$
בלדד השוחי

הכפתור ברמזור גורם לו להתחלף?

בלדד היקר, מה התפקיד של הכפתורים שלפעמים יש על הרמזור ליד מעבר החצייה? הם באמת מפעילים אותו, או סתם נותנים לאנשים משהו לשחק בו בזמן שהם מחכים? שאול ניר־לי

בלדד השוחי 08:5510.10.13

שאול היקר,

נסה לדמיין הולך רגל ליד אחד הכפתורים האלה. האם הוא נהנה? האם נדמה לו שהוא שולט ברמזור? האם הוא אסיר תודה לרשויות שהתקינו למענו צעצוע מחוכם שיעסיק אותו בזמן שהוא ממתין עד בוש בשמש הקופחת? לא נראה לי. סביר יותר שהוא לוחץ על הכפתור בעצבנות הולכת וגוברת ולא מבין למה הרמזור הארור לא מתחלף. ואז הוא ממציא תיאוריות על אנשים שמתקינים כפתורים על רמזורים רק כדי שיהיה לו עם מה לשחק.

 

רמזורים אמורים להיות מתוזמנים בקפידה רמזורים אמורים להיות מתוזמנים בקפידה צילום: דוד שי

 

אנחנו רגילים ללחוץ על כפתורים כדי לשפר דברים בסביבה שלנו, ובפרט כדי לכבות ולהדליק אורות. כשאנו ממתינים לרמזור, הבעיה שלנו היא האור האדום, ואפילו אם אנחנו מבינים שזה לא באמת אפשרי, ושאם זה היה קורה זה היה גורם לתאונות נוראיות, באיזשהו מקום עמוק ומהותי אנו מצפים שהכפתור ידליק את האור הירוק. אבל לא ככה פועלים רמזורים.

 

רמזורים אמורים להיות מתוזמנים בקפידה כדי לאפשר "גלים ירוקים" ולצמצם בלימות שגורמות לפקקים. אז לכל רמזור יש שעון פנימי שמורה מתי מותר לו לעצור את התנועה. רמזורים מכופתרים פשוט יודעים להתעלם מההוראה הזו כל זמן שהכפתור לא נלחץ, כדי שלא לעצור מכוניות שלא לצורך. הכפתור הוא בעצם גלאי הולכי הרגל של הרמזור - וכשהוא נלחץ הרמזור רושם לפניו, ובפעם הבאה שמותר לו הוא עוצר את התנועה ונותן ללוחץ אור ירוק. כמו כפתור העצור באוטובוס: האוטובוס לא עוצר ברגע שאתה לוחץ, אלא רק כשהוא מגיע לתחנה הקרובה.

 

אלא שבניגוד לכפתור באוטובוס, הכפתור של הרמזור תמיד נדמה כמתעלם ממך, וזה חטאו הגדול. אתה אף פעם לא יודע אם צריך ללחוץ, אם הכפתור בכלל פועל (חלק מהכפתורים מופעלים רק בשעות מסוימות, חלק מהם הותקנו ואחר כך נוטרלו, וחלקם - מן הסתם - סתם מקולקלים) ואם הלחיצה שלך התקבלה. צא וחשב כמה תסכול וחשדות אפשר היה למנוע לו היו מוסיפים לכפתור, כמו באוטובוס, שלט קטן שנדלק כשלוחצים על הכפתור: "סבלנות, הרמזור יתחלף בקרוב". ככה זה כשהכפתורים מגיעים מהצד של הנדסת התנועה ולא של הנדסת האנוש.

 

שווה גם לציין שעל חלק הולך וגדל

 

של הרמזורים מופיעים כפתורים שטוחים ממין חדש לטובת העיוורים, שבתגובה ללחיצה מכריזים חלושות על מיקום הרמזור ומצבו. ומכיוון שמצוירת עליהם אצבע,

 

הולכי רגל רבים לוחצים עליהם בתקווה נכזבת להמריץ את האור הירוק. והאנשים היחידים שעבורם הציור הזה משמעותי, באופן לא לגמרי מפתיע, הם בדיוק אלו שאינם מסוגלים לראות.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x