שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

"אני רק דח"צ, אני יכול להתעסק בעסקאות של מיליארדים?"

פרופ' יורם מרגליות, לשעבר דח"צ ויו"ר ועדת הביקורת באי.די.בי פתוח, היה בין הדירקטורים שאישרו את מיזוג גנדן תיירות וישראייר. עדותו בביהמ"ש פותחת צוהר לדרך שבה אושרה עסקת בעלי העניין ואיך התנהל מינוי דח"צים בקבוצה: חבר מביא חבר

תומר גנון 07:1325.12.13

רק לעתים רחוקות נחשף הציבור לדרך שבה מאושרות עסקאות בעלי עניין מורכבות, שלעתים גורמות לנזק כלכלי לחברות ציבוריות. חלק מבעלי השליטה שמבצעים עסקאות כאלה מנפנפים בהכשר שקיבלו לביצוען מהדירקטוריון – בעיקר מהדירקטורים מטעם הציבור (דח"צים) – שאמורים להיות נטולי פניות. עדותו של פרופ' יורם מרגליות, לשעבר דח"צ ויו"ר ועדת הביקורת באי.די.בי פתוח, פותחת צוהר לדרך שבה מאושרות לעתים עסקאות שכאלה ולדרך מינוים של דח"צים. 

העדות ניתנה בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, במסגרת תביעה נגזרת על אישור עסקת בעלי העניין שבה מיזג נוחי דנקנר את ישראייר לתוך אי.די.בי ב־2009.

 

בתביעה שהגיש רו"ח ישראל בן יורם, בעל מניות באי.די.בי פתוח, הוא טוען כי רכישת גנדן תיירות שהחזיקה בישראייר היתה נגועה בניגודי עניינים וכן שהדירקטורים התרשלו לכאורה כשאישרו את הרכישה ששיחררה את דנקנר ושותפו אבי פישר מערבות אישית של 43 מיליון דולר לחובות גנדן.

 

בן יורם טוען כי לאי.די.בי נגרמו לכאורה נזקים של 211 מיליון שקל מעסקה זו. מרגליות, מרצה בתחום המשפט והכלכלה באוניברסיטת תל אביב, שימש כדח"צ בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית בתקופה שבה אושרה העסקה.

 

"איך הגעת למינוי באי.די.בי. פתוח?", נשאל מרגליות על ידי בא כוח התובע, עו"ד סיני אליאס. "דרך חבר. התחלתי את הקריירה האקדמית שלי במרכז הבינתחומי ב־1997. זה היה מקום בתחילת דרכו, והתחברתי עם אייל סולגניק שאחר כך התמנה באי.די.בי (המשנה למנכ"ל אי.די.בי פתוח – ת"ג). נהיינו חברים טובים, ובאיזשהו שלב הוא שאל אותי אם אני אהיה מעוניין ואמרתי לו שאני אשמח".

 

"ממתי התחילו לדבר על האפשרות שתהיה עסקה כזאת?", שאל אליאס. "אז זהו, באו אלינו מ־nowhere, מבחינתי", העיד מרגליות. "הפעם הראשונה שאני שמעתי על זה היה באותה ישיבת דירקטוריון הראשונה (שנערכה ב־7 באפריל – ת"ג)".

 

יורם מרגליות יורם מרגליות

 

מרגליות המשיך וסיפר על הצגת העסקה בפעם הראשונה בישיבה טלפונית של הדירקטוריון, על ידי סולגניק. במהלך הישיבה הוא נשאל לדעתו על ההמלצה לבקש מרו"ח יצחק סוארי להכין את הערכת השווי לגנדן תיירות, הערכה שכלפיה נטען בתביעה שהיתה נגועה לכאורה בניגוד עניינים של סוארי, שלו היו קשרים עסקיים עם אי.די.בי.

 

"סמכתי על סוארי, מכיוון שלמיטב ידיעתי גם היום וגם אז, זאת הפירמה המובילה בארץ. זה תו תקן, זה בן אדם מאוד רציני, לא הייתי יכול לחשוב על מעריך שווי יותר רציני ממנו".

 

"האם העלית על דעתך את האפשרות להציע מנגנון אחר או שזה בכלל לא עלה על דעתך?", שאל עו"ד אליאס, שהזכיר למרגליות כי ישנו מנגנון שלפיו ניתן לבחון עסקאות בוועדות בלתי תלויות של דירקטורים. "לא, זה נראה לי מנגנון מצוין (הערכת השווי – ת"ג). אני חייב להגיד שאפשר לחשוב על מנגנונים אחרים, אבל גם היום קשה לי לחשוב מה. מה שאתה הצעת עם הוועדה הבלתי תלויה נשמע לי מאוד בעייתי".

 

"זה קורה היום כמעט בכל העסקאות", הקשה אליאס. "אני חושב שזה מנגנון מאוד גרוע", ענה מרגליות. "אני יכול להגיד לך שגם ברמה האישית שלי בשלב יותר מאוחר באי.די.בי פתוח, כשהתבקשתי לעשות דבר כזה ולהיות אחראי על המכירה של כלל ביטוח, ועלתה האפשרות הזאת שתהיה ועדה בלתי תלויה ואני אפילו הייתי אמור לעמוד בראשה, אני התנגדתי בתוקף. זה נראה לי הזוי. העסקה הכי רצינית שעשיתי בחיים שלי היתה כשקניתי את הבית שלי, נראה לך שאני יכול להתעסק בעסקאות של מיליארדים?".

 

אייל סולגניק אייל סולגניק צילום: עמית שעל

 

"לא הבנתי את מה שאמרת עכשיו", אמר אליאס. "אני רק אומר", השיב מרגליות, "להגיד שיש חלופה יותר טובה מאשר להביא מעריך שווי חיצוני, וזה למנות דירקטורים או מי האחרים, שחשבת שיהיו בלתי תלויים? שינהלו משא ומתן? אני מבין בלנהל משא ומתן מול אנשי עסקים ברמה שמן הסתם יש שמה, היו שמה בגנדן? ודאי שלא".

 

שיקול דעת, אני יכול לפקח, אני יכול להסתכל אם ההנהלה עושה את העבודה שלה כשורה. אני גורם מפקח אבל אני לא גורם עסקי, יזם עסקאות, זה לא סוג הדירקטור שהייתי".

 

עו"ד אליאס המשיך בחקירתו לישיבות הדירקטוריון הסמוכות לאישור העסקה, באזור אוגוסט, אז הוצגה הערכת השווי של סוארי. "מבחינתי כל מה שענין אותי זה לשמוע, לדעת. להבין שיש פה עסקה ששווה לנו לשקול אותה, ואחר כך להפעיל את שיקול הדעת שלי על סמך חוות דעת של אנשי מקצוע בלתי תלויים".

 

"לא ידעת, למשל, שיו"ר ישראייר הוא גם עובד בקבוצת אי.די.בי?", שאל אליאס לגבי המצגת שהציג יו"ר חברת התעופה, גיא רוזן, באותה ישיבה. "לא ידעתי את זה. אני רואה בזה רק פלוס, אוקיי? אתה חושב על זה כל הזמן כעסקת בעלי עניין, אני מסתכל על זה כעסקה, כהזדמנות עסקית.

 

"למה לא?", שאל אליאס, "אתה ממעיט בערכך, אתה משפטן, אתה כלכלן, אתה מבין במסים".

 

מרגליות דחה את הטענה. "אין לי משרד עסקי, נכון? יש לי יכולת להעביר שיקול דעת, אני יכול לפקח, אני יכול להסתכל אם ההנהלה עושה את העבודה שלה כשורה. אני גורם מפקח אבל אני לא גורם עסקי, יזם עסקאות, זה לא סוג הדירקטור שהייתי".

 

יצחק סוארי יצחק סוארי צילום: עמית שעל

 

עו"ד אליאס המשיך בחקירתו לישיבות הדירקטוריון הסמוכות לאישור העסקה, באזור אוגוסט, אז הוצגה הערכת השווי של סוארי. "מבחינתי כל מה שענין אותי זה לשמוע, לדעת. להבין שיש פה עסקה ששווה לנו לשקול אותה, ואחר כך להפעיל את שיקול הדעת שלי על סמך חוות דעת של אנשי מקצוע בלתי תלויים".

 

"לא ידעת, למשל, שיו"ר ישראייר הוא גם עובד בקבוצת אי.די.בי?", שאל אליאס לגבי המצגת שהציג יו"ר חברת התעופה, גיא רוזן, באותה ישיבה. "לא ידעתי את זה. אני רואה בזה רק פלוס, אוקיי? אתה חושב על זה כל הזמן כעסקת בעלי עניין, אני מסתכל על זה כעסקה, כהזדמנות עסקית.

 

"אני רוצה לדעת הכי טוב מה האפשרויות, זה לא רע לשמוע חוות דעת של מישהו, מצגת וכו', ולקבל ממנו עובדות של מישהו שיש לו גישה לכל המידע גם כאן וגם שם, הוא לא נוחי, כן? הוא בן אדם מקצועי שבא ומציג, אני לא צריך להאמין בכל דבר שהוא אומר, אבל אין לי שום סיבה לפקפק מלכתחילה. מה שהוא אמר לא חייב אותי בשום דבר. הוא בסך הכל נתן לי מידע, אני מקשיב ואחר כך אני אקבל חוות דעת מקצועיות".

 

אליאס: "נניח שאומר לך מעריך השווי, תראה, אני מניח שבשנה מסוימת יהיה קיטון או גידול במספר הנוסעים, בשנה הבאה, או שיהיה שינוי במחירי הכרטיסים, למה אתה לא שואל אותו, 'על בסיס מה אתה מבסס את ההנחה הזאת?'

 

מרגליות: "כי הוא אמר. כי הוא מומחה בתחום התעופה.. הוא אמר שהוא היה בקשר שוטף עם ההנהלה של החברות. עם ישראיר. וככה, ושהוא קיבל מהם את כל המידע, אז למה שאני אחשוב שהוא לא ידע?"

 

אליאס: "אתה יו"ר ועדת ביקורת".

 

מרגליות "נכון".

 

אליאס: "בא אליך מעריך השווי ואומר 'אני חושב ששנה הבאה יעלה הרווח מאיקס לוויי'. למה לא שאלת שאלות ביקורתיות לגבי ההנחות האלה? על מה מבוססים הנתונים?

 

מרגליות: אז שאלנו אותו, היה דיון על זה, כן. הוא לא השאיר את זה סתם באוויר. הוא אמר שהוא דיבר עם המנהלים, שהוא בדק את כל הדברים האלה... זה משהו שהוא (מעריך השווי – ת"ג) ידע על סמך שיחות שלו בנושא".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x