שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 02.01.2014
מוסף 02.01.14

הון אנושי: בחצר האחורית שלנו

עמותת עלם ציינה 30 שנה לקיומה, כשברקע פרשת אייל גולן, קריסת אי.די.בי והתפרקות מערכת הרווחה

ארי ליבסקר 09:0902.01.14
שני בערב, בבית האופרה בתל אביב, ציינה עמותת עלם, המסייעת לבני נוער בסיכון שנפלטו מבתי ספר, מהצבא ומכל מסגרת שאמורה להיות אחראית להם, 30 שנה לקיומה. במדינה מתוקנת מי שהיה אמור לקחת עליהם אחריות הוא משרד הרווחה, אך בשל מצוקה תקציבית הם מוצאים עצמם נתונים לחסדיו של המגזר השלישי, שתלוי בתרומות של נדבנים ובערבי גאלה מעין אלה. לכן היתה זאת מסיבה עצובה, שהזכירה כי הגוף החשוב הזה, שנולד ממדיניות ההפרטה, כבר חוגג 30 - וכפי שזה נראה, המצב רק ילך ויחמיר והוא יגדל ויחגוג גם 60.

 

מימין ישי דוידי, אבי נאור, נאווה ברק, שלמה ינאי ומאיר כהן מימין ישי דוידי, אבי נאור, נאווה ברק, שלמה ינאי ומאיר כהן צילום: אוראל כהן

 

אהובה ינאי, מנכ"לית עמותת מתן ואשתו של שלמה ינאי, לשעבר מנכ"ל טבע והיום סגן יו"ר קרן רוטשילד, הסבירה לי שכך מתנהלת דמוקרטיה ושהמגזר השלישי פה כדי להישאר. "היום משטר דמוקרטי לא יכול להתקיים ללא המגזר השלישי, ממש כשם שהוא לא יכול להתקיים ללא בית מחוקקים ועיתונות משוחררת. הדרך להשפיע על תהליכים חברתיים מתחילה במגזר השלישי", אמרה.

 

נשיאת עלם נאוה ברק אמרה כי "אחרי כל מה שאנחנו קוראים בעיתונות על ניצול מיני של קטינות, כמו בפרשת אייל גולן ובפרשות אחרות, הפעילות של עלם רלבנטית יותר מתמיד". אבל כאשר לאירוע הגיע היחצן של גולן, רני רהב, שהגן עליו וכפועל יוצא מכך על תעשיית שידול הקטינות שהתנהלה לפי החשד סביבו, היא ניגשה אליו כאילו כלום, והעניקה לו גם חיבוק וגם נשיקה. ככה זה כנראה. לאנשים יש זיכרון קצר, אבל אני איכשהו מתקשה לשכוח. כי עד כמה שזכור לי, אותן נערות שלכאורה ניהלו יחסים עם אביו של הזמר היו נערות בסיכון. אבל השכחה היא דבר נפלא, אין כמוה.

 

קחו לדוגמה את דן טהורי, מבעלי חברת הבנקאות כלל־טהורי, חברו ושותפו לשעבר של נוחי דנקנר, שאף טס איתו למזרח ועזר לו ברכישת קונצרן אי.די.בי. אחר כך הוא הכניס אותו לשותפות בחברת כלל־טהורי, שערכה ירד מאז יום הקמתה ב־70%, בעת שטהורי עצמו התעשר ב־30 מיליון שקל, גם מכספי חברת אי.די.בי. עד לא מזמן לא היה אירוע חברתי של האלפיון שבו לא נתקלתי בטהורי, אך לאחרונה הוא נעלם. בשני בערב הוא שב, וכולם קיבלו אותו בחיבוקים ובאהבה. בין היתר התחבק עם ישי דוידי, שאמר לי באירוע התרמה אחר לפני שבוע: "איני מכיר את מוטי בן־משה אבל הולך להיות כאן מעניין בשנה הבאה".

 

אהובה ינאי אהובה ינאי צילום: אוראל כהן

 

אחרי שטהורי גמר להתחבק וללחוץ ידיים לכולם ניגשתי אליו ושאלתי אותו לאן הוא נעלם לאחרונה, והוא אמר: "אני לא יכול לדבר. פשוט אסור לי. אני מאוד רוצה, אבל באמת שאסור". אמרתי לו שאני מבין שהנושא מאוד רגיש, ושאלתי אם יש עדיין בכלל חברה כזאת כלל־טהורי, והוא השיב: "כן, אנחנו קיימים וממשיכים לפעול בכל המרץ". מיד אחר כך נמלט לאולם.

 

בהמשך שוחחתי עם דני גילרמן, שהביע אופטימיות לשנה הבאה. לשאלתי מדוע אין קופצים על חברות שבעלי הון מציעים למכירה, כמו גרנית הכרמל של עזריאלי, השיב: "הרשה לי לצטט את ידידי רם עמנואל, שהיה יד ימינו של הנשיא אובמה: כל משבר הוא בעצם הזדמנות עסקית עבור משקיעים". באותו עניין אמר לי ברונו לנדסברג, הבעלים של סנו, כי זו שטות לומר שהוא נסוג מהכוונה לרכוש את טמבור, משום ש"בכלל לא התכוונו לקנות. דוד עזריאלי השתמש בי ובחברה שלי כדי לנסות ולהעלות את הערך של טמבור בשוק. זה טריק מוכר וידוע, אבל זה לא הצליח להם בסוף".

 

 דן טהורי דן טהורי צילום: אוראל כהן

 

בערב עצמו הוענק אות הוקרה ליו"ר עלם היוצא בועז דותן, ושר הרווחה מאיר כהן ציין בגילוי לב שכאשר ביקר במשרדי עלם הוא הבין כי העמותה עושה את מה שהמשרד שלו היה אמור לעשות, והזניח. לדבריו, הוא הורה לפקידיו לסייע ככל הניתן לעמותה לא רק בדיבורים, אלא גם בכסף. לתשומת לבה של אהובה ינאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x