$
מחפשי עבודה

כמה שנים צריך מורה לעבוד כדי להגיע לשכר הממוצע במשק?

מי שרוצה להיות מורה כדאי שיבחר במקצוע בשל תחושת שליחות חזקה. אחרי 10 שנים של התמודדות עם כיתות צפופות, אלימות תלמידים ובירוקרטיה בחדר המורים מורה בתיכון ירוויח 8,828 שקל לחודש - קצת פחות מהשכר הממוצע במשק

מעין מנלה 16:4330.08.13

בעיה: מורה החל השנה את הקריירה שלו בהוראה בבית ספר תיכון. הוא למד ארבע שנים לתואר ראשון וקיבל תעודת הוראה. מתוך ארבע השנים הוא השלים שנת סטאז' של עבודה מעשית וקיבל רישיון הוראה. תוך כמה שנים יגיע המורה לשכר הממוצע במשק?

במסגרת סדרת הכתבות "שווה להיות?" בדקנו הפעם את מקצוע ההוראה. המסקנה - מי שרוצה להיות מורה כדאי שיבחר במקצוע בשל תחושת שליחות חזקה. להיות מורה היום בישראל זה לא המקצוע הכי מתגמל במגזר הציבורי. נכון, מורים עובדים פחות שעות ויש להם חופשים שעובדים במגזר הפרטי יכולים רק לחלום עליהם. יש להם דבר נוסף שעובדים במגזר הציבורי יכולים רק לחלום עליו - קביעות. אבל אחרי עשר שנים של התמודדות יום יומית עם כיתות צפופות, אלימות בכיתות וביורוקרטיה בחדר המורים – שכרו יגיע ל-8,828 שקל, 124 שקלים פחות מהשכר הממוצע במשק. מצפים ממורים לעבוד מתוך תחושת שליחות, ואכן יש היבטים מתגמלים ומספקים בעבודת ההוראה שאינם קשורים לשכר.

 

"אדם בוחר בקריירה כדי להרגיש מיצוי, לא רק בשביל הכסף. מה שגורם לאנשים להגיע להוראה זה התחושה של ההגשמה העצמית, העניין בעבודה, היכולת שלך להציב אתגר ולהוביל אותו ולבטא את עצמך וכן הערכה של הסביבה על מה שעשית, אומר אורן יהי שלום, מנכ"ל תנועת חינוך ישראלי.

 

לטענתו, יש גם מורים שכן משתכרים יפה. מורים למדעים למשל, בעלי תואר שני יכולים להגיע בעזרת צירוף של שתי משרות למשכורות קרובות לאלו של עמיתיהם בהייטק, והם לא נדרשים לעבוד אותו מספר שעות. 

 

מורה בבית ספר, תוך כמה שנים תגיע לשכר הממוצע? מורה בבית ספר, תוך כמה שנים תגיע לשכר הממוצע? צילום: shutterstock

 

מורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים עובדים 36 שעות שבועיות. בבתי הספר היסודיים מורה אמור ללמד 26 שעות מול כיתה (שעות פרונטאליות), 5 שעות בקבוצות קטנות של תלמידים ועוד חמש שהות שהייה בבית הספר (למשל לבדיקת מבחנים). בחטיבה המורים צריכים ללמד 23 שעות פרונטאליות, 3 שעות בקבוצות קטנות ועוד 9 שעות שהייה.

 

בתיכון משרת המורים מורכבת מ-40 שעות שבועיות מתוכן 24 שעות פרונטאליות, תשע שעות שהייה ושבע שעות לימוד בקבוצות קטנות. לפי נתוני הלמ"ס ממוצע שעות העבודה בשבוע לעובד עמד על 36.6 ברבעון השני של השנה.

 

כמה הם מרוויחים?

 

התשובה לשאלה כמה מורים מרוויחים סבוכה ומסתבכת אף יותר עקב שתי רפורמות שנכנסו לתוקף בשנים האחרונות. "אופק חדש" בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים נכנסה לשנתה השביעית ו"עוז לתמורה", הרפורמה בת השנתיים, היא המונהגת בבתי הספר התיכוניים. חישוב שכרם של מורים שהיו במערכת לפני כניסת הרפורמות לתוקף שונה מחישוב שכרם של מורים שנכנסו לאחר מכן, מסביר טל וייס, מנכ"ל גמולים ייעוץ למורה. כך, שכרו של מורה מקצועי שנמצא במערכת לפני כניסת הרפורמה לתוקף יוכפל ב-17% ואם הוא מחנך, ב-20%. נתוני השכר הבאים מתייחסים לחישוב לפי הרפורמות החדשות, כלומר בהנחה שהמורה נכנס למערכת לאחר הרפורמות.

 

לפי וייס, מורה שרק החל את דרכו במערכת החינוך בבית ספר יסודי או חטיבה ישתכר 5,679 שקל בחודש. אותו מורה אחרי עשר שנים יגיע לשכר של 8,138 שקל. אם הוא מחנך כיתה הוא מקבל תוספת של 10% על שכר הבסיס, כלומר יגיע לשכר של 9,001.

 

הנתונים על פי חישוב של "גמולים" ייעוץ למורים הנתונים על פי חישוב של "גמולים" ייעוץ למורים

 

שכר המורים מתקדם עם שנות הוותק כאשר מהשנה הראשונה עד השביעית הוא גדל ב-2% לשנה ולאחר מכן מהשנה השמינית עד ה-36, גדל ב-1% כל שנה. בנוסף יש דרגות שכר מ-1 עד 9 שמעבר ביניהן נותן תוספת בשכר. כדי לעבור דרגות צריך לשהות באותה דרגה שנתיים וללמוד 120 שעות פיתוח מקצועי, הידועות בשם "השתלמויות".

 

חישוב שכרם של מורים בתיכון אחרי הרפורמה פשוט יותר. מורה מתחיל בשנתו הראשונה במקצוע עם תואר ראשון, בהנחה והוא לא מגיש לבגרות, ירוויח 6,120 שקל ברוטו. אחרי 10 שנים, בהנחה ולמד והשתלם את אותן השעות של מקבילו בבית הספר היסודי, שכרו יסתכם ב-8,828 שקל. שכר זה נמוך מהשכר הממוצע במשק, שנכון לחודש מאי עמד על 8,952 שקל. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה השכר הממוצע של עובדי מערכת החינוך הסתכם במאי ב-7,089 שקל.

 

בבתי הספר התיכוניים למורים יש אפשרות להגדיל את שכרם אם הם מגישים לבגרות. לדוגמא, מורה למתמטיקה שמגיש שתי כיתות לבגרות יקבל תוספת של 4%. כך שאם המורה המתחיל גם מגיש שתי כיתות לבגרות הוא יקבל תוספת של 244.8 שקלים למשכורתו.

 

בקרב המורים, בעלי המשכורות הגבוהות ביותר הם אלו שהם מחנכים, מגישים לבגרות ורכזי מקצועות. כך, למשל, רכז מקצוע מקבל תוספת של בין 6% ל-8% לשכרו. מורה בתיכון עם ותק של 10 שנים שהוא גם מחנך כיתה ומגיש לבגרות יכול להגיע למשכורת של 10,400 שקל בחודש.  

 

כיתה בבית ספר, כדאי להגיע למקצוע עם תחושת שליחות כיתה בבית ספר, כדאי להגיע למקצוע עם תחושת שליחות צילום: שאטרסטוק

 

שכר המורים, בכל שיטות החישוב, עולה עם הוותק. לכן, המורים הוותיקים הם גם אלו שירוויחו יותר. בהתאם, מורה בבית ספר יסודי עם 30 שנות ותק יגיע למשכורת של 14,700 שקל. אם אותו מורה הוא גם מחנך משכורתו תגיע ל-16,170 שקל. מורה בתיכון יגיע אחרי 30 שנה במקצוע, למשכורת בסיס של 14,000 שקל ואם הוא מחנך משכורתו תגדל ב-500 שקל.

 

"חישוב השכר מאוד מסובך ובתלוש המשכורת קשה למורים להבין איך הגיעו לסכום הסופי", אומר וייס. לדבריו, נכון להיום ל-20% מהמורים יש טעות בהמרה ל"אופק חדש" אבל הם לא תמיד מודעים לזה.

 

בהסתדרות המורים, שאחראית על המורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים הפנו אותנו לאתר האינטרנט של הרפורמה כדי לנסות להבין מה שכר המורים. בארגון המורים אישרו את הנתונים לגבי שכר המורים בבתי הספר התיכוניים לפי רפורמת "עוז לתמורה".

 

ההכשרה: אקדמאי יכול להיות מורה תוך שנה

 

ישנם שני נתיבים מרכזיים להכשרת מורים, מסבירה ד"ר תילי וגנר, ראש ביה"ס לחינוך במכללה האקדמית בית ברל. ראשית ישנה הכשרה לתואר ראשון עם תעודת הוראה (B.Ed) שאורכת ארבע שנים. בתום השנה השלישית, בתנאי שמשלימים 80% מלימודי התואר, ניתן להשתלב בבית ספר במסגרת התמחות מעשית (סטאז'). בהכשרה ישנם מסלולים שונים הכוללים חינוך יסודי, חינוך לעל יסודי, אנגלית וחינוך מיוחד. אין הבדל בהכשרה בין מורה בחטיבה או לבין מורה בתיכון. דרישות הקבלה הן תנאי סף של בגרות וציון פסיכומטרי, שהיום נע סביב דרישה מינימלית של 500.

 

הנתיב השני מיועד לאקדמאים עם תואר ראשון בדיסציפלינת הוראה (מקצוע שמלמדים בבית ספר כמו גיאוגרפיה, ספרות או היסטוריה). במידה והתואר הראשון הוא בדיסציפלינה אחרת ניתן לעשות השלמות. הלימודים אורכים שנה עד שנתיים בסופם מקבלים תעודת הוראה ויש להשלים סטאז'. במידה והלימודים נמשכים שנתיים ניתן בשנה השנייה, בתנאי שמשלימים 80% מהדרישות, להתחיל בהתמחות המעשית.

 

מלבד הנתיבים האלו ישנו גם מסלול של תעודת הוראה ברמה של תואר שני בתוכנית MTeach. הנתיב קיים במספר אוניברסיטאות ומכללות ומיועד לסטודנטים בעלי תואר ראשון בציון של 80 ומעלה. בתום התוכנית שאורכת שנתיים מקבלים הסטודנטים תעודת הוראה במקצוע מסויים ותואר שני בהוראה (M.Ed).

 

אחרי שמקבלים תעודת הוראה צריך לעשות סטאז' על מנת לקבל רישיון הוראה, מסבירה ד"ר דליה עמנואל, ראש יחידת פורשים כנפיים לקידום מורים בראשית דרכם במכללה האקדמית בית ברל. לדבריה, כדי לקבל תעודת הוראה יש לקבל ציון של 75 לפחות בעבודה המעשית במהלך ההכשרה. כבר בשנה השלישית במהלך התואר הסטודנטים מאתרים בתי ספר בהם הם יוכלו להתמחות. במהלך ההתמחות מנהל בית הספר אחראי למנות לסטודנט מורה חונך שמתלווה אליו ונותן לו משוב. בתום השנה מנהל בית הספר והמורה החונך קובעים את התאמתו והשתלבותו של המורה בבית הספר.

 

"יש אחוז מסויים, כ-3%, שלא ממשיכים בכלל את השתלבותם בהוראה, כלומר, הם נכשלו במסגרת השנה הראשונה של הסטאז' ולכן לא יכולים להמשיך. כ-7% עד 10% נוספים מקבלים הזדמנות נוספת להתמחות במערכת החינוך. אלו צריכים למצוא בית ספר נוסף ולעבור שנת התמחות מחדש", אומרת עמנואל.

 

לדבריה, במרבית המקרים, כ-60%, בית הספר שבו עושים את הסטאז' מוצא למורה משרה בין כתליו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x