שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משה גורלי

כולם מדברים על כבוב

המפגש הלא משמח בין השופט חאלד כבוב לשוטר שנתן לו דו"ח הפך לשיחת היום בכנס הברנז'ה באילת. לעומתו, נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס השתדל שדבריו בכנס לא ימשכו תשומת לב רבה מדי

משה גורלי 08:2902.06.13
הסתבכותו המיותרת של השופט חאלד כבוב הפכה לשיחת היום בכנס לשכת עורכי הדין באילת. בעלי זיכרון ארוך ידעו לשלוף תקדימים דומים.

שופטת בית המשפט העליון, שמיהרה להשבעת שופטים בבית הנשיא, חנתה במקום אסור וקיבלה דו"ח. במקום לשלם, היא מסרה אותו למזכירה הראשית כדי שתטפל בביטולו. זו, אגב, הפגינה תבונה והסבירה לשופטת שלא כדאי.

 

דליה דורנר. מהירות מופרזת דליה דורנר. מהירות מופרזת צילום: אלכס קולומויסקי

 

ידוע הסיפור של השופטת דליה דורנר, שנתפסה על מהירות מופרזת בדרך מירושלים לתל אביב והציגה תעודת שופט לשוטר שעצר אותה. וכמעט כולם זוכרים את השופטת אסנת לאופר־אלון, שבקנאתה איבדה את שיקול הדעת ואת משרתה, כשבין היתר התקשרה לבקש פלטי שיחות של בן הזוג.

 

1. אובדן רגעי של שיקול דעת

הדו"ח המשטרתי שקיבל השבוע השופט כבוב עשוי לעשותו שופט טוב יותר

כבוב לא דיבר בנייד. הוא הוציא אותו מהכיס והניח אותו לידו. הוא גם לא רצה לבטל את הדו"ח, אבל הטלפון למפקד המחוז היה צעד פזיז ומיותר. היו לו השגות על הסמכות של השוטר־המתנדב ועל ההיטפלות הלא הוגנת לטעמו. אבל אם האזרח הרגיל לא מרים בנסיבות כאלה טלפון למפקד המחוז, גם שופט אינו אמור לעשות זאת.

 

כבוב, שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, הוא שופט מעולה, יעיל והגון. וגם מהמחמירים. צריך לקוות, בשבילו ובשבילנו, שהמעידה הזו לא תחסל את הקריירה שלו. מדובר בטעות, בשטות, אולי גם באובדן רגעי של שיקול דעת, אבל גם בלקח שיעשה אותו שופט טוב יותר כשיידע להבין חולשות אנוש כשאלה ינחתו על שולחנו ולטפל בהן נכון יותר.

 

 

השופט חאלד כבוב. טעות שולית השופט חאלד כבוב. טעות שולית צילום: דמיטרי שבצ'נקו

 

2. נשיא הוא הרבה יותר ממנהל

עם כל הכבוד לעומס במערכת, יש עוד נושאים שראויים להתייחסותו של הנשיא גרוניס

 

אין ספק שנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס עושה מלאכת קודש ואפילו רושם הצלחות במאמציו לייעל את השירות השיפוטי. מלאי התיקים יורד, תביעות סרק נענשות בהטלת הוצאות, המאמצים לקיצור ההמתנה לשמיעת תיקים ניכרים ואורך החיים של תיקים מתקצר. אבל לא ייתכן שבכל הופעה פומבית של גרוניס הוא ידבר רק על זה.

 

גם הפעם, בפתיחת כנס הלשכה, כמו בכל כנס ונאום פומבי שלו, נשיא בית המשפט העליון ידע לדבר רק על המשימה הזו. הפעם הוא התמקד בדחיית דיונים ובתרומתם השלילית להתארכות חיי התיק. עיקר הנאום הוקדש לממצא המרעיש שהתגלה במעבדות המחקר של הנהלת בתי המשפט: ככל שדיונים נדחים יותר, מתארכת שמיעת התיק.

 

נשיא בית המשפט העליון הוא ראש הרשות השופטת. סדר היום המשפטי של ישראל מורכב מעוד כמה עניינים שראויים להתייחסות נשיא בית המשפט העליון.

 

מותר לשופט הבכיר ביותר לשלב פה ושם בנאומיו גם איזו התייחסות ערכית, לא פוליטית, לסוגיות שחשיבותן לא פחותה מהמאבק באורך חיי התיק. למשל, שוויון בפני החוק, או טוהר המידות הציבורי, היחס לרצח בתוך המשפחה או זכויות האדם של מהגרי עבודה.

 

בסופו של יום, גרוניס, אתה נשיא, לא מנהל. ראש המערכת ולא המזכיר הראשי שלה.

 

 

3. ומתי יהיה כנס בלי מלונות יוקרה?

עו"ד אביגדור פלדמן מזכיר לקולגות שיש מי שלא יכול להרשות לעצמו את הכנס הזה

 

הברנז'ה, כך נדמה, מאוד נהנתה באילת. עורכי הדין מתמנגלים, מחליפים צ'פחות וכרטיסי ביקור. המלונות מפנקים, המושבים מעניינים, מה רע?

 

רק עו"ד אביגדור פלדמן משבית שמחות. "הכנס הזה", אמר במושב על אחריות חברתית, "הוא דוגמה קלאסית למה שקורה בתחום. זהו כנס שביעי שמתנהל במלונות יוקרה. עורכי דין רבים לא יכולים להרשות אותו לעצמם. בואו ננסה כנס אלטרנטיבי, כנס שדרות של עורכי הדין, בלי מלונות יוקרה ובלי בריכות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x