שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דני רובינשטיין

הכלכלה הפלסטינית: פוטנציאל עצום בשלוש שפות

המהלך של פרופ' חוסאם חאיק מהטכניון שואף להוכיח שהמדע יכול להפיל חומות של איבה

חוסאם חאיק, פרופסור להנדסה כימית בטכניון, מוביל עתה מהלך אקדמי מרתק של קורס בשלוש שפות: בעברית בכיתות בטכניון, ובערבית ובאנגלית באופן מקוון. הקורס זוכה להד רב במדינות ערב ובציבור הפלסטיני בארץ, ולו ולקורסים דומים יש פוטנציאל תרבותי וכלכלי רחב ממדים.

 

מדובר בקורס בננו־טכנולוגיה וננו־חיישנים, תחום מחקר שנמצא כעת בחזית המחקר המדעי בעולם. פרופ' חאיק עצמו זכה לפרסום ולפרסים ברחבי העולם בזכות פיתוח מערכות חישה מלאכותיות, לא פולשניות, לאבחון ראשוני של סרטן.

הקורס מופץ באמצעות פלטפורמה אינטרנטית בשם קורסרה, שכוללת קורסים מקוונים מאוניברסיטאות מובילות בעולם. כבר בראשית הפרסום התברר שהקורס מעורר עניין בכל רחבי העולם. מספר הנכנסים לקרוא את תוכנית הלימודים הגיע לעשרות אלפים, אולם מה שמרתק הוא ההתעניינות הרבה בקורס בשפה הערבית, שבאה ברובה ממדינות ערב ומהציבור הערבי בארץ.

 

פרופ' חוסאם חאיק פרופ' חוסאם חאיק צילום: עמית שעל

 

יותר מ־10,000 דוברי ערבית התעניינו וקרוב ל־4,000 נרשמו, ומספרם יגדל בוודאי עד פתיחת הקורס בעוד כשלושה חודשים. רבים מהנרשמים הם ערבים ישראלים ופלסטינים מהגדה ומעזה, ואחרים מגיעים מערב הסעודית, ממצרים, מסוריה וממדינות ערב האחרות.

 

פרופ' חאיק מספר שההרשמה בשפה הערבית נחשבת גבוהה נוכח העובדה שבמדינות כמו סוריה ומצרים שוררת מתיחות פוליטית וביטחונית, וקיימת התנגדות של חוגים פוליטיים להשתתפות בקורס של מוסד אקדמי ישראלי.

 

דמוקרטיזציה של המדע

 

מדוע אפוא יזמו בטכניון קורס כזה? פרופ' חאיק: "אנחנו מפיצים ידע מדעי, בחינם, כצעד של דמוקרטיזציה של המדע, וכדי להוכיח שהמדע מסוגל לדלג על חומות של הפרדה ואיבה". לאור מספר הנרשמים הרב ייתכן שבעתיד יאפשרו בטכניון ללמוד את הקורס במסלול בתשלום, המאפשר זיהוי של הסטודנט בזמן ביצוע המבחנים והגשת העבודות. סטודנטים שימלאו את כל דרישות הלימודים יקבלו תעודה מטעם חברת קורסרה (לא מהטכניון), המעידה על סיום מוצלח של הקורס. עד אז בטכניון מוכנים להשקיע בפרויקט, לאחר שנמצא שבעולם הערבי קיים צימאון לקורסים כאלה, וברור לכל שידע וקידום מדעי מסייעים לפיתוח כלכלי וחברתי.

 

יותר מ־10,000 דוברי ערבית התעניינו וקרוב ל־4,000 נרשמו. רבים מהם ערבים ישראלים ופלסטינים מהגדה ומעזה, אחרים מגיעים מערב הסעודית, מצרים, סוריה ומדינות ערב האחרות

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x