$
מיסוי

תרגילי המס של גוגל מגיעים לכנסת

ועדת הכספים של הכנסת שוקלת להתכנס כדי לדון בהתחמקויות ממס של החברות הרב-לאומיות הפועלות בישראל

תומר אביטל 07:0123.05.13

יו"ר מרצ זהבה גלאון ביקשה לכנס את ועדת הכספים כדי לדון בתכנוני מס של ענקית החיפוש גוגל בעקבות הפרסום אתמול ב"כלכליסט". יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי אמר כי "אם הדברים נכונים, זו שערורייה. אני מניח שהם מנצלים כל תחמון מס אפשרי. הרווחים עצומים וצריך לחסום את הברחתם לאירלנד ולברמודה. הם צריכים לשלם מס הגון".

 

סלומינסקי הביע עניין בקיום הכינוס, אולם עקב ריבוי הנושאים שבהם דנה הוועדה בימים הקרובים כגון חוק הריכוזיות, הגדלת יעד הגירעון והעלאת המע"מ - עדיין לא ברור מתי הוא יתקיים.

 

בד בבד גלאון פנתה אתמול למנהל רשות המסים משה אשר, והציעה לו להקים יחידת פקיד שומה ייעודית שתתמחה במאפיינים הייחודיים של חברות טכנולוגיות. לדבריה, "אלו מאפיינים שמאפשרים להן להעלים מס ביתר קלות".

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי צילום: אלכס קולומויסקי

 

לדברי גלאון, "תכנוני המס של גוגל הם העלמת מס לכל דבר ועניין. לא ייתכן שחברה שעובדת בשוק המקומי לא תשלם כאן את המסים שלה. לחברות כמו גוגל, שמוכרות שירותים במרחב האינטרנטי, יש כלים ייחודיים שאין לחברות אחרות להוציא כספים מהמדינה ולהתחמק ממס".

 

גלאון הדגישה כי "באמצעות שיטה זו גוזלת גוגל מקופת המדינה הכנסות ממסים בסך מאות מיליוני שקלים בשנה, שמקורן בחברות ישראליות הפועלות בשוק המקומי ונעזרות בשירותי פרסום, מקומיים גם הם".

 

גם ח"כ סתיו שפיר (העבודה) התלוננה כי "מדינות בכל העולם, גדולות בהרבה מאיתנו, לא מצליחות להתמודד באופן יעיל עם תכנוני מס בינלאומיים. מדינה אחת לבדה לא יכולה להטיל מיסוי גבוה מחשש שתבריח משקיעים זרים, והתוצאה היא מירוץ לתחתית ושימוש במקלטי מס".

 

לדבריה, "הדרך היחידה לפתור זאת היא על ידי שיתוף פעולה בינלאומי, בדומה לאמנות המשותפות בענייני טרור וזכויות אדם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x