$
מוסף 28.11.2013
מוסף 28.11.13

הון אנושי: לא יורדים מהגולן

באירוע של הקאמרי הוצגו התפתלויות סביב הפרשייה של המדינה

ארי ליבסקר 08:1928.11.13
ביום ראשון התאספו חברי המועדון העסקי־אקדמי של אוניברסיטת תל אביב באולם האירועים הבית הירוק כדי להקשיב להרצאות של המנהל האמנותי של תיאטרון הקאמרי, הבמאי עמרי ניצן, ושל התרנגולת מטילת ביצי הזהב של התיאטרון, השחקן איתי טיראן.

 

מימין ירון גזית, רמי שלמור ואמנון דיק מימין ירון גזית, רמי שלמור ואמנון דיק צילום: אוראל כהן

 

במינגלינג המזין שקדם להרצאות מצאתי את ליאורה עופר, יו"ר אגודת הידידים של הקאמרי, משוחחת עם השר לשעבר אופיר פינס. עופר היא מעריצה של טיראן, והיא מיהרה להעמיד את פינס על טעותו כשאמר כי "המלט" עלה בהבימה - "ידוע לכל שהקאמרי הוא התיאטרון האיכותי והטוב ביותר בארץ" - והמליצה לו לראות את ההצגה "קברט", שטיראן מככב בה כשהוא עירום למחצה.

 

שאלתי את עופר אם היא לא חושבת שרני רהב, היחצן שלה, קצת הגזים בטיפול בפרשת אייל גולן. "כל העניין הזה מזעזע, מדובר בגועל נפש. אבל עד כמה שאני יודעת אייל גולן הוא לקוח של רהב, ואוטוטו הוא יגיע לכאן ותוכל לשאול אותו בעצמך", היא אמרה. רהב לא הגיע באותו הערב, אבל לאשתו של איש עסקים בכיר היה מה לומר: "הפעם רהב עבר את הגבול. יש הבדל בין לייצג אנשי עסקים במשברים לבין להגן על זמר שלכאורה מעורב בבעילת קטינות". הדוברת ביקשה להישאר בעילום שם.

 

יוסי לנדסמן יוסי לנדסמן צילום: אוראל כהן

 

שוחחתי על הפרשייה גם עם עו"ד ששי גז. גז מייצג איש תקשורת שמעורב באותה הפרשה ושמו לא הותר לפרסום. מיד אמרתי לגז את שמו. "איך כל מי שאני מדבר איתו יודע מי זה? מדהים שאי אפשר יותר לשמור על סודיות. ובאשר לפרשייה, דן בן אמוץ עשה את זה ורבים אחרים עושים את זה וימשיכו לעשות את זה. אני מבטיח לך שהפרשייה תסתיים בלא כלום", אמר וכנראה חשף את קו ההגנה.

 

איש העסקים יוסי לנדסמן, שעושה עסקים עם חברת מפעלים פטרוכימיים, שנמנית עם בעלות השליטה בקבוצת בזן, סבר שההר של אייל גולן יוליד עכבר. כששינינו נושא ושאלתי אותו איך ייתכן שאחרי כל החובות והכישלונות של בזן הבנקים עדיין מעמידים אשראי לחברה, הוא ענה: "גם אם אתה היית לווה מהבנקים כל כך הרבה כסף ואז מבקש עוד, הם היו מאשרים לך, אחרת מה הם יעשו? יקרסו איתך?". לזה לא היתה לי תשובה.

 

עו"ד ששי גז עו"ד ששי גז צילום: אוראל כהן

 

הפרסומאי רמי שלמור טען שהתקשורת, עם האייל גולן שלה, מתעלמת מהשאלה החשובה של השבוע: מאיפה לכל הרוחות יש לג. יפית כסף לקנות את ערוץ 10?

 

שלמור אמר: "אף אחד לא עומד מאחורי ג. יפית ואין לה כסף לקנות את ערוץ 10. זה עניין של דימוי. היא כנראה רוצה להפוך לטייקונית. ברגע שאתה אומר שאתה טייקון, אנשים מתחילים להאמין לך ולהלוות לך, ואז אתה באמת הופך לטייקון. זה נורא פשוט, בדיוק כמו בסיפור 'החתול במגפיים', שבו החתול גורם לכולם לחשוב שהבעלים שלו עשיר וכך משיא לו את בת המלך".

 

קצת אחר כך הסבירה לי מנכ"לית הבורסה לשעבר אסתר לבנון שפרשה לא מסיבות מקצועיות, אלא על רקע אישי בלבד. "תראה לאילו שיאים הבורסה מגיעה בימים אלה", אמרה. שאלתי אותה איך בתקופה שבה צופים האטה בצמיחה ולווי האג"ח מבצעים תספורת בכל פינה הבורסה עולה. "זאת בדיוק הסיבה, אנשים הפסיקו להשקיע באג"ח, אז התחילו להשקיע בבורסה", השיבה.

 

בכניסה לאולם פגשתי את מנכ"ל הקאמרי נעם סמל, שבעבר ניהלתי איתו שיחה על ההתנגדות של הנהלת הקאמרי להתאגדות עובדי הבמה של התיאטרון. היה לו עדכון בשבילי: "אמרתי לך שאנחנו לא נגד העובדים, והעובדת שפורסם כי פיטרנו אותה נשארה בעבודתה. חשוב לי להוסיף כי אני סוציאליסט בהשקפותיי".

 

איתי טיראן, שהצטערתי שבזמנו לא תמך בפומבי בהתאגדות עובדי הבמה, הוא מרצה כריזמטי. בהרצאה הוא אמר שתפקיד התיאטרון הוא להציב מראה בפני הקהל ולשקף לו את המציאות, וששקספיר ידע לעשות את זה טוב יותר מכולם. הקהל הקשיב בעניין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x