$
שאול אמסטרדמסקי

מסיבת טבע

חלק מהחברות הגדולות כבר מוכנות להודות שהטבות המס מופרזות. הגיעה העת למצוא מודל חדש

שאול אמסטרדמסקי 08:1217.07.13

המספר בכותרת זה היקף הטבות המס שחברת טבע קיבלה ממדינת ישראל, מהציבור הישראלי, בשנים 2007 עד 2011. הנתונים לגבי 2012 ואילך אינם ידועים, רשות המסים טרם חשפה אותם.

 

את הסכום הזה, שלקוח כאילו מספרי הפנזטיה של עולם ראיית החשבון, טבע לא גנבה מאף אחד. היא קיבלה את ההטבה הזו כדין, ממדינת ישראל. החוק הזה - תיקון מספר 60 לחוק לעידוד השקעות הון - הותאם היטב למידותיה של טבע (ואינטל) אי שם בשנת 2005. מי שהוביל אותו היה המשנה ליו"ר רשות המסים דאז אוסקר אבו ראזק. היום אבו ראזק מועסק בצוות המיסוי של פירמת ראיית החשבון קסלמן וקסלמן, שמשמשת בין היתר כפירמה של חברת טבע. מין מעגל כזה.

 

 

המחוקקים אחראים להטבות המפליגות

 

טבע לא רימתה אף אחד. חברי הכנסת שאישרו את תיקון 60 לחוק לעידוד השקעות הון עשו זאת לאור היום. מטרת החוק היתה לגרום לחברת טבע (ושכמותה) להישאר בישראל, לפתוח כאן מפעלים, להעסיק כאן עובדים ולהגדיל את התוצר הישראלי במידה ניכרת. לשם המטרה הזו המדינה הסכימה לתת. הרבה. הרבה יותר מלכל אחד אחר. לשם ההשוואה, הטבות המס שקיבלה טבע גדולות פי חמישה מההטבות שניתנות לכיל, אחת החברות השנואות במשק.

 

 ג'רמי לוין ג'רמי לוין

 

טבע היא היאיר לפיד של החברות הישראליות. היא יפת הבלורית, חברה שעוצבה בדמותו של הישראלי היפה אלי הורביץ. מניית טבע נמצאת בתיק הפנסיה של כל ישראלי. היא גאווה ישראלית. עכשיו לראשונה, אילץ בית המשפט את רשות המסים לפרסם את הטבות המס, בעקבות עתירה של "גלובס", מה שמאפשר לציבור להכיר גם את הפנים האחרים של המאמי הלאומית, את פני החברה שהטבות המס שהיא מקבלת גדולות בעשרות מונים מהמס שהיא משלמת לקופה הציבורית.

 

טבע הסבירה אתמול בהודעה ששחררה אחרי חשיפת הנתונים כי בעשור האחרון היא הכפילה את מספר האנשים שהיא מעסיקה בישראל ל־7,100 עובדים. היא שכחה לספר שבדיוק בתקופה שהיא קיבלה את ההטבות שיעור העובדים הישראלים מכלל עובדי החברה קטן ב־15%, כלומר שאת מרבית מקומות העבודה החדשים היא ייצרה דווקא בחו"ל. היא גם שכחה לציין שעל פי נתוני האוצר כל המסים שהעובדים הישראלים שלה משלמים גם יחד קטנים מהטבות המס שהחברה קיבלה. טבע סיפרה גם שהכפילה את היצוא שלה בחמש השנים האחרונות, והשקיעה יותר מ־8 מיליארד שקל בהקמת מפעלים. אך לא סיפרה שאת המפעל האחרון שהקימה היא בחרה לפתוח דווקא בהונגריה.

 

למצוא פתרון מאוזן יותר

 

טבע היא לא חברה רעה. היא רק מנסה להתחרות במסגרת החוקים המוטרפים של העולם הגלובלי, עולם שבו גם 0% מס לא מספיקים, ולמעשה אנחנו צריכים לשלם לטבע, ולחברות אחרות כמו אינטל ודומותיה, כדי שיהיו מוכנות להישאר כאן.

 

איש לא רוצה שטבע תלך מכאן. אבל אולי ישנה גם דרך אחרת. משהו מידתי שהציבור הישראלי ייהנה ממנו. וכן, אולי המשמעות תהיה שבעלי המניות בחברה ירוויחו קצת פחות. ובלי סיפורים שזה יפגע לכם בפנסיה. קרנות הפנסיה שלכם מושקעות בטבע לא יותר מאחוז בודד, כדי לפזר סיכונים. הפנסיה שלכם תיפגע בשקלים ספורים לכל היותר.

 

זו לא משימה קלה. אבל היא בת־ביצוע. החברות הגדולות, לפחות חלקן, מוכנות להודות בעצמן שייתכן שהלכנו יותר מדי ימינה. שהטבות המס מופרזות. זו משימה אפשרית ואם נבחרי הציבור לא יידעו לעשות זאת לבד, אולי הם צריכים דחיפה קלה מהציבור. אלה שמשלמים עד 48% מס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x