$
בלדד השוחי

איך הגֵן הגיי שורד?

בלדד היקר, ברור לי שלא יודעים מה מקור ההעדפה המינית ההומוסקסואלית, אבל אומרים שזה "בגנים". אם כך, איך הגן הזה שורד? הומואים הרי לא מביאים ילדים כדרך הטבע. אדם

בלדד השוחי 08:3507.11.13

אדם היקר,

 

ראשית, הומוסקסואלים דווקא כן מביאים ילדים כדרך הטבע. עבור נשים זה די פשוט, לפחות מהבחינה הפיזית, וגם עבור גברים זו לא חייבת להיות בעיה. בנסיבות הנכונות, באווירה המתאימה ועם קצת רצון טוב, הרבה הומואים יכולים לקיים זקפה עם אשה, בדיוק כפי שהרבה סטרייטים יכולים לקיים זקפה עם גבר. והרבה מאוד הומואים קיימו ומקיימים חיי משפחה הטרוסקסואלים מתוך חשש מתגובת הסביבה.

 

הומוסקסואלים. איך הגן שורד? הומוסקסואלים. איך הגן שורד? צילום: בלומברג

 

שנית, אף אחד לא אומר שהעדפה מינית היא עניין גנטי גרידא. אחרת תאומים זהים – שבנויים בדיוק מאותם גנים – תמיד היו נוטים לאותו כיוון מיני, וזה לגמרי לא המצב. לפני כ־20 שנה התפרסם מחקר שמצא רצף דנ"א קטן שהופיע אצל גברים הומוסקסואלים. התקשורת מיהרה להכריז על גילויו של "הגֵן העליז", אבל האמת היא שהמחקר הזה כלל 76 משפחות בלבד, ומחקרים נוספים סתרו את הממצאים הראשוניים. עדיין, הסלט התקשורתי עשה מספיק רעש כדי שיהיה אפשר לשמוע את ההדים שלו בשאלתך עד היום.

 

מובן שלגנים יש תפקיד חשוב בקביעת הנטייה המינית. הנפש היא חלק מהגוף, והמבנה הנפשי הראשוני נקבע בידי הגנים כחלק מהמבנה הגופני. ולכן הנטייה המינית של תאומים זהים בכל זאת מפגינה יותר התאמה מאשר סתם תאומים. הגנים מכתיבים את הנקודה שממנה אתה יוצא לדרך. אבל נכון להיום, נראה שרוב המשקל ניתן דווקא לדרך עצמה, ובפרט לחלקים המוקדמים שלה – הילדות המוקדמת וההתפתחות ברחם, שם גם נקבע המין שלנו.

 

ועל אף שככל שאנו מתבגרים ההעדפות שלנו בעיקר מתקבעות והופכות לחלק חשוב מהדימוי העצמי שלנו, שום דבר לא חקוק באבן. ההעדפה המינית היא עניין חי, משתנה ומתפתח שלא מפסיק להגיב לסביבה. בתי סוהר, פנימיות, יחידות צבאיות, אפילו טיולים בחו"ל, כולם דברים שידועים ביכולתם לשנות נטייה מינית באופן זמני. אפילו אופנה יכולה להשפיע עליו, כפי שניתן ללמוד משכיחותו של הומוסקסואליזם גברי ביוון העתיקה, ובלא מעט תרבויות אחרות.

 

בשורה התחתונה, המיניות האנושית מורכבת מכדי שיהיה ניתן לתלותה בגורם בודד. יש מי שנמשך מאוד גם לגברים וגם לנשים, ויש מי שלא נמשך לאף אחד. יש מי שמפתח העדפה למבנה גוף מסוים או לצבע שיער, ויש מי שמעדיף כבשים. ההעדפות האלה מושפעות מריבוא גורמים, גנטיים, התפתחותיים, נפשיים. וזו אולי הסיבה הראשונית, הביולוגית לשכיחותה של הנטייה ההומוסקסואלית. במערכת כה סבוכה, תמיד יהיה מגוון.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x