$
שיעורי בית
נטל ההשכלה גג כתבה

נטל ההשכלה

"פתחתי להם תוכנית חיסכון ללימודים גבוהים וזה הספיק לשנה וחצי"

מוטי ואידית אספרנסה מטירת הכרמל, הוריהם של הסטודנטים אורטל ואוהד, תומכים בילדיהם בסכום של 5,800 שקל בחודש

הדר קנה 08:0817.10.13

מי אנחנו: הורים: מוטי ואידית אספרנסה. מקצוע: מוטי עובד בתעשייה הצבאית במחלקה לעיבוד שבבים ואידית עקרת בית. 

מגורים: טירת הכרמל; ילדים: אורטל בת 28 ואוהד בן 26.

 

סטאטוס אקדמי: אוהד לומד שנה שלישית להנדסת תוכנה באורט בראודה בכרמיאל, אורטל לומדת שנה שלישית בהנדסת מכונות באורט בראודה כרמיאל .

 

שכר לימוד: 16 אלף שקל לשנה לאחד.

 

עלות: כ-5,800 שקל בחודש לשניהם.

 

כמה זה עולה לנו?

 

"מדובר בשני תלמידים ולא אחד, כך שהכל כפול. אני משלם לשניהם שכר לימוד, לינה במעונות, נתתי להם גם את הרכב שלי לטובת העניין ונשארתי ללא רכב, אחרת הם היו צריכים לנסוע בשלושה אוטובוסים למכללה. אני נותן להם גם כסף לדלק ואפילו משלם להם שיחות לניידים. בסוף השבוע אידית מכינה להם אוכל לכל השבוע וזה גם עולה סכום לא מבוטל.

 

"שאורטל ואוהד היו ילדים פתחתי להם תוכנית חיסכון ללימודים גבוהים וזה הספיק לשנה וחצי. אחרי זה התחלתי לשבור תוכניות חסכון משלי ובשנה השלישית כבר לקחתי הלוואה בסך של 50 אלף שקל. יש עוד שנה (רביעית) ואני לא יודע מה יהיה, בטח שוב אצטרך לקחת הלוואה ועוד לא סיימתי את הקודמת".

 

מוטי ואדית אספרנסה ובנם אוהד מוטי ואדית אספרנסה ובנם אוהד צילום: אלעד גרשגורן

 

מה עושים שמדובר בשני סטודנטים?

 

"זה לא שאחד התחיל והשני היה באמצע. שניהם התחילו ביחד וזו מעמסה כלכלית מאוד גבוהה. אנחנו כהורים מוותרים על מותרות לעצמינו ולא שותים אפילו כוס קפה בחוץ בגלל ההלוואות".

 

אורטל אספרנסה אורטל אספרנסה צילום: אלעד גרשגורן

 

עזרה מהילדים?

 

"אוהד השתתף בפרויקט פר"ח וזה הכניס לו 6000 שקל שהספיקו בקושי לדמי כיס. אורטל עובדת בסטארט אפ פעם בשבוע בגלל העומס. יש לה מזל שהמעסיק שלה מוכן לכך וזה גם כסף שמשמש לה לדמי כיס.

 

איך זה היה אצלכם?

 

בזמנו ההורים שלנו לא עזרו לנו בכלל. אידית למדה 3 שנים גננות במכללת גורדון, אז שנינו עבדנו ומימנו את זה. אני עשיתי השלמות לימודים בגיל 40 (היום בן 59) במסגרת העבודה והם השתתפו בהוצאות.

 

עד מתי אתם מעריכים שתתמכו כלכלית בילדים?

 

"אני לא רואה עצמי נפטר מהם כלכלית לפחות ב5-6 השנים הקרובות. אחרי הלימודים הם יתחילו מאפס ועדיין נצטרך לתמוך בהם לדירה, רכב ודברים דומים. אחרת איך הם יצליחו להסתדר? נראה לי שנמשיך לעזור ולוותר על מותרות לעצמינו

 

מה אתם חושבים על בחירת תחום הלימוד שלה?

 

"אוהד הלך לתחום המחשבים שיש לזה ביקוש גבוה ואורטל הלכה להנדסת מכונות שזה גם מבוקש בשוק. אנחנו מרוצים מהבחירה ומקווים שישתלם לטווח הארוך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x