$
מוסף 13.06.2013

צמרת במחתרת: כך נראה המפגש של האליטה העולמית

כבר 60 שנה נפגשים מנהיגי העולם ומנהלי החברות הגלובליות ב"ועידת בילדרברג", מפגש שנתי המתנהל תחת מעטה כבד של חשאיות, בלי נאומים, הצהרות פומביות, הודעות לתקשורת ואפילו הדלפות. כתב מוסף כלכליסט בילה שלושה ימים עם המוחים נגד הוועידה שאיש אינו יודע מה מתרחש בה, שמע שלל תיאוריות קונספירציה, והשתכנע שיש בהן משהו

יואב בורנשטיין, ווטפורד, אנגליה 11:5214.06.13
מכוניות היוקרה נכנסות למתחם המגודר בהפרש של כמה דקות זו מזו. חלונותיהן הכהים מכריחים אותי לנחש מי יושב בפנים: ראש ממשלה, שר חוץ, שר אוצר, ראש מוסד בינלאומי כמו הבנק העולמי או קרן המטבע, או אולי מנכ"ל של אחת החברות הגדולות בעולם? מכונית אחת שחלונותיה אינם מושחרים חולפת על פניי, אבל האיש המבוגר במושב האחורי מסתיר את פניו בגיליון של "דיילי מייל". הוא, כמו שאר המגיעים, זוכה למטר של קללות ושריקות בוז מחבורת "מקבלי הפנים" שהתקבצה במקום - צלמי עיתונות ומפגינים שוחרי תיאוריות קונספירציה, שמייחסים לוועידה ולמשתתפיה מזימות להשתלט על העולם. כמו העיתונאים האחרים כאן, אני כושל במשימה לזהות מישהו מהמגיעים לוועידת בילדרברג ה־62 במספר.

 

מפגינים קוראים קריאות בוז לעבר המגיעים לוועידת בילדרברג בסוף השבוע. פסטיבל הון־שלטון שנתי שמשפיע על חיי כולנו מפגינים קוראים קריאות בוז לעבר המגיעים לוועידת בילדרברג בסוף השבוע. פסטיבל הון־שלטון שנתי שמשפיע על חיי כולנו צילום: איי אף פי

 

חשאיותה הקיצונית של אסיפת המכובדים הזאת, המתכנסת מדי שנה מאז 1954, תורמת כמובן לריבוי תיאוריות הקונספירציה. הן מקיפות את כל הקשת הפוליטית - מפעילי שמאל המאשימים את הוועידה במזימה קפיטליסטית גלובלית, ועד פעילי ימין המאשימים את משתתפיה בניסיון להקים ממשלה עולמית וכלכלה מנוהלת ריכוזית. בילדרברג, טוענים המוחים, הוא המפגש השנתי שבו מזימות ההשתלטות נרקמות ומתוחזקות. בשנים האחרונות המחאה תופסת תאוצה, ועוד ועוד אנשים מגיעים מרחבי אירופה למקום הכינוס כדי למחות נגד הוועידה הסודית. רובם טיפוסים תימהוניים שקל לבטל, אבל המפגש הטרנס־אטלנטי השנתי הזה, שמתנהל תחת מעטה סודיות קיצוני כל כך, מעורר אי־נוחות גם בקרב אנשים מיושבים. מה לעזאזל עושים שם כל בכירי המשק והממשל בפסטיבל ההון־שלטון השנתי הזה - ואיך זה משפיע על חיינו?

 

המטרה המוצהרת: שיתוף פעולה טרנס־אטלנטי

ועידת בילדרברג הראשונה התקיימה במאי 1954 במלון דה־בילדרברג שליד ארנהם בהולנד, ביוזמת כמה מבכירי התקופה, שחששו מגל האנטי־אמריקאיות שהתחזק אז במערב אירופה. הרעיון היה להפגיש מנהיגים משתי היבשות כדי לקדם "אטלנטיסיזם" - כלומר, שיפור ההבנה בין התרבות האמריקאית לתרבויות מערב אירופה, וקידום שיתוף הפעולה הפוליטי, כלכלי וביטחוני ביניהן. 50 נציגים מ־11 מדינות אירופיות ו־11 נציגים אמריקאים השתתפו בוועידה הראשונה, שהעניקה את שמה לכינוסים המתקיימים מאז מדי שנה במלון אחר ברחבי אירופה או בארצות הברית, מאחורי דלתיים סגורות היטב. רשימת המשתתפים מורכבת מצמרת הכלכלה והפוליטיקה העולמיות, וכללה לאורך השנים מנהיגים כמו הנרי קיסינג'ר, ז'ורז' פומפידו, הלמוט שמידט, ג'רלד פורד, מרגרט תאצ'ר, ביל קלינטון, טוני בלייר וקונדוליסה רייס, נציגים של בתי המלוכה האירופיים, ובכירים מהעולם העסקי כמו ביל גייטס וג'ף בזוס.

 

אחד המפגינים ליד הוועידה אחד המפגינים ליד הוועידה צילום: יואב בורנשטיין

 

הוועידה השנה התקיימה בסוף השבוע האחרון במלון גרוב ליד ווטפורד, עיירה מנומנמת מצפון־מערב ללונדון. לראשונה פרסמה הוועידה מראש את רשימת המשתתפים המלאה, ובהם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ושר האוצר שלו ג'ורג' אוסבורן, ראש ממשלת הולנד רוטה מארק, שר האוצר האמריקאי לשעבר טים גייתנר, כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, וכמה מהמנכ"לים ויושבי הראש של החברות הגדולות ביותר בעולם, ובהן גוגל, אמזון, סימנס, נוברטיס, של, רולס רויס ואלקואה. גם מרקוס אגיוס, יו"ר בנק ברקליס לשעבר שסיים את תפקידו בעקבות פרשת ריבית הליבור, נכלל ברשימת המשתתפים. אגיוס הוא אחד משלושת הנאמנים של התאגדות בילדרברג בבריטניה, שרשומה כארגון צדקה שמטרתו "חינוך ציבורי", והתורמים העיקריים שלו הם גולדמן זאקס ו־BP. מדאונינג 10 נמסר בשבוע שעבר שממשלתו של קמרון מחויבת לשקיפות, אך מדובר בפגישה פרטית, שבה ידון קמרון על נושאים כלכליים מקומיים וגלובליים.

 

חייזרים על כדור הארץ, רעל במים

הגרוב, לשעבר בית אחוזה של משפחת אצולה אנגלית, חולש על שטח של יותר מ־1,200 דונם. ב־1996, אחרי שנים של הזנחה, נרכש המבנה ושופץ על ידי חברת מלונאות. כיום הוא מדורג כמלון חמישה כוכבים דלוקס, בעל מגרשי גולף, ספא ואולמות מפוארים לכנסים. בסוף השבוע האחרון נסגר המלון הרמטית, וכניסה לשטחו הותרה אך ורק למוזמני ועידת בילדרברג. בקצה מדשאותיו הקצתה המשטרה הבריטית שטח מגודר למי שהגיעו להפגין נגד הוועידה.

 

אני מתמקם שם, בין המפגינים, ומבין שממרחק כזה אפשר אולי לראות מקרוב את מכוניות הפאר הנכנסות בשערי המלון, אבל לא ניתן לראות דבר ממה שקורה בתוך המלון עצמו. ההליקופטר שטס מעל המתחם והמאבטחים של חברת הענק G4S שהסתובבו בשטח רק חיזקו בקרב המפגינים את תיאוריות הקונספירציה. כמה מהם העלו באוזניי את הסברה שהאורחים האמיתיים כלל אינם נכנסים דרך הכניסה הראשית, אלא דרך כניסה אחרת.

 

מאבטחים משקיפים על האזור המתוחם למפגינים, שעל הגדר שלו נתלה שלט "בילדרברג אכל את האוגר שלי" מאבטחים משקיפים על האזור המתוחם למפגינים, שעל הגדר שלו נתלה שלט "בילדרברג אכל את האוגר שלי" צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

"מעולם לא הייתי בשום הפגנה, אבל אני חושב שזה דבר שחשוב להפגין נגדו", אומר אנריק, שהגיע לווטפורד ביום חמישי במיוחד בטיסה מדורטמונד בגרמניה. "אנשים צריכים להיות מודעים לוועידת בילדרברג. זה צריך להיות בעיתונים בכל העולם כדי שאנשים יידעו מה הולך פה, שמנכ"לים, פוליטיקאים ובנקאים נפגשים מאחורי דלתיים סגורות". אנריק מחזיק משקפת ומנסה לראות מה מתרחש בתוך המלון, ללא הצלחה.

 

הבדיקות בכניסה למתחם יסודיות. אלכס ג'ונס, שדרן רדיו אמריקאי והסלבריטי של תיאוריות הקונספירציה, מגיע למקום עם צוות צילום והפקה. הוא זוכה מיד למחיאות כפיים סוערות ועוקף את התור שנוצר בעמדת האבטחה. השומר מעביר עליו את גלאי המתכות והוא מחייך אליו. "אני אראה את כולכם בעוד דקה", הוא אומר, "אני רק מתראיין לתקשורת וחוזר".

 

אנשי הצוות שלו מתעדים את המכוניות הנכנסות בשערי המלון, וברקע נשמעים דברי הפרשנות שלו. "בהתחלה לא האמינו לי שזה קיים", הוא אומר, "והיום כולם יודעים את זה". לערוץ היוטיוב של ג'ונס יש 589 אלף מנויים ו־303 מיליון צפיות. לצד האתר שהקים, Infowars.com, עובדת חנות שבה נמכרים מוצרים שעוזרים להתגונן מפני תיאוריות הקונספירציה שהוא מפיץ, כמו מערכת סינון מים (שאמורה לנקות אותם מרעלים שהממשלה מחדירה אליהם) וחבילת זרעים להישרדות (כי קופסאות שימורים לא יספיקו לנצח).

 

ג'ונס מדבר בתשוקה וחתך דיבור של מטיף נוצרי אוונגליסטי, מהרגע שהוא מגיע ובמשך שעות. כאשר הוא צועד ממקום למקום במתחם הוא מוקף מצלמות וידיאו, מצלמות סטילס וטלפונים סלולריים. "הייתי רוצה לראות את הגלובליסטים נופלים כמו ברית המועצות, אחרי שיתקיים להם משפט, כמובן. הם יישלחו לכלא על הפשעים נגד האנושות שהם ביצעו", הוא אומר ל"מוסף כלכליסט", "הם אויבי האנושות החופשית, ואני כאן כדי להזהיר אותם שהענק המנמנם שהוא האנושות החופשית מתעורר". עכשיו הוא מפנה את מבטו אל המלון: "ניסיתם להסתתר", הוא מדבר אל אורחי הוועידה, "וזה לא עבד לכם". בדבריו הוא מייצג את דעתם של רבים מאלה שהגיעו לעמוד על מדשאת הגרוב ולשרוק שריקות בוז למכוניות בדרכן למלון. הם מאמינים שעמידתם שם והעלאת האירוע למודעות התקשורת יסייעו לסכל את הסדר העולמי החדש ההולך ומתגבש על ידי האליטה בבילדרברג.

 

אנדי, אחד הפעילים, מביע אכזבה מהנוכחות הדלה. "זו טקטיקה אצלם", הוא אומר לי בהתייחסו להקצאת השטח למפגינים והיחס הסימפטי שלו הם זוכים מהמשטרה, "הם נחמדים אלינו כדי שלא נעשה בלגן. אם נמשיך לעמוד כאן אף אחד לא ישמע על זה, והתקשורת המיינסטרימית לא תדווח. אנחנו צריכים לרדת לכביש, לעצור מכוניות ולהסביר לאנשים מה קורה פה. אחרת אין טעם. פה אנחנו משכנעים את המשוכנעים. אנחנו סגורים בשדה, שזה מגוחך. הם יכולים לשחרר פה גז ואז כל התקשורת העצמאית תיעלם. אני לא אומר שהם יעשו את זה, אבל משהו לא בסדר כאן".

 

אחר כך, בנאום בן 20 דקות אנדי מנסה להסביר לי את תפיסת עולמו. ראשית, הוא מספר כיצד מערכת הרפואה הציבורית בבריטניה שינתה את הדיאגנוזה שלו כדי לחסוך כסף. משם הוא עובר לרעלים שנמצאים לטענתו בחיסונים והמזימה של ביל גייטס לדלל את אוכלוסיית העולם. הוא גם נשבע שיש שישה גזעים שונים של חייזרים על כדור הארץ. סקר עדכני של חברת PPP מצא כי 28% מהאמריקאים מאמינים שאליטה גלובלית וחשאית זוממת לשלוט בעולם באמצעות ממשלה עולמית־דיקטטורית, מה שמכונה "סדר עולמי חדש". לפי סקר אחר, שערכה השנה אוניברסיטת פיירלי דיקינסון בארצות הברית, 63% מהבוחרים האמריקאים הרשומים מאמינים בתיאוריית קונספירציה אחת לפחות. אבל לא צריך להאמין בחייזרים כדי לחשוב שוועידת הפסגה של האנשים החזקים ביותר בעולם אינה צריכה להיות סודית, ואינה צריכה להתקיים בדלתיים סגורות, ללא נוכחות של אמצעי התקשורת. הפגישה הזאת חשובה מכדי לא להיות שקופה.

 

"הוראות מהעכביש הופכות כאן למדיניות גלובלית"

בביקורי הראשון במתחם, ביום חמישי שעבר, התקבצו בו רק כמה מאות אנשים, חברי הגרעין הקשה של המחאה, חדורי להט אידאולוגי. בשבת הנוף האנושי כבר השתנה. אלפי בריטים הגיעו ליהנות מהפסטיבל המאולתר שנוצר במקום ומהשמש הנעימה שהחליטה סוף סוף לבצבץ אחרי חורף ארוך. בשעות הצהריים כבר עמדו מאות אנשים בתור בכניסה למתחם וחיכו בסבלנות לבדיקה הביטחונית. התור יצא מגבולות המדשאה, הגיע עד לכביש, ומשם התפצל לרחוב המקביל, שנסגר לתנועה. "שמעתי שזה פסטיבל עצמאי ואלטרנטיבי", אומר יוהנס, גרמני שחי בלונדון, "וחשבתי שיהיה נחמד להגיע לכאן מלונדון באופניים ובטח יהיו פה אנשים מעניינים. מה שלא הצלחתי להבין זה מה בדיוק קורה פה ומי מגיע לבילדרברג".

אחר הצהריים כבר נמצאים במדשאה 1,600 בני אדם, מאזינים ללהקה על הבמה המנגנת את "Get Up Stand Up" של בוב מארלי. אחרי שהמאבטחים והשוטרים מחליטים לסגור את שער הכניסה למתחם, צועדים מאות מבפנים אל עבר השער בדרישה שייתנו לכולם להיכנס. כדי למנוע מהומה גדולה יותר, כוחות הביטחון מחליטים להגדיל את הקיבולת ל־2,000. גם מי שלא ידע מראש בדיוק מה קורה כאן מתחיל להבין את תיאוריית הקונספירציה.

 

משתתף בפסטיבל המאולתר במתחם המפגינים בגרוב משתתף בפסטיבל המאולתר במתחם המפגינים בגרוב צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

המחאה נגד הכנס החשאי חשובה, אבל לפחות בשלב זה היא נשלטת בידי מפגינים סהרוריים משהו. דיוויד אייק, כדורגלן ומגיש לשעבר בבי.בי.סי, שמאמין כי אנשי לטאות שולטים בעולם, מדבר מעל הבמה המאולתרת. "הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות כדי להבין את העולם וכדי להבין את עצמך הוא להבין שזה לא אתה שמשוגע, זה העולם שאנחנו חיים בו והאנשים ששולטים בו", הוא אומר. הוא הצליח לגייס החודש בתוך ימים ספורים 100 אלף ליש"ט להקמת ערוץ טלוויזיה ורדיו עצמאי, שישדר מלונדון את "המידע, הרקע והדעות שתקשורת המיינסטרים לא תיגע בהם". הוא מדמה את מבנה השליטה בעולם למערכת של קורים עם עכביש במרכזה. "יש נקודה שבה הנסתר מגיע אל פני הים, וקבוצת בילדרברג עומדת בנקודה הזאת. לפני כל המאמצים לחשוף אותה היא היתה פחות גלויה, ורק עכשיו זה מתחיל להתחבר לארגונים שאנחנו מכירים: ממשלות, חברות ומערכות בנקאיות. התפקיד של בילדרברג הוא להפוך את ההוראות מהעכביש למדיניות".

 

חבר בארגון NO CCTV, המתנגד לשימוש במצלמות אבטחה בערי בריטניה, מפגין בוועידה חבר בארגון NO CCTV, המתנגד לשימוש במצלמות אבטחה בערי בריטניה, מפגין בוועידה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

"ועידת בילדרברג נלחמה במשך 60 שנה לשמור על סודיותה, ואני כאן כדי לומר לכם שהיום הוא היום הראשון של נפילתה", מכריז ג'ונס מעל הבמה. "אין שום ספק שטריליוני דולרים בחודש נגנבים מהציבור ברחבי העולם המערבי כדי לממן את ההשתלטות הגלובליסטית על העולם. הגלובליסטים כולם כתבו ספרים והצהירו הצהרות על התוכנית שלהם לסדר העולמי החדש, אבל התוכנית שלהם היא עוני עולמי והפחתת אוכלוסייה כפויה. הם רוצים להביא כל משפחה בעולם לפשיטת רגל, מלבד כמה אלפי משפחות, כדי שהם יוכלו לשלוט בכם עם מטבע הפיאט שלהם (מטבע המוגדר על ידי הממשלה וערכו קיים בתוקף חוקיה בלבד, ולא בשל ערך המתכת שלו) ולהחיל עבדות טכנוקרטית עולמית וטוטאלית". רעש תשואות הקהל לדבריו של ג'ונס נשמע ודאי עד לבניין המלון, במרחק כמה מאות מטרים משם. שקט כבר לא יהיה להם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x