$
בלדד השוחי

מה הבקבוק מסתיר למטה?

למה לבקבוקי שתייה יש שקע בתחתית? מיכאל

בלדד השוחי 08:5319.12.13

מיכאל היקר,

להרבה בקבוקים יש תחתית שקועה, אבל התחתית השקועה הנחקרת ביותר היא זו של בקבוקי היין, שנראים כאילו התיישבו על כובע של ליצן כשהם היו קטנים. הצורה המגוחכת הזו מאפיינת אותם מאות שנים, ולמומחי היין יש שפע של תיאוריות בנוגע למקורה.

 

יש הטוענים שהשקע לוכד את משקעי היין או מחזק את הבקבוק. שתי הטענות מתנפצות במבחן המציאות. אחרים מזכירים שנַפָּח הזכוכית מייצב את תחתית הבקבוק בעזרת מקל שבקצהו טיפת זכוכית, והצלקת הנותרת היתה שורטת את השולחן אלמלא השקע. אבל לזה מספיק שקע קטן.

 

טענות אחרות הן שהשקע עוזר לערום בקבוקי שמפניה כשהם מתיישנים על המדפים (ראש בתחתית), נותן למלצר היינות מקום לתחוב בו את אגודלו בעת המזיגה (ואם לא ראית בעצמך אתה פשוט לא מבקר במסעדות הנכונות), מספק נקודת אחיזה למטלטלי השמפניה (העוסקים בשיטת סינון המשקעים המסורתית הנקראת "רֶמוּאָז'", שזה טלטול בצרפתית) ואף מקל בשטיפת הבקבוק בכך שהוא מערבל בו זרמי מים. אך נראה שכל אלה תירוצים בדיעבד. המחסנאים, המלצרים, המטלטלים ושוטפי הכלים מנצלים - איש איש בדרכו - שקע שכבר היה שם.

 

אפילו טענת הצרכנים שהשקע גורם לבקבוק להיראות גדול יותר אינה סיבה היסטורית. זה עובד היום על המדפים, אבל השקע מגיע מתקופה של קניות מחושבות יותר; תקופה שבה לו היית מרמה מישהו עם הבקבוק הוא היה חוזר ושובר לך אותו על הראש.

 

השקע בתחתית הבקבוק. בשביל מה? השקע בתחתית הבקבוק. בשביל מה?

 

תהיה אשר תהיה הסיבה ההיסטורית, בימינו היצרנים (והצרכנים) פשוט יודעים שכך בקבוק יין אמור להיראות. בקבוק עם תחתית שטוחה לא סתם ייראה קטן, הוא יייראה משונה, ויחסי הציבור של ענף היין נשענים על מסורת. לך תדע, אולי ככה הבקבוקים קיבלו את השקע מלכתחילה, כדי לאפיין אותם, כדי שיהיה למומחים על מה לדבר.

 

אבל השקע העצום הוא רק הדוד המפורסם של השקע הקטן, הצנוע והשימושי. זה שמופיע לא רק בבקבוקי שתייה, אלא גם בבקבוקי סבון כלים, בצנצנות חרדל, בקופסאות קפה ואפילו בספלים. לרוב המכלים שעומדים ניצב יש תחתית שקועה, ולכן שוליים בולטים. ויש לזה סיבה יומיומית לגמרי.

 

אם התחתית בולטת, אפילו במידה זעירה, הבקבוק כולו בלתי יציב. אז אם אתה לא בטוח שתצליח לייצר תחתית שטוחה לחלוטין, עדיף לטעות לכיוון השקע. ואפילו אם אתה יכול לייצר תחתית שטוחה לגמרי, כל פירור לחם שייתקע תחתיה יערער אותה. תחתית שקועה סלחנית יותר לזוטות כאלה. ובתור בונוס, השוליים הבולטים מונעים החלקה, כמו צמיגים מחורצים. שקע קטן זה שימושי, השאר עניין של סגנון.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x