה לנסות), אבל בכמה אזורי חיוג אחרים דווקא כן. בחלק מהמקרים זה הסתדר יפה. באחת הערים בצפון קרוליינה, לדוגמה, המספר שייך לכנסייה, ועובדיה ודאי היו נלהבים לקבל שיחות בשם המעביד שלהם - אבל ברוב המקרים זה יצר מטרד לא נורמלי, וכשהסרט שודר בטלוויזיה, שינו את המספר כך שיתחיל ב־555.

 

מדוע היוצרים לא השתמשו בקידומת הייעודית? אלוהים יודע. אולי כדי שהסרט ייראה יותר ריאליסטי. בכל מקרה הם לא לבד. אולפני יוניברסל, לדוגמה, רכשו לא מכבר מספר טלפון מיוחד באזור החיוג 212 (מנהטן) לשימוש בסרטים, ויש אפילו חברה שמוכרת מספרי טלפון לא פעילים במיוחד ליצירות דמיוניות. ולאנשים שרוצים להטריד את אלוהים.

 

למה במצלמה העדשה עגולה והתמונה מלבנית? ל'

 

העדשה אמנם עגולה, אבל היא לא קובעת את צורת התמונה. אנחנו קובעים. אנחנו מייצרים סרטי צילום מלבניים (וחיישנים דיגיטליים מלבניים), אנחנו מדפיסים תמונות על נייר מלבני ודוחפים אותן לאלבום מלבני, ואפילו אלבומים וירטואליים מציגים תמונות מלבניות על מסך מלבני. כי נח לנו לעבוד עם זוויות ישרות. הסיבה היחידה שהעדשות אינן מלבניות היא שהמכונה שמלטשת אותן מסובבת את העדשה במהירות, כמו מחרטה, וככה נח לנו להכין עדשות. הכל מסביבנו עושה שמיניות באוויר רק כדי שיהיה לנו נח. נורא מוזר שהחיים עדיין כל כך קשים.

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x